YEREL
Giriş Tarihi : 25-12-2021 12:39   Güncelleme : 25-12-2021 12:39

Baca Yangınlarına Dikkat!

Baca Yangınlarına Dikkat!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soba bacalarının temizliği önemi arttı. Bacalarda oluşan kurumların temizlenmesi baca yangınlarının önüne geçiyor.

Özellikle soba ile ısınan evlerde sobadan kaynaklı baca tıkanmaları veya kurum diye adlandırılan kısmının temizlenmesi gerekiyor. Baca temizliğinin mutlaka yapılması yangının önüne geçilmesi açısından oldukça önemli. Zamanla yüksek ısıdan dolayı oluşan kurumların tutuşmaya hem bacada yanmaya hem de çatı yangınlarına sebep oluyor. Baca yangınlarının önüne geçmek için temizliğinin ve kontrolünün yapılması gerekiyor. Baca ile alakalı çatıdan çıkış anına kadar sıva ve çatlak kontrollerinin yapılması gerekiyor.

İtfaiye Müdürü Ercan Cebeci, baca yangınlarına karşı vatandaşları uyararak “ziftli bacaya herhangi bir kuru yaprağın dahi ulaşması yangına sebebiyet verebiliyor. Soba borularını bacaya mesafeli kurmaları oldukça önemli. Çünkü yerden tasarruf için boruyu uzatmadan bacaya veriyorlar. Soba harlı yanınca alevler bacaya ulaşıyor bu da baca yangınına neden oluyor. Kışa girerken bir kere temizleseler bu yeterli oluyor. Vatandaşlarımızı soba zehirlenmelerine karşı da uyarmak istiyorum. Rüzgârın ters esmesi dediğimiz basınçlı esmesi soba zehirlenmelerine neden oluyor. Uyumadan önce sobaya kömür atılmaması hayati önem taşıyor. Uyurken odanın kapısının açık olması da önemli. Çünkü gaz aşağı çöküyor yerde kolay zehirlenme yaşanıyor. Kapı açık olursa gaz geniş alana yayıldığı için zehirlenme riskiniz azalacaktır” diye konuştu.

Doğalgaz sızıntıları için de vatandaşları uyaran Cebeci, “Artvin’e doğalgaz yeni geldi ve daha güvenli bir sisteme sahip. Doğalgaz sızıntıları için de 187 birimi var. Onlar da bizim gibi nöbet tutuyorlar kendi dairelerinde. Olası bir ihbarda vatandaşlar 187’yi arayarak durumu anlatıp yardım isteyebilirler” şeklinde konuştu.

İtfaiye araçlarının olası yangın durumunda yangın yerine ulaşmalarının daha hızlı sağlanması amacıyla vatandaşların cadde ve sokaklarda araçlarını park etmemeleri ve itfaiye araçlarına yol vermeleri çok büyük önem taşıyor. Bilindiği üzere ev yangına erken müdahale can ve mal kaybının önlenmesinde etken oluyor.

HATİCE DİLER