YEREL
Giriş Tarihi : 18-04-2022 10:19   Güncelleme : 18-04-2022 10:19

BAŞVURULAR 14-27 NİSAN’DA

BAŞVURULAR 14-27 NİSAN’DA

2022- KA131 Projesi ERASMUS Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği Programı Başvuruları Başladı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Erasmus+ Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada başvuru koşulları ve süreç hakkında bilgiler verildi.

14-27 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek başvuru takvimi şu şekilde açıklandı.

Bilindiği üzere korona virüs salgını tüm dünyada hayatın her alanını olduğu gibi Erasmus+ Programını da olumsuz olarak etkilemektedir. Dünya ülkeleri salgının seyrine göre yeni önlemler almakta veya aldıkları önlemleri gevşetebilmektedirler. Bu nedenle, unutulmamalıdır ki, Erasmus+ hareketlilikleri ülkelerin almış veya alacak oldukları kararlar doğrultusunda değişkenlik gösterebilir.

Yabancı dil yazılı sınavından 100 üzerinden 60 veya daha yüksek not alan öğrenciler sözlü sınavına girmeye hak kazanır. Bu puanı sağlayamayan öğrenciler hareketlilikten faydalanamazlar. Sınav komisyonunu gerek duyduğu takdirde programın sürdürülebilirliğini sağlamak için baraj puanı aşağı yönlü değiştirilebilir. Sınavlar yüz yüze yapılacak ve sınav yerleri ve saati daha sonra üniversitemiz Web Sitesi üzerinden duyurulacaktır. Sınavlar ile ilgili detaylar daha sonra üniversitemiz Web Sitesi duyurular kısmında yayınlanacaktır Öğrencilerin e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapacağı görsellerle Web Sitesi duyurular kısmında yayınlanacaktır.

Erasmus+ Programı Öğrenci Öğrenim Hareketliliği İçin Gereken Asgari Şartlar:

Faaliyete katılacak öğrencilerin Artvin Çoruh Üniversitesi’nde tam zamanlı öğrenci statüsünde olması, Ön lisans ve lisans öğrencilerinin ağırlıklı not ortalamasının en az 2,20/4 olması, Lisansüstü (yüksek lisans, doktora, tıpta ihtisas) öğrencilerinin ağırlıklı not ortalamasının en az 2.50/4 olması, Öğrenim hareketliliği için yeterli sayıda AKTS kredi yükü olması (Öğrencilerin bir yarıyıl için 30, bir tam akademik yıl için 60 AKTS kredisine denk gelen programı takip etmek üzere yurtdışındaki Erasmus+ öğrenci öğrenim hareketliliğine katılması beklenmektedir). Mevcut öğrenim kademesi içerisinde daha önce faaliyetten yararlanmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam sürenin 12 ayı geçmeyecek olması.

2022 – 2023Akademik yılı için seçilecek olan öğrenciler aday statüsünde değerlendirilecek olup, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe dağıtım sonuçlarının ilan edilmesinden sonra seçim sonuçları ve kontenjanlar kesinlik kazanacaktır.

Öğrenimin Süresi ve Yükümlülükler

Erasmus+ hareketliliğinden faydalanmaya hak kazanan öğrenciler, 2022/2023 Güz ve Bahar dönemi için Erasmus+ Programı öğrenci öğrenim hareketliliğine katılacaklardır.

Erasmus+ Programı Öğrenci Öğrenim Hareketliliği için asgari süre 3 ay, azami süre ise 12 aydır. Faaliyet süresinin kesintisiz gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Öğrenim hareketliliğinde dönem araları (sömestr tatilleri) ve resmî tatiller kesinti olarak kabul edilemez. Asgari süreler mücbir sebepler dışında azaltılamaz.

Öğrenci hareketliliği faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği ülkeler hayat pahalılığı düzeylerine göre 2 gruba ayrılmış ve ülke grupları için aylık öğrenim hibeleri belirlenmiştir. Ülke grupları ve bu ülkelere gidecek öğrencilere verilecek aylık hibe miktarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.    

Hibeler

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği için öngörülen hibe miktarları Türkiye Ulusal Ajans (http://www.ua.gov.tr/ana-sayfa) tarafından ülkelere göre ayrı ayrı belirlenmiş olup, ekte sunulan tablodaki gibidir.Bu hibe miktarları Türkiye Ulusal Ajansı’nın kararlarına göre değişkenlik gösterebilir.

AÇÜ