YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:22   Güncelleme : 14-06-2021 11:22

Artvin’de turizmcilik

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan programa Marina tatil köyü sahibi Mahir Kırçiçek, Atabari Turizm işletme sahibi Erhan Gazihan, Skyline Travel Turizm kurucusu Öznur Köse konuk oldu.

Artvin’de turizmcilik

Yapılan programda Artvin’deki turizm değerlendirildi. 

Öznur Köse, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜBSAB) bakanlığa bağlı yarı resmi, yarı özel yasayla yürütülen bir kurum olduğunu söyleyerek, “Seyahat Acentaları Birliği faaliyeti göstermek isteyen işletmeciler, bakanlığa ve TÜBSAB’a başvurarak belge alıyorlar ve faaliyetlerini bu belgeyle sürdürüyorlar. Faaliyet belgesine sahip olabilmek için öncelikle başvuru daha sonra bakanlığın onayladığı isim onayı ve akabinde bazı resmi evrakların onaylanması gerekiyor” dedi.

Personel konusunda sıkıntı çekiyoruz

Turizmin olmazsa olmazının nitelikli ve eğitimli bir elemanın olması gerektiğini söyleyen Öznur Köse, gençlerin turizme yönlendirilmesini ve eğitim almalarını çok istediğini belirterek, “Arhavi’de 2 yıllık bir bölüm var ama bu bölümler daha da genişletilebilir. Hem merkezde hem de diğer ilçelerde bulunabilir. Nitelikli eleman yetiştirmek için gençlerimize restoran, kat hizmetleri, yönetim gibi yeni bir iş alanları sunuluyor. Hem eğitmek hem de çalışmak için işletmelerimiz hazır. Eleman eğitmek için bir an önce hareket geçilmelidir. Birçok yatırımcı büyüğümüz ciddi yatırımlar yaparak güzel işletmeler yaptılar. Fakat personel konusunda sıkıntı çekiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Artvin için çok önemli bir konuma sahip

Marina tatil köyü sahibi Mahir Kırçiçek, Marina tatil köyünün Artvin’in turizm anlamında açılmış en eski işletmelerden biri olduğunu ifade ederek Artvin için çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. Kırçiçek, “Tatil köyümüz baraj gölü kenarındadır ve içinde oteliyle, restoranıyla, aktiviteleriyle, ziplineyla bulunduğu bir tesistir. Artvin turizm kalkınma derneği başkanı olarak derneği 2021’in başlarında arkadaşlarımızla bir araya gelerek bir dernek kurduk. 28 üyemiz var. Üyelik anlamında turizm acentaları, otel işletmeleri, turizm anlamında restoran, kafe işleten arkadaşlarımız üye olabiliyor. Bu konuda hassas olup seçici davrandık. Artvin’de turizm noktasında yeni başladık. Vali Yılmaz Doruk’un turizm konusunda yaptığı çok önemli projeler var. Vali Doruk sayesinde turizm projeleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Valimiz turizm anlamında Artvin’e çok büyük değerler kattı” diye konuştu.

İlk önce Artvin daha sonra turizm

Atabari Turizm işletme sahibi ve TÜBSAB üyesi Erhan Gazihan, “Atabari turizmini 2016 yılında kurduğunu ifade eden Gazihan, “Şu an da 4 bin üç yüz yatak kapasitemiz ve henüz devam eden projeler var bittiği zaman çok yakın zamanda sayı 5 bin ve üzerine çıkacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Şavşat ve Borçka bölgesinde yeni yapılan birçok tesisimiz var. Bunlar köy pansiyonculuğundan tutun yıldızlı tesislere varana kadar farklı destinasyonlarda farklı tesisler yapmaya devam ediyoruz. Artvin’de geçtiğimiz yıllarda konaklama anlamında taleplere cevap vereceğimiz bir alt yapımız yoktu. Fakat özellikle son 2-3 yıl da merkez de ve diğer ilçelerde yapılan tesislerle beraber şu an da daha iyi bir durumdayız. Artvin’de çok yoğun bir turizmi zaten kaldıramayız. Hem bizim turizmi daha iyi öğrenebilmemiz için hem de tesislerin ve yatırımcıların önünü görebilmesi için yavaş yavaş turizmi ve işletmeciliği öğreneceğiz. İşletme, otel sahipleri ve diğer bu işle ilgilen arkadaşlarımızın bütün amacı ilk önce Artvindir daha sonra turizmdir. İkisi beraberde yürüyebilir. Artvin’imizi ve doğamızı bozmadan insanları bu bölgeye yavaş yavaş davet etmeye çalışıyoruz” dedi.