YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 12:31   Güncelleme : 28-10-2021 12:31

“BESYO Olarak Gençliğe Katkı Sağlamak İstiyoruz”

“BESYO Olarak Gençliğe Katkı Sağlamak İstiyoruz”

Artvin Çoruh Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bölümü sporcu yetiştirmeye devam ediyor. Yüksekokul çalışmaları hakkında Dr. Öğr. Üyesi Volkan Özcan ile röportaj gerçekleştirdik.

2019 yılında AÇÜ’de ilk defa öğrenci alan ve bu yıl öğrencileri 3’üncü sınıfta olan BESYO bölümü 10 öğretim elemanı ile derslerine devam ediyor. 2 Doç. Dr., 6 Dr. Öğr., Üyesi ve 2 Öğr. Görevlisi kadrosu ile Spor Yöneticiliği ve Spor öğretmenliği dallarında öğrenci yetiştiren BESYO’nun,  Spor Yöneticiliği Ve Beden Eğitimi Spor Öğretmenliğinde yaklaşık 200 öğrencisi bulunuyor. 

Henüz mezun vermeyen bölümün sınıflarından bahseden Dr. Öğr. Üyesi Volkan Özcan, “Spor Yöneticiliği Bölümü 3’üncü sınıfta öğrencilerimiz 2’nci sınıfımız ve 1’inci sınıf öğrencilerimiz var. Spor öğretmenliği geçen sene öğrencilerimiz aldık bu sene ikinci sınıf oldu da birde biriniz sınıfımız var” diyerek Yüksekokulda bulunan bölümlerden şöyle bahsetti:

“İki tane bölümünüz var bunlardan ilk açılan Spor Yöneticiliği bölümü diğeri de Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği bölümü şuan 2 bölüm aktif olarak işlemekte. Açmak istemediğimiz bölümler tabii ki var bunların başında antrenörlük eğitimi bölümü geliyor. Artvin özelinde gerçekten önem arz etmekte çünkü Artvin deki en büyük eksiklerden bir tanesini yetişmiş insan gücü farklı branşların gelişmesinde ve bu branşlara yetişmiş insan gücü sağlaması açısından da antrenörlük bölümünü açmak istiyoruz. Bu yasal bir süreç tabi ki bunun gerekli hazırlıkları yapılıp yükseköğretim kurumuna başvurusu yapılıyor. Oradan onay alındıktan sonra gerekli kadro tamamlaması yapılıyor ve öğrenci alımı için başvuruluyor. Biz daha önce böyle bir sürece girdik fakat YÖK tarafından kabul görmedi ama biz bu konuda kararlıyız çünkü dediğim gibi Artvin’de sporun gelişmesi için bizlerin olmazsa olmaz olarak gördüğü önemli noktalardan bir tanesi. Şehrin ileri gelenleri bu konuyu biliyor İnşallah bu konuda elimizden geleni yaparak Artvin’e fayda sağlamaya çalışacağız.”

Artvin’de sportif tesislerin geliştirilebileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Özcan, uygulamalı dersleri Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Belediye ile yaptıkları protokol gereği havuz ve diğer tesisleri öğrencilerinin hizmetine sunduklarını aktararak, “büyük bir kapalı Spor salonumuz var uygulamalı derslerimizi orada işiyoruz. Açık spor tesislerimiz var şuan için derslerin işlenmesinde herhangi bir sıkıntımız yok ama tabii daha gelişmiş daha aktif çok daha farklı branşa hizmet verebilecek bir eğitim için tesisleşmeye ihtiyacımız var” dedi.

Artvin’de yeni açılan Spor Lisesinin alt yapı yetiştirme konusunda önemli olduğunu dile getiren Özcan, “Artvin sportif bir şehir, doğal imkânları çok bunu ön plana çıkartarak sportif gelecek anlayışı planlamalıyız. Bunun temel noktalarından bir tanesi Spor Lisesi çünkü alttan yetişip gelen öğrencilerin hedefi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu olacak ve topluma spor anlamında eğitimli bireyler kazandıracak. Yeni açılan bir lise eksiklikleri var mı eksikleri kesinlikle var hem tesisleşme hem kadro anlamında ama süreç kısa vadede bu eksikliklerin tamamlanarak liseden üniversitemizi BESYO’muzu hedefleyen öğrenciler bizim alt yapımızı oluşturacak. Artvin’deki spor kulüplerinin altyapısını oluşturacak” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Volkan Özcan, “bizim öğretim elemanı kadromuzda daha önce milli sporculuk yapmış aktif olarak sportif faaliyetlerde de bulmuş hocalarımız var. Bunların branşları doğrultusunda yaptığımız aktiviteler var. hatta bu hafta sonu su sporları şenliği düzenleyeceğiz. Bunlardan bir tanesi durgunsu kanosu Doç. Dr. Abdurrahman hocamız var burada onun önderliğinde bunu aktif hale getirmek istiyoruz. Artvin dedik işte doğası dedik doğa sporları dedik birinci plana çıkıyor. Atabarı kayak tesisimiz var yine buraları aktif hale getirerek gençlerimizi farklı sporlarla her yerde yapamayacağı sporlarla buluşturmaya çalışıyoruz BESYO olarak kesinlikle planlarımız var Artvin'e, şehre, topluma, gençliğe katkı sağlamak istiyoruz sportif anlamda” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER