YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 10:32   Güncelleme : 13-10-2021 10:32

ARTVİNLİ BESİCİLER DESTEK BEKLİYOR.

ARTVİNLİ BESİCİLER DESTEK BEKLİYOR.

Yaz aylarında yaşanan kuraklık tüm Türkiye’yi olduğu gibi Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde olumsuz etkiledi. Ardahan ve Kars'a kuraklık nedeniyle yapılan yardımların Artvin’in kapsaması için Artvin İl Genel Meclisine CHP gurubu tarafından verilen önerge değerlendirmeye alınmadı. Değerlendirmeye alınmayan önerge hakkında CHP Artvin İl Genel Meclis Üyesi Talip Işık “Artvinli besicilerin acilen desteğe ihtiyaçları var” dedi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi Talip Işık “bundan iki üç ay önce meclisimizde bir önerge verdim, kuraklıkla ilgili henüz gündeme alınmadı. Yalnız aldığım haberlere göre Ardahan ve Karsa İl Genel Meclisinin almış olduğu kararlarla Ardahan ve Kars’taki üreticilerimizin kuraklık nedeniyle bankaları ve bazı yardımların geldiğini duyduk. Bizimde Artvin ilimizde yüzde yirmilik bir ürün kaybı vardır. Ardahan ve Kars’a yapılan yardımların ilimize de yapılmasını istiyoruz.”

“Bundan 10 Sene Önce de Biz İneklerimizi 4 Bin Liraya Satıyorduk”

Besici Ergül Öğen “Ardanuçluyum 54 yaşındayım ilk kez böyle bir kuraklıkla baş başa kaldık. Benim bundan evvel 2 bin 2 bin 500 balya otum olurdu şuanda 300 balya yaptım. Dışarıdan ot aldım ama otu da çok pahalı aldım ot fiyatları daha da artacak şeklinde düşünürken 2 bin 500 liraya aldığımız otu şuanda 2 bin lira ya aldık ama iş işten geçmiş oldu. Bunun için şuanda yem almak durumunda kaldım ama mal para etmiyor. Bugün bir ineğe 4 bin lira para veriyorlar, yani bundan 10 sene evvel de biz 4 bin liraya 5 bin liraya inek satıyorduk yüzde seksen bir kaybımız var. Bununla ilgili devlet yetkililerinden bir çare bekliyoruz” diye konuştu.

“Borçlu Olduğumuz İçin Devlet Bize Tekrar Kredi Açmıyor”

Besici Tarık Bozkurt “Haziran aylarında topraklarımızın verimli olacağı zaman kuraklık bizi mahvetti. 3 bin balya biçtiğim yerden 300 balya aldım. 200 dönüm tarla ektim 40 ton saman alıyordum, 10 ton saman aldım. Bankalara yem kredisi borcumuz var, borçlu olduğumuz için devlet bize tekrar kredi açmıyor. Hayvanlar tekrar kışa girecek; yiyeceği, içeceği yok. 6 bin liraya aldığım inekleri ben krediyle aldım. 6 bin liraya aldığım ineklere şimdi 2 bin 500 liraya veriyorlar. Buzağılara bin 500 lira veriyorlar. 130 tane hayvanım var Ardanuç çapında büyük işletme sahibiyim. Hayvanlarımı getirip burda sokakta bırakacağım. Kayıracak durumum yok, Devlete bize yardım etmiyor, yardım etmeyi de istemiyor biz kesinlikle hayvanlarımızı sokakta bırakmak istemiyoruz. Bize bir teşvik kredisiyle destek istiyoruz. Devletten isteğimiz budur” ifadelerini kullandı.

“Artvin’in Üvey Evlat Muamelesi Gördüğünü Görüyoruz. “

Besici Cihan Yüksel “beklenen yağışların olmamasından dolayı kuraklık bölgemizde yaşandı. Alacağımız ürünün yüzde seksen bir kayıpla kapattık. Büyük üretici olarak bu yıl zor durumdayız, Bankalardan çektiğimiz krediler ertelenmesine rağmen birde üzerine faiz eklendi. Hayvancılık bitme noktasındadır. Devlet büyüklerimizden sesimizi duymasını istiyoruz. Öncelikle Ardahan, Kars bölgesine yem ve ot desteğinin verildiğini ancak Artvin bölgesinde herhangi bir hareketliliğin şuanda olmadığını gözlemlemekteyiz. Yardımlarınızı devletimizden bekliyoruz. Artvin’e ayrıcalıklı davranıldığını üvey evlat muamelesi gördüğünü görüyoruz. Devlet büyüklerimizden yardımlarını ve sesimizi duymasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.