YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2022 12:19   Güncelleme : 19-04-2022 12:19

BAKAN MUŞ ARTVİNDEYDİ

BAKAN MUŞ ARTVİNDEYDİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bir dizi ziyaret kapsamında Artvin’e geldi.

Ziyaretler kapsamında ilk olarak Sarp Gümrük Müdürlüğünde incelemelerde bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Artvin Valiliğini ve AK Parti İl başkanlığını ziyaret etti. Ziyaretinin ardından Gençlik merkezinde Artvin İş ve Ekonomi Dünyası ile toplantıya katılan Bakan Muş, son olarak AK Parti İl Teşkilatı ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

İlk olarak Sarp Gümrük Müdürlüğünde incelemelerde bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı. İncelemeler sonrasında değerlendirmede bulunan Bakan Muş, Sarp sınır kapısının Türkiye’nin en yoğun kapılarından biri olduğunu söyledi. Bakan Muş, “Burası bizim önemli ve yoğun kapılarımızdan bir tanesi durumunda. Baharın gelmesiyle beraber hem yolcu trafiğinde yani sivil araçların ve yayaların geliş gidişinde ciddi bir yoğunluk var. Hem de ihracatın artmasıyla beraber tır trafiğinde bir yoğunluk söz konusu. Dolayısıyla bu artan trafiği en optimum seviyede yönetilebilmesi için gümrük idaresi çeşitli tedbirler alıyor. Şimdi konuştuğumuz bazı önlemler de var. Onunla alakalı bazı adımlar da atacağız. Hem sürecin hızlandırılması hem de bu yaşanan yoğunluğun içeriye doğru alınıp gerekli işlemlerin yapılması noktasında bazı düşüncelerimiz söz konusu. Ona göre çalışmalarımızı yapıp, nihai kararımızı vermiş olacağız. Planlananın çok üzerinde bir tır trafiği ve yolcu trafiği olduğundan dolayı kapıda bir yoğunluk yaşanabiliyor. Optimum seviyede yönetilmesi için büyük bir çaba içinde arkadaşlar" şeklinde konuştu.

Sarp’tan sonra Borçka Gölü’nde Kurulu somon balığı tesislerini tekne ile gezerek inceleyen Muş, daha sonra Artvin Valisi Yılmaz Doruk'u makamında ziyaret etti.

AK Parti Artvin İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Muş, burada partililere yaptığı konuşmada, "Dış ticaretimizdeki ivmenin artarak devam ettiğini düşündüğümüzde tır trafiğinin de geçen aylara göre yükseleceği kanaatindeyiz. Buna paralel çeşitli tedbirler alıyoruz. Yıl sonuna kadar ve bu yıl içerisinde artan trafiği yönetme adına optimizasyon çalışmaları yapacağız. Türkiye gelişiyor ama dünya bir pandemi süreci yaşadı. Yaklaşık 2 yıl dünyada çok ciddi kısıtlamalar yaşandı. Bu, dünyanın bütün dengelerini altüst etti. Son 40 yılın en yüksek enflasyonları, en yüksek emtia fiyatları ile karşı karşıya kaldı dünya. Bir taraftan pandemi döneminde piyasaya verilen likidite, bir taraftan ertelenen taleplerin oluşması ile beraber dünya 40 yılın enflasyonunda zirvesini yaşıyor. Akabinde şu an Rusya ve Ukrayna arasındaki yaşanan kriz emtia fiyatlarını, özellikle enerji fiyatlarını daha da yukarıya çekti. Bu ister istemez tüm dünyayı etkilediği gibi, bizi de etkiledi. Türkiye, üretim kabiliyeti, kapasitesi güçlü, dinamik bir ülke. Maalesef bu gelişilmeler bizi de bir nebze etkilemekte ama bunlar atlatılamayacak şeyler değil. Mutlaka bunların üstesinden geleceğiz, geliyoruz. Üretim ayağı ülkenin güçlü, bunu bilmenizi isterim. İmalat ayağı güçlü, ticaret ayağı güçlü. Dolayısıyla bunların bankacılık ayağı güçlü, finans ayağı güçlü. Bunların güçlü olduğu yerde şu an bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı, özellikle küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş de bir rayına oturacaktır. Özellikle bu krizin bir an önce bitmesini ümit ediyoruz ve çabalıyoruz ki bu emtia ve enerji üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Ülkemize güvenelim. Türkiye'nin geleceği çok parlaktır. Partimiz çok güçlüdür. Burada Cumhur İttifakı'nın ortaya koyduğu irade bellidir. Hedeflerine adım adım ulaşmaktadır. İnşallah 14 ay sonra bir seçim yapılacaktır. Orada da gene milletimizden yetkiyi alarak devam edeceğiz. Çok eşikler aşıldı. Aşılacak olan yeni hedefler var. El birliği ile çalışacağız. Kazanmak için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Erkan Balta ve AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı burada Bakan Mehmet Muş’u selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Bakan Mehmet Muş, daha sonra Artvin Gençlik Merkezi'nde iş insanlarının katılımıyla basına kapalı toplantı düzenledi.

Bakan Muş, iftarı partililer ile birlikte açarak Artvin programını sonlandırdı.

HATİCE DİLER