YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2021 10:50   Güncelleme : 19-04-2021 10:50

BAYRAKTUTAN: EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİN SİMGESİ KÖY ENSTİTÜLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Köy Enstitüleri’nin 81. Kuruluş yıl dönümüne dair sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

BAYRAKTUTAN: EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİN SİMGESİ KÖY ENSTİTÜLERİ

Milletvekili Uğur Bayraktutan yaptığı paylaşımda Köy Enstitüleri’nin Cumhuriyet aydınlanmasının eğitim alanındaki en özgün ve en çok ses getiren uygulaması olduğunu vurguladı.

Bayraktutan paylaşımında “Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün, “Bilgi sadece söz değildir” sözünden  yola çıkarak temeli atılan Köy Enstitüleri, dünya ölçeğinde Türkiye’ye özgü bir model olarak kurulmuştur. “Üreterek öğrenme” ilkesiyle programlanan bu okullar; ülkemiz sınırlarının dışına çıkıp gelişmekte olan ülkelere rol model olarak tavsiye edilmiş; uluslararası alanda önde gelen üniversitelerde doktora tezi konusu olmuştur” ifadelerini kullanırken Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun büyük çoğunluğunun köylerde yaşamakta olduğunu, köylerin ilkel tarımsal metotların uygulandığı, savaş yıllarının yokluğu ve tahribatının yaşamın her alanında hissedildiği ve eğitim faaliyetleri açısından tamamen olanaksız ve ihmal edilmiş durumda olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bu hususa büyük bir önem veren Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bazı Türk aydınlarının ve devlet adamlarının, kalkınma hamlelerinin köyden başlatılması gerektiğini söylemiş olduklarını paylaşan Bayraktutan,  “Köyün, dolayısıyla memleketin eğitim yoluyla kalkındırılması hamlesini önce Mustafa Kemal, sonra da onun direktifleri ile Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç, Mustafa Necati, Reşit Galip, Saffet Arıkan ve H. Fikret Kanat gibi eğitimciler başlatmışlardı. Köy Enstitüleri, Cumhuriyet aydınlanmasının eğitim alanındaki en özgün ve en çok ses getiren uygulamasıdır. 17 Nisan 1940’da kabul edilen 3803 sayılı Köy Enstitüleri Kanunu'na göre, enstitülerin görevi sadece köy öğretmeni yetiştirmekle sınırlı kalmayıp, öğretmenle birlikte sağlık görevlileri, teknisyenler gibi meslek elemanları yetiştirip; kırsal alanı kalkındırmak, köylüyü eğitmek ve eğitmenlerle köylüyü üretici durumuna getirmekti. Bizler bugün bile Cumhuriyet tarihinin en büyük gururlarından biri olan Köy Enstitüleri’nin işaret ettiği aydınlığın izinden gitmekteyiz” yazdı.

Mv. Bayraktutan paylaşımında son olarak “Köy Enstitüleri, kuruluş amaçlarının çok üstünde bir başarı göstermişlerdir. Köyün, kırsal alanlarda yaşayanların sorunlarını ortaya koyan ilerici bir kuşağın yetişmesini sağlamış; dünyanın en özgün eğitim atılımı olarak hayata geçirildi. Onlarca sanatçı, yazar, bilim insanı yetiştiren Köy Enstitüleri, Cumhuriyet’in köyden başlattığı bir aydınlanma, kalkınma projesi olarak tarihteki yerini aldı. Aramızdan ayrılan Köy Enstitülerine emek vermiş öğretmenlerimizi ve Köy Enstitülerine gönül vermiş tüm dostlarımızı saygıyla anıyor, hayatta olanlara sağlık dolu günler diliyorum” ifadelerine yer verdi.