YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 10:24   Güncelleme : 29-04-2022 10:24

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Sona Erdi

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Sona Erdi

Artvin Valiliği’nin koordinesinde madde bağımlılığı hakkında farkındalık kazandırılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Bağımlılıkla MücadeleÇalıştayı” çalıştay sona erdi.

Artvin Gençlik Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen ve 2 gün boyunca farklı konuların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu çalıştay tamamlandı.

27 Nisan’da  Vali Yılmaz Doruk ve İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu’nun katılımıyla başlayan çalıştay iki gün süresince kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, yerel basın temsilcileri, STK’lar,  kadın ve genç grup temsilcileri ve bağımlı ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Bilindiği gibi ülkemizde Bağımlılıkla mücadele çalışmaları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığında, 12 Bakanın üyesi olduğu Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK) tarafından yürütülmektedir.  Bu amaçla 3 ayda bir BMİKK (Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu) Vali Başkanlığında toplanmaktadır. BMİKK toplantısının akabinde ise “Ben Olsaydım Çalıştayı’’ ile program devam etmiştir.  Toplumu, tüm bağımlılık yapıcı madde ve davranışlardan uzak tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından bağımlılıkla mücadele kapsamında ‘’Ben Olsaydım’’ teması ile çalıştayın başlatıldığı, Bakanımız Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştur.  Uyuşturucu, Alkol, Tütün ve Davranışsal Bağımlılıkla mücadele grupları olmak üzere 4 ana çalıştay grubu oluşturulmuştur. Çalıştay 81 il ve 922 ilçede eş zamanlı olarak başlatılmış olup ilçelerimiz Kaymakamlarımızın Başkanlığında çalıştaylarını tamamlamışlar ve il çalıştayında görüşülmek üzere raporlarını bize ulaştırmışlardır” ifadelerime yer verildi.

Çalıştaylar sonrası oluşturulacak olan raporlar ile ulusal düzeyde bağımlılıkla mücadelenin yolları belirlenerek ulusal bir politikanın belirlenmesi amaçlanıyor.

Çalıştayın Son Gününde Şu Konular Ele Alınarak Çözüm Arandı

Çalıştay ikinci gününde Acil Tıp Uzmanı Sibel Şahin ve diğer paydaşların katılımıyla alkol ile mücadele alanında ilimizde ve ilçelerimizde yapılan mevcut çalışmalar hakkında yapılan konuşmalar ile başladı.

Çalıştay devamında alkol ile mücadelede arz ile mücadele ve bu konuda “ Ben Olsaydım” Başlığı İle yapılabilecekler, alkol ile mücadelede alkollü araç kullanımını önleme ve bu konuda “Ben Olsaydım” başlığı ile yapılabilecekler, Alkol ile mücadelede talep ile ücadele ve bu Konuda”  Ben Olsaydım” başlığı ile yapılabilecekler konularında gerçekleştirilen konuşmalar ile devam etti.

Davranışsal bağımlılık ile mücadele alanında ilimizde ve ilçelerimizde yapılan mevcut çalışmalar konularında faaliyetlerin masaya yatırılması ve çalıştay sonucunda yapılması planlanan faaliyetlerin ele alınmasıyla sona erdi.

HATİCE DİLER