YEREL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 11:42   Güncelleme : 02-10-2021 11:42

BAYRAKTUTAN, SOYLUDAN AÇIKLAMA İSTEDİ

BAYRAKTUTAN, SOYLUDAN AÇIKLAMA İSTEDİ

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kemalpaşa Kaymakamının okul ziyareti sırasında bir öğretmeni dersten kovması üzerine Artvin Valiliğinin yaptığı açıklamanın yeterli olmadığını açıklamada yer verilen, “İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmıştır” ibaresi Devlet Memurları Kanunu’nun hangi bölümünde yer alıyor” diyerek İçişleri bakanlığından konuyla ilgili yazılı açıklama istedi.

Uğur Bayraktutan Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verdi:

“29.09.2021 tarihinde Artvin ili Kemalpaşa ilçesinde okul ziyaretlerinde bulunan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın’ın Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde girdiği sınıfta kendisine "Hoş geldiniz" diyerek elini uzatan öğretmeni "Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle" diyerek sınıftan kovduğu; ardından Sınıfta bulunan diğer öğretmen bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık “Sen kimsin, ücretli misin?” sözleriyle tehditvari yaklaşımlarda bulunduğu yazılı ve görsel basında gündem olmuş, başta Öğretmenlerimiz ve Artvin Halkı olmak üzere Ülkemizin her köşesinde infial yaratmıştır.  Ülkemiz genelinde yoğun tepkiye yol açan olay sonrası Artvin Valiliği’nden konuya ilişkin “29.09.2021 Çarşamba günü Kemalpaşa Kaymakamımız ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfını ziyaretleri esnasında, bizleri derinden üzen hadise ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Kemalpaşa Kaymakamı, öğrencilerle sohbet ettiği sırada sınıfa sonradan giren ve daha sonra sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir. İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmış, konu ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.” açıklaması yapılmıştır.

Bu Bağlamda;

  1. Mehmet Faruk Saygın’ın Kaymakamlık görevindeyken; kamu görevlisi sıfatıyla en saygın meslek gruplarından biri olan Öğretmenlerimize yönelik bu yaklaşımı sonrası gerekli soruşturma başlatılmış mıdır?
  1. Bakanlığınıza bağlı Kamu Görevlisi konumundaki Kaymakam Mehmet Faruk Saygın görev ciddiyetinden uzak şekilde, oturduğu makama yakışmayacak bu hareketin cesaretini nereden almaktadır?
  1. Valilikten yapılan açıklamada yer alan “İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmıştır” ibaresi Devlet Memurları Kanunu’nun hangi bölümünde yer almaktadır? Kanunlar, cezalar, disiplin yönetmelikleri kişiden kişiye farklılık mı göstermektedir?
  1. İsmini “Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir” sözünün sahibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün isminden alan Kemalpaşa İlçemizin kaymakamı sıfatıyla yapılan bu saygısız, haddini aşan yaklaşımın sahibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en asil kurumlarından Kaymakamlık makamının itibarını zedeleyen Mehmet Faruk Saygın görevinden ne zaman uzaklaştırılacaktır?”

HATİCE DİLER