YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 10:03   Güncelleme : 03-07-2021 10:03

Bağımlılıkla mücadele çalışmaları başladı

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bağımlılıkla mücadele çalışmalarına yeniden start verildi.

Bağımlılıkla mücadele çalışmaları başladı

Borçka Halkı Covid-19 aşılarını yaptırmaya davet edildi.

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından pandemi döneminde düşük seyirli olarak sürdürülen tütün başta olmak üzere bağımlılıkla mücadele çalışmaları, vakaların azalmasıyla birlikte, Borçka Şehir Stadında düzenlenen futbol müsabakasıyla start aldı. Üzerinde tütün maddelerinin zararlarını içeren değişik sloganların bulunduğu tişörtler, futbolcular tarafından giyilerek karşılaşma gerçekleştirildi. Tişörtlerin dağıtımı Toplum Sağlığı Merkezi Dr. Ahmet Tepecik tarafından gerçekleştirildi. Borçka TSM Başkanı Dr. Ahmet Tepecik, Beraberinde organizasyonun yapılmasında görev alan ve çalışmaya katılan, Sağlık Memuru Yetkin Çiftçi, Memurlar Sabahattin Atabay, Dursun Kara ve Yunus Şamlı ile beraber bu organizasyon gerçekleştirildi. Daha sonra katılımcılardan Covid-19 Aşılarını bir an önce yaptırmaları istendi. Program futbol maçı yapılarak tamamlandı.

TSM Başkanı Dr. Ahmet Tepecik burada yaptığı bilgilendirme konuşmasında: “Tütün kullanımı küresel bir sağlık problemidir. Dünyadaki yetişkin nüfusunun yaklaşık üçte biri sigara kullanmaktadır. Her yıl dünya genelinde 5 Milyon, ülkemizde ise 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybetmektedir. Bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de tütün salgını kaygı verici boyuttadır. Yaklaşık 16 Milyon yetişkin sigara içmektedir. Bununla birlikte ümit verici bilgilerde vardır: Türkiye’deki yetişkin kişiler tütün kullanımının yol açtığı sorunları çok iyi bilmektedir ve tütün kullanımı ile ilgili kısıtlamaları desteklemektedir.

On beş yaş ve üzerindeki yetişkinlerin %31 2’si (yaklaşık 16 milyon kişi) halen sigara içmektedir. Sigara içme sıklığı erkeklerde (%47,9) kadınlarda (%15,2) göre daha fazladır. Yaklaşık 12 milyon erkek ve 4 milyon kadın sigara içmektedir. Erkeklerin yaklaşık yarısı (%43,8) ve kadınların da %11,6’sı her gün sigara içmektedir. Sigara içen her on kişinin dokuzundan daha çoğu (erkeklerde %92,6 kadınlarda %98,0) mamul sigara içmektedir.

Son yıllarda ülkemizde sigaraya başlama yaşı çok küçük yaşlara kadar düşmüş bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü özellikle, çocukları, gençleri, kadınları ve yetişkinleri tütün maddelerinin zararlarından korumak için toplumun tüm kesimleriyle iş birliği içerisinde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bugün pandemi sonrası ilk defa yaptığımız organizasyonda bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Aynı şekilde covid-19 aşı çalışmalarında da Borçka halkını aşılarını yaptırmaya davet ediyorum. İlçemizde hizmet veren tüm sağlık birimlerinde Devlet Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezinde aşılarımızı yaptırabilirsiniz.  “Aşı korur ve yaşatır” diyorum herkese sağlıklı günler diliyorum” ifadelerine yer verdi.