YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 11:03   Güncelleme : 17-09-2021 11:03

“Bir buçuk yıldır neredesiniz?”

“Bir buçuk yıldır neredesiniz?”

Seyitler dolmuş şoförlerinden Selim Bilgin, Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin ilde barınma sıkıntısı çekmesi hakkında tepkisini dile getirerek “Pandemi dolayısıyla Türkiye'de birçok yer 1 buçuk yılı aşkındır kapalı haldeydi. Yetkili kişiler bu süreçte 2-3 tane yurdu çok rahat bitirebilirdiler” dedi.

“Onlara burada at oynattırıyorlar” 

Bilgin, yanlış alınan kararların muhalefet partisinin suçu olduğunu söyledi. Bilgin “Artvin, sosyal aktivitenin az fakat kültür seviyesinin çok yüksek olduğu illerden birisidir. Artvin’de eğitim seviyesi yüzde doksan sekiz diyoruz ama Türkiye'nin en gözde ili Artvin'de toplam öğrenci sayısı sekiz bin bile değil. Ağacı, ormanı olmayan iller Artvin'in iki katı öğrenciye sahip durumda. Başka illerde ki ortaokul, lise, üniversiteler kapanmazken kalkıp da Artvin gibi bir yerde bu kararın alınması bence yanlış bir durumdu. Bu durum oraya gönderdiğimiz milletvekillerinin, iktidar veya iktisat olmayan muhalefet partisinin suçudur. Onların eksikliğidir. Burada iki üç kişi kalkıp Artvin'in geleceğiyle, esnafıyla, şoförüyle, bakkalıyla oynayabiliyorsa ben ne yapabilirim ki. Artvin'deki bürokrasiler ve iş adamları sessiz kalıp da onlara burada at oynattırıyorsa benim yapabileceğim bir şey yok.  Cengiz inşaatın trilyonluk borçları silinirken, benim gibi üç lira, dört lirayla öğrencinin peşinden koşan gariban dolmuşçu da vergisini ödeyemediği için maliye tarafından aracı haciz koyuluyor. Fakat hatalı biziz. Okumuş insanları temsil etsin diye Ankara’ya gönderdiğimiz Milletvekilleri, on üç, on dört bin lira yalnızca devletten maaş alıyorlar. Bu kişiler elini kolunu bağlayarak rahat rahat maaşını yerse ve halkın tepkisinden sonra halka yardım ederse bu şekilde sürünmeye mahkûm oluruz” diye konuştu.

“Bir buçuk yıldır neredesiniz?”

Pandemi dolayısıyla Türkiye'de birçok yerin 1 buçuk yılı aşkındır kapalı halde olduğunu belirten Bilgin, ”Bu süreçte 2-3 tane yurdu çok rahat bitirebilirdiler. KYK yurtları Gençlik Spor Müdürlüğüne bağlandı. Sözde öğrenciyi çok düşünüyorlardı. Öğrenciler için yurt yaptıracaklardı. Hala ortada bir şey yok. KYK yurdunun yukarıda onarımı yapılıyor. Öğrenciler il dışından gelmek üzere ve üç aydır onarım yapıyorlar. Bir buçuk yıldır siz neredesiniz? Bu işi yapmayacaksanız bir sürü üniversite mezun olup boş gezen arkadaşlar var. Gelsin çalışsınlar. Bunların ihalesini kalkıp ta benim yapacak halim yok. Bunu yetkililer yapacak. Neymiş öğrenciye yeri yokmuş. Yap, paran mı yok? Bizlere kalkıp ta ‘ben bu adama iki senedir iş veremiyorum’ demediler. Okul yok, o yok, bu yok derken arabayı çalıştıramıyorum. Fatura kesemiyorum. O kadar çok öğrenciyi düşünüyorlarsa bir an önce yurt yapılsın” dedi.

“Daha denilebilecek bir söz yok”

Halkın seçtiği yetkili kişiler halka hükmediyorsa bunda bir sorun olduğunu söyleyen Bilgin,   “Ankara’ya gönderdiğimiz milletvekillerinin benim önümde yeleğini iliklemesi gerekirken ben onların önünde yeleğimi ilikliyorsam burada bir sorun vardır. Örneğin, sınıfa öğretmen girdiği zaman öğrenci oturup da öğretmen merhaba derse eğitim bu şekilde olur. Meral Akşener’in Artvin’de söylediği gibi; ‘benim gönderdiğim kişilerin bana hükmetmesi gerekirken o bana hükmediyorsa sonuç hiç iyi olmaz’ Rektör, rektör yardımcısı ve iki, üç vatandaşın verdiği kararla buradaki en az dört yüz, beş yüz tane şoförün, en az bin tane bakkalın ekmeğiyle oynuyorlarsa daha denilebilecek bir sözüm yok” ifadelerine yer verdi.