YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 11:18   Güncelleme : 05-08-2021 11:18

ARTVİNLİ İŞ İNSANLARINDAN MÜSİAD’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Artvin Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt, beraberinde bulunan ilçe Ticaret Odası Başkanları ve Artvinli iş insanları MÜSİAD başkanı Celal Öztürk’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

ARTVİNLİ İŞ İNSANLARINDAN MÜSİAD’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Artvin halkına nasıl daha iyi hizmet verebiliriz sorusu üzerinde fikir alışverişi yapan iş insanları “mevzu Artvin ise gerisi teferruattır” ilkesini ön planda tuttular.

Artvin MÜSİAD İl Başkanı Celal Öztürk amaçlarının Artvin’i turizm ve eğitim kenti yapmak olduğunu vurguladı. Kafkasör yaylasının turizme kazandırmak için çalışmaların devam ettiğini anlatan Celal Öztürk, “Oradaki projemizde şirket mi olacağız, kooperatif mi olacağız onu belirlemeye çalışıyoruz. Çünkü siz ticaretin en zirvesindeki insanlarsınız herkesin de bir ticareti var. Bu ticaretini de etkimeyecek şekilde çünkü birbirini bağladığında işte kredisinden etkiliyor, yatırımından etkileniyor. Bu bağlamda bu yatırımları biz kooperatif üzerinden mi yapalım yoksa şirket üzerinden mi yapalım bunu belirlemeye çalışıyoruz” dedi.

“Kavurma Tesisi Projemiz Var”

MÜSİAD olarak Artvin’de yapmak istedikleri projeler hakkında iş insanlarını bilgilendiren Öztürk “kavurma tesisi memlekete kazandırmak istiyoruz. Hayvancılık burada az örneğin hayvancılıkta üretim merkezi Ardahan, Kars o civarlar ama kavurmanın merkezi Rize, Rize’de de hayvancılık yoktur. Ama kavurma deyince akla Rize geliyor. Dolayısıyla bizde bu eti gerek burada üretilen gerek dışarıdan temin ederek bu projeyi yapmak istiyoruz. Beraberinde döner paketleme yapabilir miyiz, Artvin’e bir kolej kazandırma bir projemiz var. Bununla ilgili yer çalışmamız var. Ama bu pandemiden dolayı biraz ötelemek zorunda kaldık. Ama önünde sonunda bunu da yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Artvin Turizmde Geri Kalmış”

Rize-Artvin havaalanının tamamlanması ile birlikte bölge turizminin hareketleneceğini ve birçok yatırım ile devlet desteği alınabileceğinin altını çizen MÜSİAD Başkanı Öztürk, “Artvin’de çok ciddi potansiyelimiz var. Örneğin hepimizin bildiği Borçka-Karagöl’ünden, Şavşat-Karagöl’ünden, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu’ndan, Seyir terasımızdan, Kafkasöründen, Macahelinden, Ata tepesinden saymayla bitmeyecek kadar bizim turizm potansiyellerimiz var. Dolayısıyla böyle yatırımlar yapabilecek kapasitede insanlarız” şeklinde konuştu.

“Başka Artvin Yok”

Artvin Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt, MÜSİAD Başkanı Celal Öztürk’e plaket hediye edip turizm ile ilgili projelerin kendisini heyecanlandırdığını belirterek “hangi dernek, kurum veya hangi siyasetçi olursa olsun konu Artvin ise gerisi teferruattır noktasında buluşabilmeliyiz eksiklerimiz olsa da bunu başarabiliyoruz. MÜSİAD olarak bu noktada Artvin ekonomisine bir katkı daha eklediniz. Artvin halkına değerli yatırımlar yapacağınıza güvenimiz tamdır. Artvin ortak pazarları tarım ve hayvancılığın zor olduğu sanayinin çok daha zor olacağı coğrafi konum olarak çok daha sarp bir alana sahip ama bir de doğal alana sahip. Allah vergisi doğal güzellikleri olan gelenin gittiğinde ailesine çocuklarına mutlaka sizde gidin görün, bu şehri görmeden ölmeyin denecek kadar muhteşem bir doğaya sahip bu da turizmi getiriyor. Sadece Artvinliler değil tüm Türkiye’ye tüm dünyaya yaymak için kolları sıvadık herkese birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı da öneriyoruz çünkü başka Artvin yok” diye konuştu.

Artvin’e turist kazandırma ve turisti tutma konusunda neler yapılabilir başlığı üzerinde duran Borçka Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Merttürk “altından otel yapsanız yaptığınız otele müşteri lazım. Müşterinin gelmesi için de altyapının olması lazım yani farkındalık yaratacak şeylerin olması lazım. Örneğin bir seyir terası farkındalık yaratan bir şey doğa Artvin’de gerçekten müthiş. İnsanları ne kadar gezdirirseniz yorarsanız o kadar kalır. Kısa mesafede bunları sağlamanız mümkün değil. Artvin’de kayak tesislerinin önemi çok büyük. Sarkık mağara şansını Artvin’de çok hızlı bir şekilde hayata geçirmemiz lazım orayı Artvin’in kaderi olarak görüyorum” dedi.