YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2021 12:24   Güncelleme : 27-08-2021 12:24

BELEDİYEDEN BASINA SANSÜR

Arhavi’de yayıncılık yapan Arhavi’nin Sesi gazetesine sansür uyguladığı açıklandı.

BELEDİYEDEN BASINA SANSÜR

Arhavi’de 22 Temmuz tarihinde yaşanan sel felaketi sonrası Arhavi Belediyesi hakkında yaptığı eleştirel haber sonrası belediye, Arhavi’nin Sesi gazetesini basın toplantılarına çağırmamaya başladı.

Arhavi Sesi gazetesi, ilçede yaşanan sel felaketinde Arhavi Belediyesi’ne ait itfaiye araçları hakkında “Sel boyunca park halinde duran itfaiye araçları tepkiye yol açtı” şeklinde haber yaptı. Belediye, gazeteye basın bülteni göndermeyi kesti, toplantılarına çağırmamaya başladı. Arhavi’nin Sesi gazetesi konuyla ilgili bir açıklama yaparak Belediyenin kendilerine yönelik haber alma özgürlüklerini kısıtladığını söyledi. Açıklamada “Arhavi’nin Sesi halkın haber alma özgürlüğünü temsil eden bir platformdur. Yayınladığımız eleştirel bir haber sonrası belediye haber alma özgürlüğümüzü kısıtlamıştır. Belediyeye dair haber yayınlamıyor oluşumuzun kasti olmadığını, Arhavi Belediyesi’nin tarafımıza basın metni yollamama kararından dolayı haberleri yansıtamıyor oluşumuzu siz değerli takipçilerimizin yorumlarına bırakıyoruz” görüşlerine yer verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkan Yardımcısı Ebru Uzun, bu yapılanın halkın haber alma hakkına saldırı olduğunu ifade ederek tepki gösterdi.

Uzun açıklamada şu ifadeleri kullandı;

 “Bugün siyasal iktidarın kendisine muhalif gördüğü medyaya uyguladığı sansürcü anlayış, maalesef iktidarın belediyeleri ile devletin birçok kurumu tarafından aynen uygulanmaktadır. Muhalif bilinen medyanın haber alma hakkı birtakım bahanelerle engellenmektedir. Arhavi Belediyesi’nin benzeri bir anlayış içinde anlayışı açık bir şekilde halkın haber alma ve yayma hakkına yönelik bir saldırıdır. Arhavi Belediyesi’ni bu sansürcü anlayışı bir an önce terk etmeye, halkın haber alma ve yayma hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz.”