YEREL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 16:36   Güncelleme : 11-11-2021 16:36

BASIN MENSUPLARINA DİJİTALLEŞME ANLATILDI

BASIN MENSUPLARINA DİJİTALLEŞME ANLATILDI

Basın İlan Kurumu basın mensuplarına “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu çevrimiçi eğitim düzenlendi.

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Rize’de yayın yapan gazetelerin çalışan ve temsilcilerine yönelik “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu online eğitim düzenlendi.

Toplantıya Artvin Basın Gazetecilik Basın Yayın şirketi adına Ayşe Özder ve Dilan Şahinbaş katıldı.

BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından BİK Şube Müdürlükleri işbirliğiyle düzenlenen online eğitimler kapsamında resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yetkilileri, çalışanları; BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik’in eğitimine katıldı.

“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu online eğitimde gazetelerin web siteleri için trafiğin önemi, arama motorları ve sosyal medya yönetimi, haber üretimi kolaylaştıran dijital uygulamalar ve Google web araçlarının kullanımı konuları ele alındı.

Google News, Google Analytics, Google Search Console, Google Trends, Google Ads gibi araçlar ile bu araçların kullanımı hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunan Çeltik, bu araçların doğru kullanımın online habercilikte yerel gazetelere sağlayacağı avantajlardan söz etti.

Türker Çeltik eğitiminde; yerel gazetelerin, özellikle kendi bölgeleriyle ilgili haber yapmalarının faydalı olacağını, büyük haber sitelerinden bu anlamda farklılaşarak, rekabet üstünlüğü elde edeceğinin altını çizdi.

Basın İlan Kurumunun dijital dönüşümü desteklediğine ve dijital mecranın gazete sahiplerince benimsenmesi için ek göstergenin uygulandığına değinen Çeltik, gazetelerin dijital mecralardaki reklam pastasından pay alabilmek için dijital varlıklarını güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Bu durumun gazete işletmecilerinin internet sitelerini gelir elde edilebilecekleri ayrı birer işletme olarak değerlendirmesiyle, mecranın dinamiklerine uygun olarak hareket etmesiyle mümkün olabileceğinin altı çizildi.

Uzun yıllar ve yollardan geçerek elde edilen geleneksel gazetecilik tecrübesinin, dijital gazeteciliğe aktarılmasıyla sektörün daha zengin bir yapıya erişeceğine inandığını, düzenlenen eğitimlerin de bu görüşü temel aldığını belirten Çeltik, programların devam edeceğinin bilgisini verdi.

Hızın ve bilgiye erişimin çok önemli olduğu bir dönemde yerel gazetelerin kıymetli içerikleri ile okurları bir araya getirebilecek, dijital yayıncılığa ilişkin uygulama ve tavsiyelerle devam eden interaktif eğitim, gazetecilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu.