YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:21   Güncelleme : 01-06-2021 10:21

Artvin’de kargoculuk

Kendi aracıyla kargo dağıtımı yapan Sercan Saral kargoculuğun zorluklarını, kargocuların bireysel yaşadığı sorunları ve pandemi sürecinde Artvin’deki kargo firmalarının aldıkları önlemlerden bahsetti.

Artvin’de kargoculuk

Artvin’de kargo dağıtımı yapan Sercan Saral “ Artvin’de kargoculuk yapmanın en zor yanı herkesin herkesi tanıyor olması” dedi.

Sercan Saral yaptığı açıklamada “Artvin’de şubesi olan 5 tane kargo firması var. 2 tanede dışarıdan gelip dağıtan firmalar var. Bu dışardan gelen 2 ekibin biri UPS ekibi diğeri de trendyol ekibi. Yani Artvin’e çalışan toplam 7 tane kargo firması bulunuyor. Ortalama sadece Artvin’de şubesi bulunan firmaların her birine günlük 1000 den aşağı kargo gelmiyor. Yani 5 kargo firmasıyla birlikte toplam Artvin’e minimum 5000 kargo geliyor. Artvin gibi bir ilde 5000 tane kargo her gün işleniyor.

Ancak insanları memnun etmek çok zor. Özellikle memnuniyet esaslı çalıştığımız için memnun etme şansımız gerçekten çok zor. Memnun edemediğimiz gibi üstüne bir de şikayet alıyoruz.

Her kargo firmasında günlük kapıya kargo aracı yanaşır ve kamyon boşaltılır. Ve herkes kendi bölgesini alır aracına yükler. Herkes aracına yüklüyor ve çıkıyor. Benim ortalama günlük 150 ile 200 kargom oluyor. Bazı günler 100 düşüyor. Ama bazı günlerde örneğin bayram sonraları 300 e çıkıyor. Şuan halen daha bayram sonrası kargolarını dağıtıyoruz. İnsanlarımız öyle sanıyor ki kargo aracında sadece benim kargom var. Artvin gibi yer de kargoculuk yapmanın en kötü yanı herkesin herkesi tanıyor olması. Nazı geçen oluyor arıyor götürüyorsun, bazen numarasını başkasından almış oluyor arıyor evine istiyor, evine götürüyorsun işyerine istiyor. Pandemi döneminde bizim katlara çıkmamız yasak. Şunu diyen bile oldu; biz pozitifiz, kapıya getirir misin diyen insanlar bile oldu.Bu durumla çok karşılaştık. Lafa bakar mısınız senin canın canda benim canım can değil mi? Sen evden çıkıp apartmanlardakilere bulaştırmak istemiyorsun. Ben günlük en aşağı 200 250 kişiyle muhatap oluyorum, temas ediyorum.

Kargocunun bir tanesi pozitif olsa bütün Artvin’e bulaşması demek. Çünkü en az kargosu olan kargo bile günlük 100 150 kargosu bulunuyor. Bu da bu kadar kişiyle muhatap oluyor demektir. Ve bu sadece Artvin/Merkez için değil ilçelerde var. İlçelere de günlük dağıtım oluyor. Her ilçenin farklı bir ekibi var. Artvin’de şuana kadar virüs çıktı çıkalı bir tane kargocuya bile virüs bulaşmadı. Ama bunun önlemini çok hızlı bir şekilde aldılar. Katlara çıkmayı yasaklayarak önlem alındı. Maske takmayana şirketin kendisi ceza uyguladı. Yani zabıta, emniyet güçleri değil şirketin kendisi ceza uyguladı. Kameradan izleyerek ceza uyguladı. Araçların içinde dezenfektan bulundurarak, her kargo tesliminden sonra dezenfekten olarak, maske takarak, eldiven takarak kargocuların hiçbirine virüs bulaşmadı.  Artvin/Merkez ‘de hiçbir kargo firması kapanmadı” ifadelerini kullandı.