YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 10:51   Güncelleme : 13-07-2021 10:51

Aşıklar köyünde lavanta şenliği

Ardanuç Kadın Girişimciler Kooperatifi tarafından Ardanuç Aşıklar Köyünde oluşturulan Lavanta tarlasında gerçekleştirilen lavanta şenliği ardından katılımcılar değerlendirmelerde bulundu.

Aşıklar köyünde lavanta şenliği

Artvin Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her zaman üretici olan kooperatiflerin yanında olduğunu belirten Biber; “Genel siyasetimiz şu Türkiye’de üretimin artırılması. Ama önce kendi ilimizde üretimin artırılması ve bunu kooperatifler aracılığıyla yapıyoruz. Ardanuç’ta kadın girişimi kooperatifi var ve bu kooperatifin girişimiyle lavanta tarlası oluşturuldu. Bu tarlanın yapılmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bizde Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman üretici olan kooperatiflerimizin yanındayız. Biz 15-20 gün önce gelip yerinde gördük. Hatta kısa bir çalışma yaptık. Arkadaşlarla beraber gelip imece şeklinde bu lavanta tarlasının otunu alalım dedik ve bugünü kararlaştırdık. Bugün burada geldik çalışma yaptık. Yemeğimizi yedik şimdi yine tarlaya geçiyoruz. Bundan dolayı buraya katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bu kooperatifin başkanlığını yapan Gürsel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bunlara sürekli destek veren Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım başkana teşekkür ediyorum. Katılan diğer arkadaşlara da canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah umuyorum ki Artvin’de kooperatifçilik gelişecek Artvin bir üretim merkezi olacak diye düşünüyorum ve başarılar diliyorum” değerlendirmelerinde bulundu. 

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise insanların toprağına sahip çıkması gerektiğini vurgularken; “Bizim en önemli şeylerimizden biri de doğayı koruyabilmek için yaşam alanlarımızı koruyabilmek için üretim yapmamız gerekiyor. Bunun da en önemli ayağını sizler yapıyorsunuz emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Bizler de elimizden geldiğince yıllardır zaten mücadeleyi sürdürüyoruz ama bunun bir ayağının da üretim olması burada ki insanların gelirinin olması ve toprağına sahip çıkması gerekiyor zaten. Bunu da sizlerle beraber başaracağımıza eminiz bundan dolayı da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu. 

Cumhuriyet Halk Partisi Şavşat İlçe Kadın Kolları Başkanı İmran Kayaoğlu Ardanuç’ta yapılan Lavanta tarlasının Şavşat’ta da yapılmasını istediğini ifade ederken şu ifadelere yer veren Kayaoğlu; “Bu güzel etkinlik için başkanlarıma bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir etkinlik oldu. Burada olmaktan dolayı mutluyum ve hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah böyle bir şeyi bende Şavşat’ta yapmak istiyorum. Yaptığım da bende sizleri oraya beklerim” dedi.

Avukat Bedrettin Kalın ise komşu 20 yıl önce komşu illere Artvin’den sebze ve meyve gittiğini belirten Kalın; “Son 20 yıllık süreç içerisinde Artvin’de özellikle bu Çoruh Vadisinde insanlarımız yaşamdan, topraktan koparılmış durumda bunu bizim tekrar yerleşmemiz bu kültürü bu coğrafyaya yeniden yerleştirmemiz bu imece kültürünü yeniden yaşatmamız gerekiyor. Çünkü biz topraklarımıza sahip çıkmazsak görüyoruz ki başkaları sahip çıkıyor. HES ler ve madenlerle bunalmış durumdayız. 525 tane maden ruhsatlı 120-130 tane HES projesinin yapıldığı bir coğrafya da ve ana vadimiz Çoruh vadisini de barajlarla kapatılmış bir haldeyken ve geçmişte 20 yıl öncesinde de çevredeki bütün illere meyve, sebze tarımının buradan gittiği bir coğrafyada yaşayan insanlar olarak bu günleri tabii ki acıyla yaşıyoruz. Bunu dönüştürebilmenin yeniden insanlarla toprağın bağına sağlayabilmenin tek yolu kooperatifçilik. Kooperatifçiliği de burada Ardanuç’ta başlatan arkadaşlarımıza özellikle bu kadın kooperatifine özellikle başkanına ve çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Ne zaman olsa yardım etmeye hazırız. Ama bunu da daha yaymamız gerekiyor. Özellikle Şavşat coğrafyasına da ve Ardanuç’un diğer köylerine de yaymamız gerekiyor. Yoksa sadece bir tarladan alınan ürünle bir şey olması zor onun için biz yeniden bu yaşam döngüsünü kurabilmenin umudu içinde sizlere teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.