EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-09-2022 12:19

‘Aziz Sancar Lecture’ Etkinliği Düzenlenecek

‘Aziz Sancar Lecture’ Etkinliği Düzenlenecek

TBAE bünyesinde Nobel Ödüllü Türk-Amerikan bilim insanı Profesör Aziz Sancar’ın Onuruna ‘Aziz Sancar Lecture’ etkinliği düzenlenecek.

Bu etkinlik, yeni bilimsel keşiflerin heyecanını toplumun geniş kesimleriyle paylaşmak ve bilim camiasında vizyoner bir bakış açısının oluşmasına önemli katkılar sağlamak amacıyla, her yıl bir seçkin bilim insanı tarafından yapılan bir konuşma şeklinde gerçekleştirilecek.

2022 Aziz Sancar Lecture etkinliği Amerikalı bilim insanı, virolog ve doktor; 2020 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi Harvey James Alter’in konuşmasıyla gerçekleştirilecek.

Söz konusu etkinlik 27 Eylül 2022 tarihinde, saat 18:30 – 20:00 (GMT +3) arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.Zoom bağlantısı bilgisi katılım için başvuru yapanlara gönderilecek.

Çığır açan çalışmalarıyla insanlığın gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarının adıyla dünyanın birçok ülkesinde konuşma serileri gerçekleştirilmekte. Örneğin ‘Schrödinger Lecture’, Londra Emperyal Koleji-Araştırma Üniversitesi (Birleşik Krallık) tarafından her yıl düzenleniyor veya ‘ICTP-Abdus Salam Lectures’, Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (İtalya) tarafından her yıl düzenleniyor.

Dünyadaki bu değerli örneklere paralel olarak 2022 yılından itibaren TBAE bünyesinde Nobel Ödüllü Türk bilim insanı, Profesör Aziz Sancar’ın Onuruna ‘Aziz Sancar Lecture’ etkinliği düzenlenecektir. Bu etkinlik, yeni bilimsel keşiflerin heyecanını toplumun geniş kesimleriyle paylaşmak ve bilim camiasında vizyoner bir bakış açısının oluşmasına önemli katkılar sağlamak amacıyla, her yıl bir seçkin bilim insanı tarafından yapılan bir konuşma şeklinde gerçekleştirilecek.

Aziz Sancar, bir hücrenin moleküler düzeyde nasıl yaşadığını uzun yıllar merak etmiş ve sonuç olarak morötesi ışınlardan zarar gören DNA için hücrede var olan temel bir onarım mekanizmasını keşfederek layık görüldüğü Nobel Ödülü ile ana vatanı Türkiye’yi ve bütün Türk Dünyası’nı onurlandırdı.

2022 Aziz Sancar Lecture etkinliği Amerikalı bilim insanı, virolog ve doktor; 2020 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi Harvey James Alter’in konuşmasıyla gerçekleştirilecek.

AÇÜ

AdminAdmin