YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 10:13   Güncelleme : 03-08-2021 10:13

Azerbaycan’dan destek

Azerbaycan'dan Türkiye'ye orman yangınlarıyla mücadele için destek

Azerbaycan’dan destek

Türkiye'nin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadele için Azerbaycan’dan gelen ekip Türkiye’ye giriş yaptı.

Türkiye Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’ndan 41 itfaiye aracı olmak üzere toplam 53 araç ile ülkemize giriş yapan 220 personeli Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, İl Afet Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, diğer ilgililer ve vatandaşlar karşıladı.

Sarp Sınır Kapısı’na gelen bazı vatandaşlar, yangın söndürme faaliyetlerine katılmak için gelen personeli Türk ve Azerbaycan bayrakları ile karşılayarak sevgi gösterisinde bulundu.

Konvoy halinde Hopa ilçesine gelen ekibe Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yemek ikramında bulunarak, araçlara yakıt ikmalinde bulunulmasının ardından ekip yangın bölgesine hareket etti.

Ekipten sorumlu Albay Nazar Bağışov gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan yangınlarla mücadele için buraya geldiklerini söyledi.

Biran önce yangın bölgesine ulaşmak için durmadan yola devam edeceklerini kaydeden Bağışov, “Biz yangınların söndürülmesine hazırız. Tüm alet edevatımızı yangınların söndürülmesi için yanımıza aldık. Tecrübeli meslektaşlarımızla yangınların söndürülmesi için celp olduk. Biz kardeş Türkiye’mizin yanındayız. Her zaman her şeyde Türkiye’nin yanlarında olacağız. Sağolsun Türkiye” diye konuştu.

Azerbaycan ekibini karşılayan vatandaşlardan Abdullah Özer, iki devlet tek millet olmanın verdiği güçle yangınlarla mücadele için ülkemize gelen Azerbaycan ekibini karşılamak için Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla süslediği tırıyla Trabzon’dan geldiğini dile getirdi.

Ekibi karşılamak için Sarp Sınır Kapısı’nda 6 saattir beklediğini ifade eden Özer, “Bizim için Azerbaycan ve Türkiye’nin farkı yok. Orası da Türk toprağı burası da. Kardeşlerimiz bu coğrafyadaki Türk topraklarındaki yangını söndürmek için burada. Bundan gurur duydum” diye konuştu.

Azerbaycan’dan gelen ekibi karşılayan vatandaşlardan Hakan Ekşi de 10 gün önce askerden terhis olduğunu ifade ederek, gelen ekibi karşılamak için 10 saattir Sarp Sınır Kapısı’nda beklediğini söyledi.

Ekşi, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi karşılamaya geldim. Çok gurur duydum. Var olsun Azerbaycan halkı. İki devlet, tek millet anlayışıyla Azerbaycan halkına teşekkür ediyorum” dedi.