YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2023 13:50

“Basın Emekçilerine”

“Basın Emekçilerine”

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Kars, “Geçmişten bugüne kadar yaşanan tüm zorluklara rağmen, Basın-Yayın hayatına düşüncesi, kalemi ve iş gücüyle hizmet eden, bütün basın emekçilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyorum.” dedi.

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kars, mesajında şu ifadelere yer verdi:“Ne yazık ki,  mevcut pek çok sektörde olduğu gibi basın alanında çalışanlar ve faaliyetini sürdürenler de ekonomik sıkıntı içinde bulunmaktadırlar. Her geçen gün katlanan sorunlar, hem çalışan emekçileri hem de yayın sahiplerini kara kara düşündürmektedir. Gelecek kaygısı yaşayan sektörel yapının endişeleri, yeni internet yasası ve basın yönetmeliği ile iyice artmıştır. Burada bizim kastettiğimiz, holding gazeteleri değil, halkın ve yerelin sesi ve sözü Anadolu basınıdır. Bu anlamda Anadolu basını,  belki de tarihinin en zor dönemini yaşamaktadır.

Demokrasinin en temel kavramı olan düşünceyi ifade özgürlüğü ve haber alma hakkının, hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, basın-yayın çalışanlarının mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi, sadece biz basın emekçilerinin ve temsilcilerinin görevi değildir.  Aynı zamanda bu iklimi yaratacak siyaset kurumunun da asli görevidir. Çünkü demokrasi, evrensel insan hakları ve basın yayın anlayışı bunu gerektirir. Bu anlayış özümsenmeden; Sosyal ve ekonomik refah düzeyinin yükseltilmesi, insan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı tesis edilemez. Bu düşüncelerle, Demokrasi ve basın şehitlerimizi saygı ve minnetle yâd ederken, Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın Milletin Müşterek Sesidir.“ sözünü tüm inancımla paylaşıyor;Geçmişten bugüne kadar yaşanan tüm zorluklara rağmen, Basın-Yayın hayatına düşüncesi, kalemi ve iş gücüyle hizmet eden bütün basın emekçilerinin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyorum.”

Ayla ALKAN

 

 

Gündem ArtvinGündem Artvin