YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 11:18

Bacasız Yangınla Mücadele Sürüyor

Bacasız Yangınla Mücadele Sürüyor

Artvin’de ladin ağaçlarına zarar veren Dev Kabuk Böceği 'Dendroctonus micans' ve Sekiz Dişli Kabuk Böceği 'Ips typographus’la mücadele kapsamında 4 milyon adet avcı böcek Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında üretilerek doğaya bırakıldı.

Artvin Orman Bölge müdürlüğü, halk arasında Sekiz Dişli Kabuk Böceği olarak bilinen (Ips typographus) orman zararlısından ladin ağaçlarını korumak için biyolojik ve biyoteknik çalışmalar yürütüyor.

Ladin ormanları ile ünlü kentte 986 futbol sahası büyüklüğündeki alana zarar veren Ips typographus ile mücadele etmek için 8 bin 100 adet feromen tuzak ile şimdiye kadar 14 milyon zararlı böcek yakalanarak imha edildi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Taşlıca Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan Hatila Vadisi Milli Park alanında meydana gelen böcek zararı (Ips typographus-Sekiz Dişli Kabuk Böceği) ile mücadele çalışmaları kapsamında biyoteknik mücadele çalışmaları gerçekleştiriyor.

Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, bu böceğin 1984 yılında Gürcistan sınırları içerisinden ülkemize giriş yaptığı bilgisini vererek, “biyolojik mücadele kapsamında sekiz dişli kabuk böceğinin yırtıcısı olan halk arasında terminatör böceği olarak bilinen Thanasimus formicarius böceğinden laboratuvarlarımızda üretilerek kentte zarar gören alanlara bırakıldı. Bu yıl biyoteknik mücadele kapsamında 8 bin 100 adet feromen tuzağı kurulacak olup 5 bin adette yırtıcı böcek üretilecektir” dedi. 

Özkaya, “Yine Ips typographus zararlı böceği ile mücadele etmek üzere laboratuvar ortamında üretilmekte olan Thanasimus formicarius yırtıcı böceğinin ergin ve larvalarının zararlı böceğin yoğun olarak bulunduğu sahalardaki böcekli ağaçlara verilmektedir. Yapılan mücadele çalışmaları ile özellikle Hatila Vadisi Milli Park alanındaki ormanlık sahalar başta olmak üzere tüm ormanlarımızın daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması amaçlanmaktadır. Tuzaklara düşen zararlı böcekler haftada bir toplanıp imha edilmektedir. Söz konusu çalışma Eylül ayınakadar devam edecek.  Ayrıca Milli Park sahası içerisindeki tuzak ağacı haline gelmiş ağaçların da kesilerek alandan bir an önce çıkarılmaları ile zararlı böceğin daha fazla yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.

HATİCE DİLER

Haberin Galerisi : Bacasız Yangınla Mücadele Sürüyor
Gündem ArtvinGündem Artvin