YEREL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 17:39   Güncelleme : 24-07-2021 17:39

Başkan Elçin basın mensuplarıyla bir araya geldi

Artvin Belediye Başkanı Belediye Başkanı Demirhan Elçin, basına kahvaltı programı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Başkan Elçin basın mensuplarıyla bir araya geldi

Belediye Başkanı Demirhan Elçin, yerel ve ulusal basınla kahvaltı programında bir araya geldi. Tepe Restoranda gerçekleşen programda Elçin, doğalgaz, asfalt ve park yeri çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

“Algı yaratıyorlar”

Asfalt konusunda yolların yeteri kadar yapılmadığına dair şikayetlerden bahseden ve doğalgaz hakkında bilgilendirmelerde bulunan Elçin, “Doğalgaz şirketi ihaleyle girdiği yerlerin bozulan üst yapısını yapmak zorundadır. Bu zorunluluk, yasa olmuş olmasına rağmen sanki Artvin’e doğalgaz gelmiyor da bunlar getiriyorlarmış gibi davranıyorlar. Devlet zaten bunu ihale etmiş durumda. Doğalgaz partiye göre mi gidiyor anlamıyorum. Doğalgazın üst yapıdan vermiş olduğu talimatları biz hiç almayacağız diye bir meclis kararı var ben o meclis kararına rağmen bizim bütçemiz yok bu yolları yapamayız dedim. Yaptırmam dememin sebebi de onlar yolun sadece bir kısmının yapılmasını istediler ben ise tümünü yaptırmamız gerektiğini söyledim. Özel idare bir kısmını karşılayacaktı fakat tek karşıladığı makine oldu. 500 metrelik olan yer için AK Mercandan bir kısmını aldım kalanı da Belediye olarak ben ödedim. AK Mercan şirketi 5 kmlik olan yer için işe başlanması gerektiğini söyledi ve Nisan da işe başlamamız gerekiyordu. Koskocaman devlet gazı getirdi fakat karayolları kazımaya izin vermedi. Dolayısıyla yapılmamasının Artvin Belediyesi ile hiçbir alakası yoktur. AK Mercan Genel Müdürüne 5 km olan yolu bozdunuz ve yaptınız diyelim fakat beş sene sonra yine bozulacak bu yüzden kazımaya gerek yok. Benden sonraki Belediye Başkanının 5 km yolun asfaltını dökecek bir bütçesi olmaz dedim. Bir şeyler yaparız dediler fakat yapmadılar. Devletin Genel İdaresinin getirtemediği doğalgazı getirttiren ve daha erken gelmesine sebep olan benim ama yine de doğalgazı geciktirdi diyerek bu şekilde bir algı yaratıyorlar. Valilik, Belediye izin verirse Yeşilkente kadar doğalgaz getirilsin demiş bende yeter ki yapılsın dedim ve izin verdim. Şu an orayı da delecekler. AK Mercan’ın doğalgaz üretimi kaç km idi biz gelince kaç km oldu herkes ona bakmalı” dedi.

Asfaltın gerekli yerlere dökülmediğinden bahseden Elçin, “Bayındırlık Müdürlüğünün bahçesi asfalt oldu. Daha dün İktidar Partisinin ilçe Başkanı bugün Devletin Memuru olan adamın özel mülkünün önüne asfalt döktüler fakat yine orada bulunan İl Genel Meclis üyesinin kiraladığı restoranın bulunduğu yola asfalt dökmediler. Köprüye kadar olan yeri de asfaltlayalım da vatandaşın arabası çukura düşmesin deme lütfunda bulunmuyorsalar Belediye ayrımcılık yapıyor demeye hakları da yok. Asıl ayrımcılığı kendileri yapıyorlar. Artvin’de özellikle de Hastane bölgesinde bir otopark yapalım ve sorunu çözelim dedik. Girişimde bulunarak ihale ettik fakat kimse gelmedi. 10 müteahhit getirin biraz zarar edin eğer yirmi sene de bunun parasını çıkartamıyorsanız daha uzun sürede çıkartın dedim. Eğer bunu başka biri talep etseydi işin içine kazma bile girerdi. Fakat kimse bu işe girmek istemedi. Henüz tam yapılmadı ama bölgedeki esnaf, cerp yaptığımız yerlere arabalarını park ediyor. Park yerleri 15 dakika ile sınırlıdır dedik. 15 dakikayı kontrol edecek olan Artvin Belediyesi değil Artvin Belediyesinin görevi şehir içindeki yol ve kaldırımları yapıp halkın hizmetine sunmaktır. Yolun trafik güvenliğini sağlamak Artvin Valiliği trafik şube müdürüne aittir. Fakat ne bir uyarı ne bir ceza var neden diye sorarsanız şehirde trafik keşmekeş olursa vatandaş psikolojik olarak agresifleşecek Belediyeyi sorumlu tutacak. Cumhuriyet Caddesinde de dolaştık bir adam park yeri dükkanımın önünde olsun dedi. Bende dükkanının önünde park serbest olursa oraya bidonu koyarak kimse park edemez zannetme dedim. Park serbest olursa bir adam her gün arabasını oraya koyar kaldır da diyemezsin. Buraya bir cerp yapalım, 15 dakikalık bir süre de koyunca hiç değilse adama 15 dakika oldu kaldır diyebilirsiniz dedim. Fakat o şekilde olsun istemediler nasıl dedilerse öyle yaptık. Şu an ise pişmanız diyorlar. Dediklerini yapınca kızıyorlar yapmazsak diktatörsün diyorlar. Bunlar palyatif tedbirler Artvin’deki otopark sorununu çözmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

Ayşe ÖZDER