YEREL
Giriş Tarihi : 26-09-2021 13:52   Güncelleme : 26-09-2021 13:52

ARTVİN’İ YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

ARTVİN’İ YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

AK Parti il Başkanı Fatih Tahtalı, çözüm odaklı çalışma ve projelerle şehre ekonomik, sosyal ve kültürel her alanda artı sağlayacak adımlar atarak Artvin’i tekrar canlandırmak için çalıştırdıklarını vurguladı. Tahtalı, “Pandemi döneminde kaybedilen ekonomik gücü inşallah yeniden kazanacağız” dedi.

Artvin'in ve Ülkenin menfaatine olan her şeyde var olduklarını ve bunun için çalıştıklarını vurgulayan İl Başkanı Tahtalı, içinde bulunulan sürece rağmen hizmet odaklı çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Artvin ticaretini düşündüklerini ve üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla şehirde ki ticaretin belli oranda canlanacağını belirten Tahtalı, "2 bin 500 kişi küçük bir belde nüfusu demek bu da Artvin için yeni bir kan demek. Öğrencinin yüz yüze eğitim alarak daha keyifli bir okul hayatının olmasını istememizin yanında bir taraftan da Artvin’in ticaretini de düşünüyoruz. Özellikle pandemiden sonra öğrencinin buraya gelmesiyle eminim ki o aradaki kötü günlerin etkisi azaltılacak kapatılacaktır. O dönemlerde hükümetin açıklamış olduğu destekler vardı kira destekleri, gelir kaybı destekleri vardı Artvin’de ciddi sayıda esnafımız bunlardan istifade etti. Bu esnafların yanında çalışanlara da destekler oldu hem valilik üzerinden hem Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden desteklerimiz oldu. Pandeminin etkisini hep birlikte azaltmak için gayret sarf edildi ama tabii ki ticaretin canlı olduğu dönem gibi olmadı. Bunu herkesin anlayışla karşılayacağına inanıyorum çünkü bu sadece Artvinlilere ya da Türkiye’ye özel bir durum değil tüm dünyada ağır sonuçları olan bir dönemden geçiyoruz. Çok şükür hükümetimiz de bunları telafi edecek bunları karşılayacak ekonomik güce sahip bu dönemde kaybettiysek bunları yeniden kazanıp İnşallah yerine koyacağız" dedi.

"Gazi ortaokulu tamamen özel bir projedir"

Gazi Ortaokulu projesinin Artvin 'e yakışır bir proje olduğunu dile getiren Tahtalı,  "Gazi ortaokulu tamamen özel bir projedir. TOKİ'nin tip projelerin dışında kendi sahamıza göre yapalım diye proje dışına çıktık.  Okulun projeleri burada yapıldı bu proje ile biz çocuklarımızın daha iyi ortamlarda eğitim alması için bunu yapıyoruz yaptırıyoruz çok güzel bir proje İnşallah hayata geçecek” şeklinde konuştu. Kamu yatırımlarının durdurulması konusunda vatandaşların belediyeye doğruyu göstermesi için çağrıda bulunmaları gerektiğine dikkat çeken Tahtalı, imar planı kapsamında durdurulan inşaatlar hakkında şu ifadeleri kullandı: “Kamu yatırımı ağız diş sağlığı hastanesi Artvin için çok büyük bir yatırımdı. Hastane dış görünüşüyle tamamen bitmiş içeride çalışma yapılan bir inşaat onu da mühürlediler. Bunu mühürleyen arkadaşlar yarın bir gün hastanede diş tedavisini yaptıracak arkadaşlar veya yakınları. Şimdi bu hizmet gecikiyor bununla beraber bin 500 kişilik öğrenci yurdu bugün krize dönüşen bir şey yani burada her halükarda bu inşaatın devam etmesi lazım. STK’lar ile yaptığımız toplantıda arkadaşlar gerekirse biz köylerdeki evimize gideriz kendi evlerimizi öğrenciye veririz dedi yani bu derece duyarlı insanların yaşadığı bir şehirde yaşıyoruz çok şükür böyle insanlarımız var. Burada bin 500 kişilik yurdun inşaatının devam etmesine hiç kimse bir şey demez ama bu inşaat ile durduruluyor. Bunların dışında DSİ Bölge Müdürlüğü önünde Elektrik Üretim AŞ’nin bölge müdürlüğü tesisleri inşaatı devam ediyor orada hiçbir sorunumuz yok tüm hızıyla devam ediyor. Bu da Artvin için çok büyük yatırım bir bölge müdürlüğümüz daha olacak.  Burada 300 kişinin çalışıyor olması demek dolaylı olarak bir sürü sektöründe orayla bağlantılı olarak da ticaretin artırılması demek.”

"Ülke Ekonomisine Dev Katkı Sağlayacak"

Ülke menfaatine olan Yusufeli Barajının yapımında yöre halkının her türlü fedakârlığı yaptığını söyleyen Tahtalı, "Yusufeli barajında DSİ yılsonunda su tutmayı planlanıyor. Su tutma da yılın belli bir döneminde Çoruh’un akış debisi ne göre tarihler belirleniyor. teknik bir konu onun için o tarihi kaçırmak istemiyorlar o tarih kaçtığı zaman yaklaşık bir yıl daha barajın su tutması ertelenmiş olacak. Bu da tabii hem ülke ekonomisi açısından her alanda zarar demek çünkü Yusufeli barajı kendi günlük üretimiyle ve katma değer ile en az günde 2 buçuk 3 milyon TL para kazanacak ülke hazinesine para kazandıracak bir baraj. Bunun için herkes yeterince fedakârlık yaptı ülkemin menfaati, ülkemin faydasına olacağı yerde biz her türlü fedakârlığı yaparız dedi Artvin ve Yusufeli halkı. Bundan sonra da inşallah kamu da taahhütlerini zamanında yerine getir. Bazı eksikler var şu anda tabii ilçe taşınacak durumda değil ama bu eksikleri de TOKİ hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışıyor. Su tutma dönemi gelindiğinde eğer ilçe taşınabilecek durumda ise vatandaşların taşınması başlayacak ama taşınacak halde değilse muhtemelen su tutma programı denilen tarihte olmayacak diye tahmin ediyoruz ama ümidimiz denilen tarihte tüm işlerin yetişmesi" diye konuştu.

"Bu Sıkıntıyı Bir Yıl Daha Çekeceğiz"

Artvin merkezde devam eden doğalgaz çalışmalarından kaynaklı yolların bozulması ve oluşan üst yapı çalışmalarındaki aksaklıklara da değinen Başkan Tahtalı, "Doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Tabii ki bunun belli bir külfeti oluyor vatandaşların çektiği zahmetler oluyor sonunda tabii ki herkesin faydasına olan bir şey. Şehrin çok alternatifli yolları yok bizim bir tane ana yolumuz var ve biz de bu yol üzerinde geziyoruz. Bu konuda ne yapılabilir diye Belediye başkanıyla bu işi daha hızlı nasıl yapabiliriz diye görüşmelerim olmuştu. Firmanın tabii yıllık yatırım planları var. Bu yıl diyelim 3 bin metre hat döşeyeceğim gibi.  Bu firma yıllık yatırım programında Artvin'in payın arttırsın yani 3 bin değil de 10 bin metre yapsın cadde boyunca tüm makinalarını dizsin gece çalışsın herkes bu stresi çekilecekse 2 ay çeksin 3 ay çeksin. 3 ay sonra da bu altyapı işi bitmiş olsun ondan sonra üstünde biz ne yapabiliriz onu konuşalım diye bu konuda başkanın firma ile görüşmeleri oldu diye biliyorum.  Firmanın programını değiştiremeyiz gibi bir direnci olmuş. Bu yıl da Artvin’deki doğalgaz tamamlanmayacak yani önümüzdeki yıl yine devam edecek. dolayısıyla bu sıkıntıyı biz bir yıl daha çekeceğiz. Bozulan yerlerde altyapı ile ilgili kanalizasyonla ilgili tekrar bir çalışma yapılacak dolayısı ile aynı yollar tekrar bozulacak burada da Belediye Başkanı ikisi de bitsin ondan sonra biz üst yapı ile ilgili konuşalım demiş. Fakat burada bozulan yerlerle ilgili ufak tefek tadilatlar tamiratlar yapılabilir biraz masraflı olur ama burada da tabii ulaşımda da belli bir konfor sağlanır. Herhalde başkan da tekrar bozulacak yerde biz yatırım niye yapalım gereksiz masraf etmeye gerek yok demiş onun için de bu sıkıntı çekiyor. Tamamen altyapıdaki işler bittikten sonra üste asfaltın yapılması ile ilgili muhtemelen o dönem belediye ile görüşmeler olur belediye ücreti ile alacağı karşılığında özel bir tane veya karayolları marifetiyle hızlı bir şekilde asfaltı yapılabilir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Varyant Tüneli Artvin'in Kaderini Değiştirecek"

Artvin - Ardanuç ilçesi yol güzergâhı üzerinde yapımı planlanan Varyant Tüneli projesinin Artvin'e büyük bir kazanım sağlayacağını ifade eden İl Başkanı Fatih Tahtalı, "Karayolları bölge Müdürlüğü’nden buraya heyet davet etmiştik. Etüt ve projeye bakan bölge müdür yardımcısı etüt-proje başmühendisi ve proje firması ve diğer kurum yetkilileri geldi. Burada bir toplantı yaptık milletvekilimiz ile beraber. Projesini onaylatıp yatırıma teklif edilmesini planladığımız varyantı tüneli var. Bu da Artvin'in kaderini değiştirecek. Ardanuç ile olan mesafemizi çok kısaltacak bununla beraber Artvin’in de gelişmesine imkân tanıyacak bir proje. Artvin için çok önemli bir proje olacak bununla beraber de Borçka Artvin arasındaki yolunda iyileştirmesi ile ilgili Bölge Müdürlüğü’nün proje ekipleri çalışmasını tamamlamak üzere inşallah o da yıl en yakın zamanda yatırıma girer ve tehlikeli virajlar ve standardı düşük olan yollar daha da iyileştirilir" şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER