YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 23:07   Güncelleme : 10-06-2021 23:07

Artvin’de Nefreloji doktoru neden yok

Eski CHP İl Genel Meclis üyesi Turan Yüksel, Artvin’de Nefreloji doktorunun eksikliğinden ve küçük şehirlerdeki köylerin çalışmalarını Özel İdare’nin yapması gerektiğinden bahsetti.

Artvin’de Nefreloji doktoru neden yok

Özel idarenin yapması gerekiyor

Küçük şehirlerdeki köylerin, yolunu, suyunu, asfaltını Özel İdarenin yapması gerektiğini söyleyerek, “Büyük şehirlerde köyler Belediyeye bağlı küçük şehirlerdeki köyler Özel İdareye bağlıdır. Artvin’in 36 tane köyü var. Belediye’nin Artvin de hizmet yapıp da köylere ulaşması biraz zor bir durum” dedi.

Bana el ve ayak oldular

Hastalık sürecinde çok zorluk çekmediğini ifade eden Yüksel, zorluğu daha çok karım Tülay çekti. Eşim ve iki evladım beni taşıdılar bana el, ayak oldular. Çocuklarımın ve karımın hakkını ödeyemem. Beni hayata bağlayan eşim, iki oğlum ve gelinim ve torunlarımdır.

Artvin’de Nefreloji doktoru neden yok

Artvin’de Nefreloji doktorunun olmamasından bahseden Yüksel, “Diyaliz oluyorum bununla ilgili bir doktor eksikliğini belirttim. Burada Abdulkadir adında nefreloji doktorum vardı bundan bir ay önce kendisi il dışına gitti. Benden her ay başı kan alırlardı ve tahlil yaparlardı. Tahlillere bakıp hangi ilacın lazım olduğunu sıralı bir şekilde yazarak bana verirlerdi. Bende onları kullanırdım. Doktorum gittikten sonra ilaç yazan bir doktorun olmadığını gördüm. Hopa’dan doktor gelecek ve tahlillere bakarak ilaç yazacak bizlere ne sıkıntın veya ne rahatsızlığın var diye soran bir doktor olmayacak. Artvin’de 80 tane diyaliz hastası olduğunu söylüyorlar. Buradaki nefreloji doktoru, Ardanuç’ta nefreloji doktoru olmadığı için haftada bir gün hastaların tahlillerine bakardı ve ilaç yazıp tekrar geri gelirdi. Artık Ardanuç’u geçtim Merkez de de bir doktor bulunmuyor.  Artvin de ki diyaliz aracı hastayı alıyor diyalizini yaptırıp tekrar eve götürüyor. Ben diyalizlik olduktan sonra hep kendi aracımla gidip geldim” dedi.

Bu sorumluluk benim üzerimde

Yüksel, “Özlem kızımıza düzgün bir yol lazım olduğunu biliyorum. Akülü arabası var onu da bir dernek bağışlamıştı. Bir keresinde yolda düşmüş, evinin rampasının düzeltilmesi ve asfalt dökülmesi lazımmış, Özel idareye bu konuyu aktaracağım. Bu sorumluluk benim üzerimde” diye konuştu.