YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 10:58   Güncelleme : 19-10-2021 10:58

“Bağımlılık İle Mücadele Seferberliği” Semineri Verildi

“Bağımlılık İle Mücadele Seferberliği” Semineri Verildi

Bağımlılıkla mücadele yüksek kurulu tarafından 2021 yılında toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla bağımlılık ile mücadele seferberliğinin başlatılması ve bu kapsamda uyuşturucu sigara ve nargile alkol ve dijital bağımlılıkla mücadelenin takvimlendirilerek kampanya dönüştürülmesi kararı alındı. Bağımlılık ile mücadele seferberliği kapsamında ülkemize ağır ceza merkezlerinin bulunduğu 144 denetimli serbestlik müdürlüğünde görevli personele ve denetimli serbestlik hükümlülerine uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları, uyuşturucu kullanım sonrası fizyolojik değişiklikler, ruhsal durum bedendeki olumsuz değişiklikler bağımlılıkla ilgili doğrudan zannedilen yanlışlıklar konuları alanında uzman kişiler tarafından 18-22 Ekim, 22-26 Kasım 13-17 Aralık tarihleri arasında seminerler düzenlenecek. Bu kapsamda Artvin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Artvin’de bulunan denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülere bağımlılıkla mücadele semineri verildi.

Artvin Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Uğur Çıkrıkçılı’nın verdiği seminerde bağımlılığın zararları konuşuldu. Hükümlülere bilinçlendirme semineri veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Uğur Çıkrıkçılı bağımlılığın psikiyatrik boyutunu hükümlülerden gelen sorular eşliğinde anlattı.

Denetimli Serbestlik Müdürü Özcan Deniz denetimli serbestlik hükümlülerine verilen seminerde yaptığı konuşmada “Bizler sizler için bir şeyler yapmana mücadelesini veriyoruz. Ülkemizde bu yıl bağımlılıkla mücadele seferberliği yılı. Bir şekilde bağımlı olduk herkesin farklı bağımlılığı var. Kimisi sigara bağımlısı, çocuklar teknoloji tablet bağımlısı, kimisi alkol bağımlısı, kimisi uyuşturucu bağımlısı, kimse bile bile bağımlılığa girmiyor bir yola gidiliyor ve sonuçlandığı zamanda bir mücadele yoluna gidiyoruz. Biz denetim serbestlik müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalarla hocamızın yaptığı bireysel görüşmeler olsun grup çalışma programları olsun yine bu şekilde bilinçlendirici seminerler olsun madde bağımlılığından nasıl uzaklaştırabiliriz uzaklaşırken yaşayabileceğimiz sorunlar neler olabilir bu sorunlarla nasıl mücadele edilir bunu hep birlikte paylaşımlarla iyi niyetle karşılıklı diyalogla çözebiliriz. Bizlerin sizler için burada olduğunu bilmenizi isteriz sizler de gayret ederseniz İnşallah bu illetten hep beraber kurutulmuş bir daha da hayatımda hiçbir şekilde sokmamak üzere hayatımızdan çıkarmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Programda konuşma yapan destekleri Artvin İŞKUR iş ve meslek danışmanı Kemal Aydemir hükümlülere İŞKUR’un sağladığı desteklerden bahsederek, “bizim temel amacımız size daha iyi iş bulmak ve iş bulurken sizin sistemsel olarak belirli bir alanlarda yaptığınız yanlışlıkları eksiklikleri size göstererek daha kaliteli iş aramak amacıyla size bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Mevzuatımız gereğince eski hükümlü statüsünde sayılan kardeşlerimize kendi işini kurma programı kapsamında bürüt asgari ücretin 15 katına kadar kendi işini kuran vatandaşlarımızı finanse hibe finansmanını sağlıyoruz” dedi.

Programa İnfaz Savcısı Burak Onay’da katıldı.