YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 10:44   Güncelleme : 26-05-2021 10:49

BAL DOLU GELECEK

Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş 2017’den itibaren yürütmüş oldukları arıcılık alanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

BAL DOLU GELECEK

Kongre adaylığı

Durmuş, adayı olduğu Artvin Arıcılar Birliği Başkanlığında önümüzdeki ay gerçekleşecek olan kongre hakkında şu açıklamalarda bulundu “ Biz dört yıldır bu işi yürütüyoruz. Aslında bizim kongremiz nisan ayında olacaktı fakat pandemi nedeni ile tarihi uzatıldı. Ben kendim Arıcılar Birliğini seviyorum ve bu işi yapmaktan gerçekten mutluyum arılar çok saygın bir tür olduğu için gerçekten bu işi yaparken sevgi ile yapmamdaki sebeplerden biri oluyor “ dedi.

Dört yılda neler gerçekleşti

Durmuş, dört yıl boyunca yaptıkları faaliyetlerin neler olduğunu şu ifadeler ile anlattı “Bizim yaptığımız faaliyetlerde gözle görülmeyeni var yavaş yavaş gözükenler var. Bu güzel bir şey biz dört yıl içerisinde ne yapabildik veya ne yapamadık gibi soruları etrafımızdaki insanlar sayesinde fark ediyoruz. Arıcıya nasıl ulaşabildik arıcı ile nasıl bir bağımız var gibi durumları da arıcılarımızın yaklaşımı sayesinde gerçekleştireceğimiz faaliyetlerde yardımcı oldu. İlk etapta Artvin balını tanıtmakla ilgili girişimde bulunduk konu ile ilgili Artvin’e film ekibi davet ederek alt finansmanını Arıcılar Birliği olarak sağladığımız Kovan filmini Artvin’de çekmek bizlere nasip oldu. Yönetmeni Eylem Kaptan olmakla birlikte başrolde yer alan Meryem Uzerli çekilen filmde yerini aldı. Türkiye’de 52 sinemada yürürlüğe giren dünya pazarında beğeni alan ve altın portakal ödülü alan bir film oldu. Bu durum Artvin için önemli bir adımdı tabi ki pandemi süreci araya girmesi ile birlikte 2020 yılında filmin galasını maalesef Artvin’de yapamadık. Şu anki pandemi sürecini atlatırsak filmin galasını ilerleyen süreçte yapmayı düşünüyoruz.  Bizler her platformda her ulusal kanalda Artvin balını anlattık inşallah önümüzdeki günlerde de Artvin balını markalaştırarak Türkiye geneline girmeyi düşünüyoruz. 2018 yılında bir projemiz daha vardı 2019 yılında yürürlüğe girdik Artvin Kafkas Arısı Gen Merkezi olduğundan Artvin İlinde bir ana üretim gerçekleştirdik Murgul, Kabaca İlçemizde devam etmekte ve bir elemanımızda orada çalışmaktadır. 2020 yılında yine bir projemiz olan Apiterapi adı altında olan projemiz vardı fakat ekonomik sıkıntılardan dolayı bakanlık tarafından projemiz onay görmedi maalesef ama bu yıl yeni bir projemiz var bu ikinci projemiz yaklaşık 1 trilyon üzerinde. Apiterapi ve bal dişi ürünlerini Artvin’e kazandıracağız bu projenin içeriğine bakacak olursak baldan kıymetli olan ürünler yani polen, propolis, arı sütü gibi ürünlerin 500 metrekarelik bir alanda soğuk hava deposu, laboratuvar ve diğer işlemler Artvin’de işlenip tüm Türkiye’deki tüketicilere ulaştırmak gayemizdir. Umarım bakanlık tarafından onaylanır projemiz ve Artvin’e para, turist gibi durumları kazandırırız. Arıcımızın polen, arı sütü gibi ürünleri üretmediğini görüyoruz bunlar baldan daha değerli üründür bunu Artvin’de biz üretirsek arıcımız kazanır arıcımız kazanırsa Artvinli kazanır esnaf kazanır arıcımızın cebinde para olursa lokantaya gider berbere uğrar çayını içer sokaktaki vatandaşına yemek ısmarlayabilir böyle Artvin’i kalkındırmak için projelerimiz vardır “ dedi.

Başkanın hedefleri

Durmuş, “ Bundan sonra hedeflerimiz nedir Artvin balını Türkiye markası yapmak Türkiye’ye buradan pazarlamak tabi ki önümüzdeki günlerde bal pazarlaması ile ilgili bazı büyük firmalar ile görüşmemiz olacak. İstanbul’da veya Ankara’da bulunan Artvinli hemşerilerimiz markete girdiği zaman burada da Artvin balı varmış diyebilsin ve güvenilir bir şekilde sağlıklarına zararı olmayacak şekilde üretimini yaptığımız balı alabilsin diye çalışıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Kongreye sayılı günler kala

Durmuş, yaklaşan kongre hakkında şu ifadeleri kullandı “ Düzenlenecek olan kongrede hakem kurulunun huzuruna çıkacağız. Arıcılarımızın bizlerde olan eksikleri ve artıları söyleme hakkına sahiptir ve söylemiş olacakları eksiklerimizin farkına daha net varacağız bu sayede çalışmalarımızı daha verimli ve daha düzgün bir yola sokabileceğiz. Arıcılarımızın hepsini kongreye davet ediyoruz “ dedi.

Bal denilince

Durmuş, bal hakkında akla ilk gelenleri şu şekilde anlattı “ Bal dedik mi akla çok şey gelir fakat Artvin denilince akıllara Artvin balı gelir. Bizler biraz sıkıntılı döneme denk geldik maalesef ki ülkemizin bu pandemi süresince ekonomisi ciddi boyutta etkilendi. Eğer ekonomi böyle sıkıntılı olmasaydı bizler Artvin’de daha çok yol kat etmiş olurduk çünkü hazırladığımız projeler maalesef ekonomik zorluk ve zorunluluk nedeni ile iptal ediliyor “ dedi.

Bal alırken dikkat!

Pandemi dönemi boyunca sağlıklarının olumsuz etkilenmediğini söyleyen Durmuş aynı zamanda balın sahtesi ve gerçeğine dikkat etmesi konusunda uyardı “ Bu pandemi döneminde bayağı sıkıntılar yaşadık veya arıcının dışındaki insanlar yaşadı. Biz arıcılar olarak pandemide hiç etkilenmedik bu konuda bakanlığın bize yol gösterdiği güzergâhta gidip geldik ama biz Türkiye genelindeki arıcılarımızın 80 bin civarında arıcımız var bu 80 bin arıcımızın pandemiden dolayı şu anda yoğun bakımda yatan hiçbir arıcımız yoktur. Bu arı ürünlerini kullanan arıcılarımız veya tüketicilerimizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için biz arıcılar bundan etkilenmedik. Bu konu ile ilgili okurlarımıza bal tüketmelerini tavsiye ediyorum tabi Artvin balı olursa daha memnun oluruz bildiğiniz yerden bal alın bal ürünleri insanın şifa kaynağı ben 58 yaşındayım hastaneye gittiğim yok daha hastane yüzü gördüğüm yok niye çünkü bal tüketiyoruz. Bal tüketmeseydik belki şu anda hastanede yoğun bakımdaydık onun için balı bal gibi tüketmek gerekir ama alırken de Artvin’den almak gerekir. Balın üstünde bal aramalı yazar işte onlar bal değildir tatlandırıcı veya boya kullanılmıştır ona bakarsak şekerde tatlı o yüzden bildiğiniz yerden alın. Bir arıcı tatlarını ayırır ama normal bir vatandaşımız ayıramaz onun için bildiğiniz yerden alın. Bal alırken mutlaka üstündeki satıcı marka ismine ve barkoduna bakın marketten yoğurt alırken kapağı açık bir yoğurt alır mısınız almazsınız neden rastgele yerden bal alıyorsunuz ki bal şifadır şifa yerine zehir almanın bir anlamı yok bildiğiniz arıcıdan ve bildiğiniz yerden bal alıp tüketelim “ ifadeleri ile sonlandırdı