YEREL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:03   Güncelleme : 24-08-2021 12:07

BAŞ BOĞA NİKOR

Şehzade Yıldırım'a ait 785 kiloluk 'NİKOR' Kafkasörün yeni baş boğası

BAŞ BOĞA NİKOR

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinde Şehzade Yıldırım'ın Nikor isimli 7 yaşında ki 785 kiloluk boğası şampiyon oldu.

Kafkasör Artvin’in markası diyen Şehzade Yıldırım, para için boğacılık yapmadığını, Boğa tutkusunun çok farklı bir duygu olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu bizde bir gelenek ve Kültürdür. Boğa bizim sevdamızdır. Bizler boğalarımızı çocuklarımız gibi sevip onlarla ilgileniyoruz. Sadece onların yemini, suyunu verip bırakmıyoruz. Onlarla bir çocukla nasıl ilgilenmek gerekiyorsa öyle ilgilenip onlara bakıyoruz. Onları eğitiyoruz. Sporlarını yaptırıp özenle besliyoruz. Yıl boyunca bunları düzenli yapıp onlarla iç içe yaşıyoruz" dedi.

"NİKOR VE BENİM İLK ŞAMPİYONLUĞUMUZ"

Yıllardır Boğa besleyip arenalarda güreşlere çıktığını ifade eden Yıldırım, "Babam ile birlikte yıllardır Boğa besliyoruz. Birçok kez arenalarda farklı kategori ve boğalarla mücadele ettik. Daha önce bir kez Dere Kapı güreşlerinde Ayak kategorisinde 2'inci olmuştuk. Bu yıl şükürler olsun ki Kafkasör arenasında Baş kategorilerinde Nikor ile şampiyon olduk. İnanılmaz gerecede mutluyuz. Gerçekçi olmak gerekirse benim için süpriz oldu. Nikor'a güveniyordum ama burada çok güçlü rakipler vardı. Ama Nikor çok güzel güreşler çıkarıp şampiyon oldu. İnşallah bundan sonra da güzel güreşlerle şampiyonluklar yaşarız.

Ama şampiyonluklardan daha önemlisi Boğa sevgisini, bu güzel Kültürümüzü bizden sonraki nesillere aktarabilmektir" diye konuştu.

Haber: Hatice Diler