YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 10:47   Güncelleme : 06-09-2021 10:47

Artvin’de Yeni Bitki Aronya

İl Tarım Müdürlüğü “Artvin’de Yeni Bitki Aronya” başlıklı açıklama yayınlandı.

Artvin’de Yeni Bitki Aronya

Aronya bitkisine dair bilgilendirmenin yapıldığı İl Tarım Müdürlüğü’nün açıklamasında, Artvin’in dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bölgelerden olduğu, bölgedeki flora çeşitliliğinin, tıbbi-aromatik bitkiler açısından da önemli bir kaynak oluşturmakta olduğu belirtildi.

İl Tarım Müdürlüğü tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Artvin; dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bölgelerdendir.  Bölgedeki flora çeşitliliği, tıbbi-aromatik bitkiler açısından da önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Artvin İli sınırları içerisinde yaşayan insanlar geleneksel olarak bu bitkilerden çeşitli amaçlar (yemeklik, tıbbi, aromatik vb.) için yararlanmaktadırlar. Artvin ilinde yetişen 2727 bitkiden 355 adedinin tıbbi ve aromatik, 260 bal bitkisi ve yaklaşık 159 yem bitkisi tespit edilmiştir. Türkiye'deki tıbbi-aromatik bitki sayısının 500 olduğu dikkate alındığında, Artvin'in bu bakımdan ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda ''Artvin İli Meyveciliği Geliştirilmesi Projesi'' ile İl ve İlçelerimize toplam 10.000 adet olmak üzere 54 üreticimize aronya fidanı verilerek kapama aronya bahçesi kurulması sağlanmıştır”

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Dursun Okur ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Aronya tarım ve gıda sektörü için büyük önem taşıyor. Aronya vitamin, mineral bakımından son derece zengin, antioksidan içeriği en yüksek meyve olarak biliniyor ve tüketiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın hazırladığı aronya fizibilite raporu ve yatırımcı rehberine göre ülkemiz için yeni bir bitki olan üzümsü meyvelerden aronya hem iç pazar hem de ihracat açısından çok büyük önem arz ediyor. Çiftçilerimiz için aronya bitkisi alternatif olarak ürünlerine ekleyebileceği bir bitki. Bakanlığımız olarak desteklerimiz devam edecektir.”

Tarım İl Müdürlüğü