YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 10:36   Güncelleme : 02-09-2021 10:36

ASIM DİŞLİ 42 YILDIR AHŞABA ŞEKİL VERİYOR

Artvin’in Hopa ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Asım Dişli, 41 yıldır ahşaba hayat veriyor.

ASIM DİŞLİ 42 YILDIR AHŞABA ŞEKİL VERİYOR

Emekli olduktan sonra vaktinin büyük bir kısmını atölyesinde geçiren Dişli, “kendi çabalarımla evimin bodrum katında çalışabileceğim bir yer kurdum. Her türlü zanaata ilgim var ama ahşap işçiliğini çok seviyorum. Maket ev, serender, değirmen, tabura, beşik gibi aklıma gelen her türlü ürünü yapıyorum bu konuda herhangi bir sınırlamam” dedi.

Hobi olarak başladığı ağaç işlemeciliğine 42 yılını verdiğini ve bunu yaparken de ruhunun dinlendiğini aktaran Asım Dişli, “ 1963 yılına kadar Zonguldak’ta çalıştım daha sonra Hopa’ya geldim çay fabrikasında 18 yıl çalışıp emekli oldum. Emekli olunca, boş zamanlarımı değerlendirmek için kendi imkânlarımla evimin altında, çalışabileceğim bir yer açtım. El sanatlarına çocukluğumdan beri meraklıyım. Sadece ahşap değil elektrik tamiratından da anlıyorum. Her türlü elektronik eşyayı tamir edebiliyorum. Her türlü zanaata ilgim var ama ahşap işçiliğini çok seviyorum. Her gün 7 buçukta atölyeye gelirim, öğlen 12’ye kadar çalışırım sonrasında yemek yiyip ibadetlerimi yapar bağ bahçeyle uğraşırım bu yaptıklarım çok değişmez bir nevi prensibimdir bunlar” şeklinde konuştu.

Yaptığı el emeği ürünlerini isteyenlere özel olarak hazırlayıp ücret karşılığında sattığını dile getiren Dişli, ev ekonomisine de katkı sağladığını anlattı. Küçüklükten itibaren ağaç işlemeciliğine ilgisi olan Asım Dişli, “sanata karşı ilgim var ömrümün sonuna kadar bu işi yapacağım. Marangozluktan çok hoşlanıyorum bu benim hobim. 42 yıldır bu işi yapıyorum kendi kendime öğrendim. Netice alıncaya kadar uğraşıyorum. Bu işi merakım var ve çok severek yapıyorum. Manen de huzur buluyorum. İnsanlar da ilgi gösteriyor. Sipariş üzerine eşyalar da yapıyorum. 84 yaşındayım çalışmanın yaşı yoktur ustam yok ama sağlığım el verdiği sürece de bu mesleği devam ettireceğim” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER