YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2021 10:39   Güncelleme : 23-06-2021 10:39

Başkan Kurt’tan yeni yapılandırma hakkında açıklama

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, yeni yapılandırma ve usulleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Kurt’tan yeni yapılandırma hakkında açıklama

Yapılandırma usulleri

Başkan Kurt, “73, 26 sayılı bazlı alınacakların yeniden yapılandırılmasıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması noktasında 09 Haziran 2021 tarihinde resmî gazetede yayınlanarak yapılandırmanın usulleri açıklandı. Bu kapsamda kanunun 10. Maddesi 4. Fıkrasından önce 30.04.2021 tarihi itibariyle ödenmesi gerektiği halde kanunun çıktığı andan itibaren ödenmeyen borçların tamamı yeni yapılandırma kapsamına girmektedir. Dördüncü ayın otuzuna kadar üyelerimizin ödemesi gereken aidatları ödememesi kapsamında bu kişileri yapılandırmadan faydalandırıyoruz. Oda ve borsalara olan aidat borçları, borsaların aidatına olan hasılatından alınacak oda paylarıyla, borsa tescil ücretleri de bu kapsamın içerisine girmektedir” dedi.

“Faizler silinecektir”

Bir önceki yapılandırmadan sonra üyelerinin zor durumunun devam ettiğini ve bu kapsamda yeni bir yapılandırmanın şart olduğunu raporlarla ilettiğini ifade eden Kurt, “Bir önceki yapılandırma da yine ödeme zorluğu çekip yapılandırmayı bozan üyelerimizde bu yapılandırmadan faydalanabilecektir. Aidatların tamamı altı taksitle ve kredi kartıyla ödenebilecek faizlerin tamamı ise silinecektir. Herhangi bir faiz uygulaması veya geçmişe dönük bir alacak uygulaması yoktur. 2021’in aidatları buna dahil değildir” diye konuştu.

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ilettik”

Yapılandırmadan sonra üyelerin 30 Ağustos’a kadar dilekçe verebildiğini ve ilk taksitlerini 31 Ekim’e kadar ödeyebileceklerini ifade eden Kurt, “Bu bozulmaları gördüğümüz andan itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine tekrar bir yapılandırmanın şart olduğunu biraz daha uzun vadeli ve faizlerin sıfır olması gerektiğini aktarmıştık. Onlarda yine tabandan ve üyelerimizden gelen sorunlarla alakalı çalışmalar yapıp önümüze yeni bir yapılandırma daha getirdiler. Temennimiz bir an önce covid-19’dan kurtulup üyelerimizin normal ticari hayatına dönerek ödeme zorluklarının ortadan kalkmasıdır. Eğer devam ederse sorunların çözülme noktasında üyelerimizin yanında olacağız” ifadelerine yer verdi.