YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2022 11:46   Güncelleme : 14-05-2022 11:46

“Bacasız Fabrika: Turizm”

“Bacasız Fabrika: Turizm”

“Ev Pansiyonculuğu Kursu” ve “kişisel gelişim” semineri başladı.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve S.S. Artvin Kadım Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi tarafından “Ev Pansiyonculuğu Kursu” ve “kişisel gelişim” semineri başladı. ‘Beş pare Eko Köy Turizm Projesi’ kapsamında ildeki Turizm geliştirilmesi konusunda “Ev Pansiyonculuğu Kursu” ve “kişisel gelişim” semineri ARTSO toplantı salonunda 12 Mayıs Perşembe günü başladı. 6 gün sürecek olan eğitimlerde, Ev pansiyonculuğu konusunda Dönüş Koçak Yolbilir ve Özlem Öğer Mert, Kişisel Gelişim konusunda ise Ömer Hammutoğlukatılımcılara bilgilerini aktaracak.

Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Turizm, bilinen tabiriyle “Bacasız bir fabrikadır” ama bu fabrikayı kurmak için de gerekeni en yüksek seviyede yerine getirmek lazımdır.İşte biz, kurumsal anlamda onun için buradayız ve sizlerle berberiz. Çünkü. Bu tür eğitimler, turizm sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ve bilinçli işgücünün temini yanında, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması ile işletmelerin başarısının bel kemiğini oluşturmaktadır. Eğitmenleri katılımcılar ile tanıştırarak konuşmasına devam eden Kurt, “Eğitimler turizm alanında ilimizi genişletecekse çok önemli olmazsa olmaz bir durum. Eko turizm denince, ev pansiyonculuğu denince bundan belki de 4-5 yıl önce hiç bu sıfatları duymayan, bu nedir diyen birçok arkadaşımız vardı. Bilhasaa dünyanın içinden geçtiği bu sağlık krizi noktasında Covid-19 belasından kurtulmak günlerimize gelmişken bıraktığı bir fırsatı oldu bunun. İnsanlar artık güneş turizmini değil de daha ziyade doğa, organik ve dinlenebileceği alanları seçmeye başladı. Bu noktada da dünyada her halde en çok bilinen yer Artvin. Yüce Yaradan’ın insanoğlunun ayağına sunabileceği bütün doğal güzellikleri içinde barındırıyor Artvin. Bizim bunun yalnızca kendimize, Artvinli insanlara değil tüm Türkiye’ye tüm Dünya insanlarına tanıtmamız lazım. Tanıtımın yolları var: Eko turizmleyayla turizmi ile dağ turizmi ile bunun gibi birçok alan var. Biz siz değerli katılımcılarla beraber daha ziyade ev pansiyonculuğu ve eko turizm alanında eğitim alıp bu noktada Artvin’e nasıl değer katabiliriz bunun çalışmalarını yapacağız. Ama Biz Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak Artvin’in turizm noktasında her alanda gelişmesini istiyoruz” dedi.

Kurt, “Biliyorsunuz Artvin-Rize Havalimanı var. Bizler il içindeki ilçelere ya da dünyada turizm davet edebileceğimizi uluslara gittiğimizde bize ilk sorulan soru ‘Havalimanınız var mı?’ oluyor. Baktığımızda Artvin-Rize Havalimanı Pazar’da, Artvin’e uzak gibi görünse de biz arkadaşlarla gittiğimiz zaman yine sorulduğunda artık evet Artvin’de havalimanı var dediğimiz anda 1-0 önde başlıyoruz.

Daha sonrasında turizm destinasyonlarını, eko turizmde nerede olduğumuzu, pansiyonculukta nerede olduğumuzu, konaklama, ulaşım vs. gibi sorular soruyorlar ama havalimanı olduğunda 1-0 önde başlıyoruz. İnşallah cumartesi gününde itibaren de ilimize gelmek isteyen misafirlerimizi Artvin Havalimanına indireceğiz ve bu noktada da önemli bir avantajımız olacak.

Siz ev pansiyonculuğu konusunda eğitimlerinizi alıp bu işin ticaretini yapmaya başlayacaksınız ama bunun devamlılığı için insan lazım. İnsanların gelme noktasında da biz Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu noktada çalışmalarımızı yapacağız.

Benim sizden istediğim bir şey var: Artvin küçük, turizm alanlarına çok uzak, insanlar buraya gelir mi, gelmez mi düşüncenizi aklınızdan atın. Kendinize güvenin, memleketimize güvenin, buradaki kurumlara güvenin. İnsanları buraya getireceğiz, gelen her misafir de gittiği yerde anlatacak. Çok değerli anılar biriktireceğiz ve en kısa sürede de Artvin dünyada en sayılacak bir kent olacak. Bunun için kendinize güvenmeniz şart” dedi.

Kültür Turizm İl MüdürüÖzner Bilmiş de bir konuşma gerçekleştirerek “Artvin’in kaybedecek zamanı kalmamıştır. Bu zamanı ve koşulları kısa ve uzun vadede kazançlı hale getirebilecek en uygun yol da turizmdir.

Biz oda olarak her zaman, her yerde ve her platformda bunu söylüyoruz. Üstümüze düşen görevi de gücümüz ölçüsünde yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da bu anlayışla tavrımızı ve görüşlerimizi ortaya koyacağız.Bu düşüncelerle, Eğitim programının başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyor, odamız ve yönetim kurulumuz adına hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.