YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:27   Güncelleme : 31-05-2021 11:27

Bi zam da sınavlara mı?

Ağustos ayında gerçekleşecek olan Kamu Personel Seçme Sınavına yapılacağı iddia edilen zamlar memur adaylarının tepkisine yol açtı. 80 TL olan tek oturumun 100 TL olacağı iddiası üzerine öğrenciler, memur adayları sosyal medyada gösterdikleri tepkiler çığ gibi büyüdü.

Bi zam da sınavlara mı?

Kamu Personeli Seçme Sınavı tarihleri ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın ardından belli oldu. 1 Ağustos’ da ilk oturum, ikinci oturum 7 Ağustos’ da üçüncü oturum, üçüncü oturum 8 Ağustos’ da ve son oturum 15 Ağustos tarihinde gerçekleşecek.

Sınav ücretleri belirsizliğini korurken öğrenciler ve memur adayları yapılacak zam ihtimaline karşı sosyal medyadan tepkilerini gösterdiler. Yapılan tepkilerden bazıları şu şekilde; “Zaten işimiz olmadığı için bu sınava giriyoruz. İşi olmayan insandan bir sınav için bu kadar para alınmasının amacının açıklanmasını istiyorum.

2 kalem, şeker, silgi verip bir sınav için 100 TL alınıyorsa 2 kalemin fiyatı, silgi ve şeker 100 TL demektir. Ya da başka şeylerin parasını da bizden alıyorlar demektir.

Sınava katılan gözlemcilerin parasını da bizden çıkarıyorlar galiba. Başka akıllı ve mantığa uygun bir açıklama aklıma gelmiyor.

Öğretmenlerin parasını neden ben veriyorum. Devlet sınava katılan öğretmenlerin parasını da veremiyorsa biz nasıl verelim.

İşsiz bir insana destek olunacak yer de işsiz bir insanın iş umudu olan sınava işe girebilmesi için umudu olan sınavlardan bu kadar zam yapılmasının tarifi olamaz” tepkiler olduğu görüldü.

Kamu Personeli Seçme Sınavı tüm oturumları bittikten sonra 16 Eylül 2021 tarihinde sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak.