YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 10:24   Güncelleme : 16-07-2021 10:24

Artvinde Off-Road

Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Söz Sizde” programına Murgul Off-road Kulübü Başkanı Ekrem Turhan, Murgul Off-road Kulübü Başkan Vekilleri Tolga Şatır ve Ömer Keskin konuk oldu.

Artvinde Off-Road

Programda Offroad sporu tanıtılarak ilçelerde yapılan Off-road yarışları hakkında konuşuldu. 

“Artvin, bu sporu yapabilmek için uygun bir şehir”

Off-road’un nasıl bir spor olduğunu anlatan Şatır, “Off-road İngilizceden gelen bir kelimedir. Off dışı, road yol demektir yani yol dışı anlamına gelmektedir. Artvin doğa koşulları itibariyle bu sporu yapabilmek için çok uygun bir şehir. Off-road 4x4 arazi araçlarıyla gerçekleştirilen sportif ve doğa gezisi kapsamında birçok dalı olan bir spor dalıdır. Off-road araçları gündelik ve yarış araçları olmak üzere ikiye ayrılır. Gündelik hayatta kullanılan araçla, hafta sonları arazide gezilir ve yüksek çamur lastikleri takılır, kışın ise vakum lastiği kullanılır. Yükseltme kitler vardır ve off-road araçlarına uygulanır. Ayrıca aydınlatmak için led vardır. Yarış araçları ise gündelik hayatta kullanılmaz onlar daha çok güvenlik amaçlı kullanılan araçlardır. Güvenlik için düşünülebilecek her şey uygulanmıştır. Örneğin içinde yanabilecek hiçbir plastik malzeme konulmaz. Araçtan ağırlık yapabilecek malzemeler çıkarılıp araç daha da hafifletilir. Bazıları bagajı ve tamponları iptal ediyor. İçine rollcage dediğimiz kafesle kapatıyorlar önüne ve arkasına demir tamponlarla beraber kendilerini koruyorlar.  Bu yöntemler aracın daha da kolay hareket etmesini sağlıyor. Yarış araçları tamamen güvenliğe ve insan sağlığına dayalıdır” dedi.

“Bugün çok iyi seviyeye geldiler”

Off-roada ne zaman başladığını anlatan Şatır, “2010 lu yıllardan beri Off-roadla ilgileniyorum. Bu işe yavaş yavaş girdim ve öncesinde yarışları izleyerek kendimi geliştirdim. Yarış organizasyonları haricinde safari tarzında da geziler ve kendi antrenmanlarımız oluyor. Off-roadın doğasında mücadele var bizlerde ekip olarak dağlara çıkıyoruz ve zorlu yollarda mücadele veriyoruz. Kışın ise bunu kar üzerinde yapıyoruz. Off-road her mevsim döneminde yapılabilen bir spordur. 4X4 araç belki başka şehirdeki birisi için lüks olabilir ama bizim için doğal ve doğamızda olan bir şey. Artvin de ki Off-road Spor Kulübü 2010’dan daha eskidir. İlk olarak Arhavi Off-road Kulübü kuruldu. Daha sonra Artvin Merkez buna öncülük yaparak Murgul ve diğer ilçelerde geliştirilerek kuruldu. Bugün çok iyi seviyelere gelmiş bir durumdalar” ifadelerine yer verdi.

“Üç ay öncesinden start verdik”

Murgul Off-road Kulübü Başkanı Ekrem Turhan’ın öncülüğünde, Türkiye Otomobil Spor Federasyonun düzenlemiş olduğu büyük organizasyonun ilk ayağının Murgul’da yapıldığını belirten Şatır, “Mahalli yarışları çok güzel geçti. Bizler ilk defa böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptık bu yüzden çok titiz çalışarak Ekrem Başkan ve yönetimi olarak üç ay öncesinden start verdik. Normalde yarışlar geçen sene yapılacaktı. Pandemiden ötürü yarış tarihlerini ertelemek durumunda kaldık. Yarışların kusursuz olması için elimizden geleni yaparak gece gündüz demeden çok sıkı bir çalışma sürecine girdik. Ben yurtdışında İran’da, Gürcistan’da yarışlara katıldım. Resmi bir yarış olduğu için çok dikkatli olmamız gerekiyordu. Yarış araçları da bir oyuna göre kat ve kat daha güvenlikliydi. Bu yüzden yurtdışından da Artvin’e misafirler geldi” diye konuştu.

“2015 yılında kuruldu”

Murgul Off-road Kulübünün ne zamandan beri faaliyet gösterdiğini anlatan Turhan, “2015 yılında bu sporu sevdiğimiz için Murgul Off-road Kulübünü kurduk. O yıllarda Artvin bölgesinde oyunlar yapılıyordu. Bizlerde o gün bugündür 2015’ten beri oyun yapıyoruz. Şu an kırk dört üyemiz var. On ikisi dışarıdan gerisi Artvin’dendir. Geçenlerde Murgul Damar’da yapılan büyük organizasyon Arhavi, Ardanuç ve Yusufeli’nde de yapılıyor. Murgul’daki yarışlara dokuz ilden katılım gösterildi. Yirmi altı araç ve elli iki sporcu katıldı. Ülke dışından gelen misafirlerimiz oldu. Oğlumda benim gibi offrodu çok seviyor. Ben yıllarca pilot olarak yarışırken bu sefer oğlum pilot ben copilot oldum. Murgul yarışlarında Hüseyin Erer adında bir arkadaşımız ve oğlum Efe yarışacaktı. Hüseyin belli sebeplerden ötürü gelemediği için ben yarışmak durumunda kaldım. Oğlum Efe belki de Türkiye’deki en genç pilottur. Ehliyeti aldığının ertesi günü federasyondan lisansı çıktı. Ondan üç gün sonra yarışa girdi. Biliyorsunuz ki ehliyet olmadan riskli yarışmalarda yarışamıyorsunuz. Kendisi geçici ehliyet belgesiyle yani üç günlük ehliyetiyle yarışa girdi. Çok da güzel yarışıyordu küçük bir teknik arızadan ötürü yarışı bırakmak durumunda kaldı” dedi.

“Dört klasman var”

Klasmanların neye göre oluşturulduğundan ve neye göre karar verildiğinden bahseden Keskin, “Dört sınıf aracımız var. Bu araçlar motor gücüne bağlı olarak oluşturuluyor. Bin üç yüz cc ile iki bin cc arasında olan araçlar sınıf bir de, iki bin ve üç bin cc arası araçlar sınıf iki de, sınıf üç dediğimiz araçlar üç bin ve dört bin cc motor gücüne sahip araçlarla yarışıyor. Dört bin cc nin üstünde olan araçlar ise sınıf dörtte yarışıyor. Araçlarımız ayrı olarak dört klasmanda sahaya çıkarak yarışıyorlar. Ayrıca ben 2014’ten beri Off-roadla ilgileniyorum ve Off-road’un zengin sporu olduğunu düşünüyorum. Maddi durumum iyi olunca Off-roada başlayabildim diyebilirim. Bu camiayı oluşturanların yüzde ellisi sanayicidir yüzde ellisi iş adamıdır.” diye konuştu.