YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 11:31   Güncelleme : 27-05-2021 11:31

BAŞKAN GÜLTEKİN’DEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) Başkanı Hakan Gültekin ve DOKAP heyeti, 25 Mayıs 2021 Salı günü Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

BAŞKAN GÜLTEKİN’DEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ

DOKAP yetkilileri ve Üniversite proje koordinatörlerinin de katılımı ile gerçekleşen görüşmede, “bölgesel gelişme politikalarının ulusal düzeyde öncelik ve hedeflerini belirlemek amacıyla hazırlanan Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nin “sosyo-ekonomik ve mekânsal olarak bütünleşmiş, rekabet gücü ve refah düzeyi yüksek bölgeleriyle daha dengeli ve topyekûn kalkınmış bir Türkiye” vizyonu ile faaliyetler yürüten DOKAP ile Artvin Çoruh Üniversitesi arasında işbirliklerinin geliştirilmesi ve ortak stratejiler geliştirilmesi konularında değerlendirmeler yapıldı.

Artvin özelinde Doğu Karadeniz’in tarihi, beşeri, kültürel ve tabiat noktasında sahip olduğu potansiyelin ele alındığı görüşmede, topyekûn kalkınma ilkesinin uygulanabilir hale getirilebilmesi adına üniversitelere ve bölgede faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlara, STK’lara düşen görevler hakkında fikir alışverişleri yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Artvin’in ve dolayısıyla Doğu Karadeniz’in jeopolitik konumuna vurgu yaparak Karadeniz, Kafkasya ve Hazar Havzası üçgeninde bölgenin sahip olduğu stratejik öneme dikkat çekti.

Üniversite Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında ‘ihtisas üniversitesi’ olarak faaliyetler yürütmekte olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Tıbbi-Aromatik bitkilerin ecza ve ilaç sektörlerinin yanı sıra Orman Endüstrisi gibi farklı disiplinlerde de değerlendirilebilmesi adına Üniversite de çeşitli araştırmaların sürdüğünü dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Bilgin, Üniversitenin yeni dönemde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında ‘ihtisaslaşan araştırmacı bir üniversite’ kimliği ile topyekûn kalkınma stratejisine uygun adımlar atacağını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Bilgin aynı zamanda kuruluş aşaması tamamlanan Üniversite Botanik Bahçesinin sadece endemik bitkiler ve Tıbbi-Aromatik bitkiler üzerine yapılacak çalışmalarla değil aynı zamanda kentin doğal dokusuna yeni bir renk katarak kentin farklı platformlarda tanıtılmasının sağlanması ve kentin turizm hareketliliğine yeni bir ivme kazandırılması bağlamında önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin de, DOKAP olarak ülkemizin dengeli kalkınma hedefine ulaşması yolunda bölge illerinde ekonomik faaliyetlere dinamizm kazandırılması, yerel potansiyelin harekete geçirilerek kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasının teşvik edilmesi gibi stratejiler doğrultusunda sağlıktan turizme, enerjiden eğitime kadar birçok alanda bölgede faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar başlattıklarını ifade etti.

Başkan Gültekin DOKAP’ın ‘’Turizm ve Çevresel Sürdürülebilirlik”, “Ekonomik Kalkınma”, “Altyapı ve Kentsel Gelişme”, “Sosyal Gelişme”, “Yerel Düzeyde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” gibi farklı temalarda çeşitli eylem planlarına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversite Rektörlük Makamındaki ziyaret karşılıklı hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.