YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 10:52   Güncelleme : 22-04-2021 10:58

BAŞKÖYLÜ; ARTIK HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Avrupa’nın dev kulüplerinin almış oldukları Avrupa Süper Ligi’ni kurma kararını değerlendiren Çoruhspor antrenörü Mert Başköylü,“ ARTIK HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK” dedi.

BAŞKÖYLÜ; ARTIK HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Mert Başköylü düzenlenecek olan organizasyonu değerlendirirken bu organizasyona hangi takımların katılacağını, dünya futbolunu nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Başköylü yaptığı değerlendirme de; “18 Nisan 2021 Pazar gecesi Avrupa Futbolunda tabiri caizse soğuk duş etkisi yaratan bir gelişme oldu. UEFA'ya bağlı üç farklı ülkeden toplam on iki kulüp Uefa'dan ayrı olarak Avrupa Süper ligini kurduklarını açıkladılar. Peki nedir bu Avrupa Süper Ligi; UEFA'nın destek vermediği ancak kulüplerin UEFA'nın desteğini de beklediği adına Avrupa Süper Ligi verilen oluşum, toplamda 20 takımdan oluşacak. UEFA'nın bu oluşuma açıkça karşı olduğu ve bu hususta önlemler alıp adı geçen kulüplere yaptırımlar uygulayabileceğini de söylentiler arasında yer alıyor.

Kurucu Başkanlığını İspanyol Real Madrid Kulübü başkanı Perez ve yardımcılığını ise Juventus kulübünün başkanı Andrea Agnelli yapıyor.

Toplamda 15 kulübün kurucu olarak yer alacağı organizasyonda, 5 kulüp ise her sene değişecek şekilde planlama yapılıyor.Her yıl Ağustos ayında başlaması beklenen turnuvada takımlar, 10'arlı iki grupta yer alacak. Bu grupları ilk 3'te bitirenler direkt çeyrek finale yükselecek. Ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımlar ise çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması oynayacak.

UEFA KULÜPLERE UYARIDA BULUNDU;

UEFA, Avrupa Süper Ligi'ne karşı resmi sitesinden bir açıklama yayınladı ve organizasyonun oluşturulması halinde takımların hem liglerinde hem Avrupa'da hem de dünyada hiçbir resmi maça çıkamayacağını, ayrıca futbolcuların da milli takımlarında oynayamayacağını bildiren yazıda adeta on iki kulübü tehdit edercesine bir yazı paylaşıldı.

AVRUPA SÜPER LİGİNE HANGİ TAKIMLAR KATILACAK?

Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham kurucu olarak Avrupa Süper Ligi'nde yerini aldığını bildirdi üç takımın daha eklenmesiyle birlikte kurucuları tamamlayacak olan Avrupa Süper Ligi, kemik kadrosunu oluşturmuş olacak.

Futbol Antrenörü Mert BAŞKÖYLÜ; Avrupa Futbolunda uzun yıllardır planlanan değişim ile alakalı nihayet somut bir adım atıldı. Ancak yazının başında belirtiğimiz gibi Avrupa Süper Ligini kuran on iki kulüp Uefa'yı karşılarına alarak bu yola çıkacaklarını hiç kimse tahmin dahi etmiyordu. Herkesin aklına gelen soru Avrupa Futbolunda ne olacak neler değişecek. Öncelikle belirtmek isterim ki artık Avrupa'da hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Avrupa Süper Ligini kuran on iki kulübün en büyük gerekçesi birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesindeki düşüş ve müsabaka yoğunluğunda iyileştirme yaşanmaması olduğunu öne sürdüler. En iyi kulüplere ve oyunculara düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturmak isteyen kulüpler Uefa'dan bu konu ile ilgili bir adım gelmeyince kendi ligleri kendileri oluşturma adına bir plan yaptılar. Benim şahsi görüşüm bu oluşum UEFA'ya karşı bir blöf'dür Şampiyonlar Ligi'nde fortmat değişikliğini hızlandırmak adına yapılmıştır. Birkaç gün içerisinde bu oluşumu kuran tüm kulüpler birer birer bu oluşumdan çekildiklerini bildirecektir. Ama UEFA'ya da bir gözdağı vermiş olacaklar. Benim şahsi tahminim artık şampiyonlar Ligi klasik yapısının dışına çıkarak Avrupa Süper Ligi formatında ama UEFA organizasyonu yapılarak oynatılacaktır. Çünkü UEFA Şampiyonlar Ligi bu on iki kulüp olmazsa kalitenin düşük, rekabetin eskisi gibi olmayacağı bunlara bağlı olarak da izlenebilirliğini düşük bir organizasyon olacağını biliyor. Uefa ve Fifa bunu göze almayarak bu on iki kulübünde talebini yerine getirerek Şampiyonlar Ligi Avrupa Süper Ligi formatına yakın bir formatta 2-3 yıl içinde oynanmaya başlayacaktır diye düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Futboldaki değişimleri hep beraber göreceğiz umarım daha kaliteli daha mücadele gücü yüksek müsabakalar izleyebiliriz” ifadelerine yer verdi.