YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 11:06   Güncelleme : 12-06-2021 11:06

Başkan Kurt’tan gündem değerlendirmesi

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt gündeme dair ve ticaret erbaplarının sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Kurt’tan gündem değerlendirmesi

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, basın mensuplarının katılımıyla bir kahvaltı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Artvin de olan birtakım sorunlardan ve yapılması gereken hizmetlerden bahsetti.

Karara itiraz ettik

Başkan Seçkin Kurt, Kamu kurum ve kuruluş ihtiyaçlarının devlet malzeme ofislerinden alınması noktasında bir karar çıktığından bahsederek, bu karara itiraz ettiğini ve Türkiye Borsalar Birliğine ve ilgili bakanlığa konuya ilişkin rapor ve dilekçe sunduğunu belirtti.

Başkan Kurt yaptığı açıklamada, “Ticaret ve Sanayi Odası için yapılan toplantılarda şu an ki en önemli sorunlarından birini bakanlığa bildirdik ve bir cevap aldık. Biliyorsunuz ki önümüzde bütün esnafları etkileyen ulusal market sorunu varken bir de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bu dönemde alınan bir karar var. Kamu kurum ve kuruluş ihtiyaçlarının devlet malzeme ofislerinden alınma noktasında bir karar çıktı. İlimizdeki kobilerden aldığımız şikâyet üzerine bir örnekle açıklamam gerekirse Ticaret İl Müdürlüğünün 5 tane bilgisayara ihtiyacı var diyelim. Artvin de de yaklaşık konuyla alakalı 10’a yakın kobimiz var. Bunlar hiç sorulmadan, fiyat teklifi dahi alınmadan, devlet malzeme ofisinden ve herhangi bir müfettiş araştırmasında hiçbir sorumluluk olmadığından ilgili kamu amirinin devlet malzeme ofisinden direkt olarak alım yapmasıdır.

Buna mobilya, kırtasiye minimum ihtiyaçlarının hepsi dahildir. İlgili genelge, bu tip kamu, kurum ihtiyaçları, devlet malzeme ofisi genel malzeme müdürlüğünden alınmalıdır diye belirtiyor. Türkiye Borsalar Birliğine ve ilgili bakanlığa bu konuda itiraz ederek rapor ve dilekçe sunduk. Çünkü bunun bizim gibi küçük illerde kendi hizmet sektörüyle geçinen, işçi, memur ve kamu yatırımlarının dışında çok fazla para girişi olmayan illerde çok büyük sorunlar getireceğini düşündük. Bakanlıktan gelen cevap ise bize şu oldu, “Güzel bir tespit ancak ek bir kararname ile muafiyet listesi yayınlamadan ilgili vergi dairesi ve kamu kurumlarındaki herkes şu an da aynı ildeki bütün yerel esnaftan alışveriş yapabilir” Bunu defalarca dile getirsek de görüyorum ki yine kamu kurumlarımız önemli ihtiyaçlarının çoğunu başka illerden, kalitesinin ve fiyatının ne olduğunu bilmeden, yine aynı garantörlük içinde almaya devam ediyor” diye konuştu.

Amacımız, yaşam standartlarını yükseltmek

Kurt, Vali Yılmaz Doruk başta olmak üzere çalışan bütün kamu amirlerinin ve seçilen siyasetçilerinin amacının insanların yaşam standartlarını yükseltmek olduğunu belirterek, “Ankara’daki rekabetle Artvin’deki rekabet ortamı bir değildir. Tabi burada fahiş fiyat uygulayan kendi üyelerimizde olabilir. Böyle bir durum varsa bize belirtsinler bu noktada tedbirlerimizi alalım bunun uygulanma noktasında elimizden gelen yapalım. Vatandaşımıza mutlaka kaliteli bir hizmetin gitmesini istiyoruz ama Artvin standartları içerisinde olması lazım çünkü Türkiye de yapılan yanlışların en başında, sağlık, ekonomi, eğitim sektörlerinde bir tarafa yığılmamız var. Bu durum bölgedeki vatandaşları göçe zorluyor. Bu konunun en yakın zamanda düşünülüp gerekli kurumlardan bir adım atılmasını istiyoruz. Şu an için Artvin kamu kurumlarının üyelerimizden alışveriş yapmasında hiçbir engel yoktur” dedi.

Vaka sayısı yine artışta

Son zamanlarda artan vaka sayılarından bahseden Kurt, acilen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Kurt,” Ülke genelinde olan vaka sayıları için bilim kurulu ya da birimler bir genelge yayınlıyor ve bizim elimize geliyor, bizlerde bunları uyguluyoruz. Bunun dışında bir apartmanda, köyde veya ilçede ekstra bir vaka artış olursa o bölge de ayrıca İl Hıfzıssıhha kurulunun başkanlığında ek bir karar alma olasılığı oluyor. Son zamanlarda cenazeden dolayı dışarıdan gelen insanlarımız ve biraz da insanlarımızın rahat hareket etmesinden dolayı ilimizdeki vaka sayısında bir artış yaşandı. Acilen önlemlerin alınması ve bizlerinde bu sayıyı önlemlere uyarak düşürmemiz lazım. 5 gün boyunca sıfır vakaydık. Türkiye’ye örnek olup merkezde veya bazı bölgelerimizde maskesiz gezebilir miyiz diye düşünürken şu an kapanmaları konuşmak bizleri üzüyor. Aşıların yapılıp bu hastalıktan kurtulma yoluna gitmemiz lazım. Aşılanma yüzde yetmişlere varmadan bu hastalıktan kurtulma şansımız maalesef yok.” diye konuştu.

Pozitif ayrımcılık yapılması lazım

Artvin’de birçok sorunun olduğunu belirten Kurt, “Rize ve Ardahan de duble yollarla girip çıkıyoruz. Artvin’de ise tek şeritle girip çıkıyoruz bunu defalarca söyledik yapılana kadarda söyleyeceğiz. Bugünün ekonomik koşullarında belki yatırımların kısıtlanması yapılmasına engel olmuştur ama bunu unutturma niyetinde değiliz. Artvin ekonomik model olarak turizm kenti olacaksa mutlaka turizm altyapı destinasyonlarının düzenlenmesi lazım. Bu noktada DOKAP gibi kuruşların az yatırım yapılan yerlerde biraz daha pozitif ayrımcılık yapması lazım. İl Ticaret Odalarından ve Belediye ve Kaymakamlık Meclislerinden aydat alıp bu aydatlarla ve bakanlıklardan aldığı bütçeyle ilimizde yapılan çalışmalarda küçükte olsa destekleri oluyor. Bu noktada Artvin’de pozitif ayrımcılık yapılmasının doğru olacağını düşünüyoruz çünkü her yer bir yere benziyor ama Artvin kendisine benziyor bu yüzden Karadeniz için Artvin’in yaşaması lazım” ifadelerine yer verdi.

Hizmet etmeye davet ediyoruz

Kurt, Artvin’de bulunan dünyanın en büyük Atatürk heykelini ziyaret etmek için girişte para almaları ve bir müze yapılarak müzeye de bir fiyat biçilmesi gerektiğini ifade ederek Artvin’e yaklaşık 100 Milyon gibi bir rakam getirebilir” dedi. Kurt, “Atatürk heykelimiz yalnızca bizim değil tüm dünyanın bir eseri. Dünyadaki tüm insanların onun çatısı altında fotoğraf çekebilme olanaklarını sağlayabilmemiz lazım. Sağlarken de yalnızca seyir açısından değil katkı da sunulması için belli bedellerle girip çıkılması, belki yollar ve içinde yapılacak olan düzenlemelerle gelen misafirlerim memnun bir şekilde ayrılması noktasında da belirli hizmetlerin kesinlikle verilmesi lazım. Bu hizmetler neticesinde ilimize, ülkemize ve daha sonra dünyamıza çok büyük destinasyon daha yaratmış oluruz. Buna doğa harikası Artvin’in karagöllerinden seyir tepelerine, kanyonlarından endemik türlerine kadar bütün alanlarını katabiliriz. Bu noktada bizlerin ve ilgili kurumlarında en azından seyir verip gitmeleri dışında Artvin’de bir şeylerin bırakılması konusunda mutlaka bazı hizmetlerin yapılması lazım. Hiçbir siyasi düşüncenin altında kalmadan herkesi Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak hizmet etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.