YEREL
Giriş Tarihi : 26-10-2021 13:10   Güncelleme : 26-10-2021 13:10

BAŞARI HAYALLERLE BAŞLAR

BAŞARI HAYALLERLE BAŞLAR

Artvin’de oto kiralama dükkanı açarak genç yaşta esnaflığa atılan Berkan Kırçiçek ve Mehmet Eren Yılmaz kuzenler birlikte büyüdüklerini ve ortak hayalleri için hep çalıştıklarını aktardılar.

Çocukluk hayalleri olan tır işletmeciliğini yakın zamanda hayata geçirdiklerini söyleyen kuzenler ikinci hayalleri olan oto kiralama ile esnaflığa adım attıklarını ve yavaş yavaş büyümeye devam edeceklerini belirttiler.

Bu işe girerken ailelerinden güç ve destek aldıklarını söyleyen Mehmet Eren Yılmaz, “Yaşımız küçük ama büyüklerimizin bıraktığı izler var. En güzalide şu bi insan bence kendi işini yapmalı. Kendi işinin patronu olmak gerçekten çok güzel” diyerek hayallerini gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Artvin'in ana yolları bozuk olduğu için birçok araç sahibi gibi kendi araçlarının da sanayiden çıkmadığını belirten Yılmaz, "Kiralamadaki araçlarımız henüz yeni fakat bir süre sonra ses gelmeye başlayacak. Araçlarımız sıfır olduğu için daha bir aylık bile deıil. Fakat bu endişeyi bizde taşıyoru. Ki müşterinin aracı kullanma şeklide etkiliyor bunu. Kendi özel araçlarımızda olduğundan ötürü ne tür sıkıntılara yol açıcağını az çok tahmih edebiliyoruz henüz olmadı ama illaki sıkıntı çıkacaktır. Size şöyle anlatayım köyümün yolu toprak yol olmasına rağmen dahe güzel yolları.artık bizde bir çare istiyoruz. Araç yaptırmak gerçekten çok pahalı" ifadelerini kullandı.

Hayallerimizi Gerçekleştirmek İçin Çalışıyoruz

Kuzeniyle birlikte ortak 2 hayallerinin olduğunu söyleyen Yılmaz, “İkimiz kuzeniz. Küçüklükten beri beraber büyüdük kardeş gibiyiz. Bizim ortak iki hayalimiz vardı bir tanesi tır çalıştırmak ve tır almaktı çok şükür gerçekleştirdik. İkinci hayalimizde bir ofis açıp oto al sat kiralamaktı. Bir hafta öncede bu hayalimizi gerçekleştirdik. Ailemizin desteğiyle” dedi.

“Çalışma Prensiplerimiz Müşteri Bazlı”

Müşteri bazlı, taleplere göre hareket edip çalıştıklarını belirten Yılmaz, “Şuan üç taksimiz, iki vip aracımız var. Gücümüz yettiği kadar yetirmeye çalışıyoruz. İşyerimizde ki şartları esnek tutuyoruz. Müşterinin isteğine göre değişiyor. Bazen saatlik bazen günlük. Öğrenci indirimi de yapıyoruz. Şehir dışından gelen arkadaşlar oluyor. Öğrenciler oluyor biz hem güler yüzle hem de indirimlerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aldığımız geri dönütlerde gerek teşekkürler gerek tebrikler işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Dediğim gibi piyasaya göre uygun veriyoruz, yeni geldiğimiz için. Herkes bizi tanısın çevremiz olsun istiyoruz.  İnşallahta başaracağız.

Biz araçlarımızı genelde boş tutuyoruz müşteri kendi ihtiyacı kadar araca benzinini atıyor o yüzden bizim açımızdan çokta sıkıntı olmuyor.

Sistem üzerine çalışıyoruz. Bir yazılım firmasıyla çalışıyoruz. Müşteri geliyor. Eğer müşterinin ehliyet açısından bir sıkıntısı varsa ehliyet olmama veya ceza sistem otomatik olarak araç vermiyor. Sözleşmemizi iki rent a car koyduğu kurallara uygun imzalıyoruz. O konuda şuana kadar sıkıntı çıkmadı şükür” diye konuştu.

“İnandık ve Başardık”

Yılmaz, “Mutluyuz açıkçası. Ailelerimizde zaten ticaretin içinde bulunan kişiler. Yaşımız küçük ama büyüklerimizin bıraktığı izler var. En güzeli de şu bir insan bence kendi işini yapmalı. Kendi işinin patronu olmak gerçekten çok güzel. Bize az olsun öz olsun mantığı hakim. Ailemizim bize çok büyük bir desteği oldu hem maddi hem manevi. Onlar bize güvendiler. Bizde işimizi riske atmıyoruz evet her şey bilgisayarda kayıtlı ama ne olur ne olmaz defterimize de kaydediyoruz her şeyi. Takip ettikten sonra yapamayacağımız şey yok bu bizim için geçerli değil herkes için geçerli.

Bizim kuzenin Borçka’da bir nakliye şirketi var. Tabi biz bu işe kurduğumuzda isim arayışına girdik.  Germage'nin anlamı da dolu dolu demek. Bir gün fiyat araştırması yapıyoruz araç kredisi için. Sonra şirketinizin ismi ne diye sordular bize, biz birbirimize bakıyoruz ama acil lazım. Biz sizi arayacağız dedik.  Kuzenlerle arayışa girdik. Hiçbir şey bulamadık en son dedik Germager olsun öyle kaldı” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER