YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 10:56   Güncelleme : 28-04-2022 10:56

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Başladı

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Başladı

Madde bağımlılığı hakkında farkındalık kazandırılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan çalıştayın ilki dün gerçekleştirildi.

Valilik himayesinde Sağlık Müdürlüğü ile yürütülen İl çalıştayının son oturumu bugün yapılacak. Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, yerel basın temsilcileri, STK’lar,  kadın, genç grup temsilcileri ve bağımlı ailelerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaya Vali Yılmaz Doruk’ta katıldı.

Artvin Gençlik Merkezinde düzenlenen çalıştayda, madde bağımlılığı hakkında farkındalık kazandırmak, İl genelinde konu ile alakalı sorunların tespiti ve diğer konular ele alındı.

Çalıştayda konuşan Vali Yılmaz Doruk, toplumu ve kamu düzeni olumsuz yönde etkileyen bağımlılıkla mücadelenin önemine değinerek, “ Toplumsal yapımızı, kültürümüzü, örf ve adetlerimizi olumsuz yönde etkileyen ‘bağımlılık’, artık çok daha çeşitlilikle ve önemli bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bununla ilgili yürütülen birçok projemiz var. Mücadele noktasında sadece kamu kurumları değil toplumun tüm kesimleriyle hep birlikte hareket edersek daha iyi sonuçlar alınacağına inanıyorum. Bu yüzden ailelerimizden, sivil toplum kuruluşlarına tüm kesimlerin bu konuya daha hassasiyetle yaklaşarak bağımlılıkla mücadelemizi en etkin biçimde sürdürebilmemiz için ellerinden gelen katkıyı sunmalarını istiyorum” dedi.

Çalıştayın içeriği ise şu şekilde:“Bilindiği gibi ülkemizde Bağımlılıkla mücadele çalışmaları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığında, 12 Bakanın üyesi olduğu Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK) tarafından yürütülmektedir.  Bu amaçla 3 ayda bir BMİKK (Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu) Vali Başkanlığında toplanmaktadır. BMİKK toplantısının akabinde ise ‘’Ben Olsaydım Çalıştayı’’ ile program devam etmiştir.  Toplumu, tüm bağımlılık yapıcı madde ve davranışlardan uzak tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Bağımlılıkla Mücadele kapsamında ‘’Ben Olsaydım’’ teması ile çalıştayın başlatıldığı, Bakan Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştur. Uyuşturucu, Alkol, Tütün ve Davranışsal Bağımlılıkla mücadele grupları olmak üzere 4 ana çalıştay grubu oluşturulmuştur. Çalıştay 81 il ve 922 ilçede eş zamanlı olarak başlatılmış olup ilçelerimiz Kaymakamlarımızın Başkanlığında çalıştaylarını tamamlamışlar ve il çalıştayında görüşülmek üzere raporlarını bize ulaştırmışlardır. Çalıştayda tüm bu aşamalar çok yönlü olarak uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve 2 günlük il çalıştayının ardından oluşturduğumuz raporumuz umarız ki ulusal politikalarımıza yön verecek şekilde sonuçlanacaktır.”

Sariye TOPALOĞLU