YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 10:34   Güncelleme : 25-10-2021 10:34

“BİR MAÇ ON ANTRENMANA BEDELDİR”

“BİR MAÇ ON ANTRENMANA BEDELDİR”

Artvin 7 Mart Spor Kulübü Kadın Hentbol takımı, Rize Olimpik Pazar Spor Kulübünü evinde misafir etti. Karşılaşmayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran ve İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’da seyretti.

Karşılaşma sonrasında değerlendirmeler yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Kadın Hentbol takımı bizim için çok önemli istiyoruz ki başarılı olsunlar ilimizi temsil etsinler. Bugün maalesef bir mağlubiyet aldık ama takımımızın morali yerinde çocuklarımız iyi görünüyor. İnşallah ileriki maçlarda bunu telafi ederek yolumuza devam ederiz. 7 Mart Kadın Hentbol takımını Ligin birinci sıralarında görürüz. İnşallah önümüzdeki günlerde hem seyirci desteği hem manevi destek maddi destek takımımıza olur. Çünkü ilimizin isminin temsil edilmesi spor camiasında 7 Mart hentbol kadın takımının birinci ligde olması önemli. Hepimizin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum. Biz Milli Eğitim camiası olarak büyük bir aileyiz lojistik desteğimizi imkânlarımızı ne gerekiyorsa bu çocuklarımız için sunmaya hazırız” dedi.

Spor lisesinin önemine vurgu yapan Acar, “İlimizde çocuklarımızın müracaatından da anlaşıldığı üzere Spor Lisesine ihtiyaç olduğu görüldü. Biz 60 çocuk 2 şube alacaktık ama 100'ün üzerinde başvuru oldu. Oradan yetenekli çocuklarımızı seçtik spor listemizi aldık inşallah oradan bu yıldan itibaren ilimizin ve ülkemizin spor camiasına başarılı çocukları gönderme fırsatımız olur hem 7 Mart hentbol takımını hem diğer spor branşlarında futboldur güreştir oradaki çocuklarımızı değerlendiririz hem ilimizin kültür sosyal yaşamına hem de spor yaşamına katkı sunacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bir maç on antrenmana bedeldir” diyen Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin 7 Mart Spor Kulübünün Olimpik Eski Pazar karşılaşması sonrası değerlendirme yaptı. Demirkıran, “çocuklarımız maç eksiklerinin olduğunu bu tür maçları yaparak öğreniyorlar. İlerleyen haftalarda çocuklarımız daha iyi seviye geleceğini görmekteyiz. Tabii ki çocuklarımız gençler maç yaptıkça sahaya indikçe eksikliklerini tamamlayabilecekler. Mental hazırlıkları ve fiziksel hazırlıklarını yaptıktan sonra da ilerleyen haftalarda daha iyi performans sergileyeceklerini düşünüyorum. Çünkü geçen hafta da maçı izledim bu haftada izledim çocuklarımız tabii ki tecrübesiz olanlar var içlerinde altyapıdan gelen çocuklar var. Bir maç on antrenmana bedel. Maç yaptıkça tecrübeler daha da artacak sahayı görecekler rakipleri tanıyacaklar ve ilerleyen haftalarda daha iyi olacaklarına inanıyorum çünkü çocuklardaki o hırsı azmi görüyorum” şeklinde konuştu. 

Maçlarda seyirci desteğinin de oldukça önemli olduğunu aktaran Mustafa Demirkıran, “Seyirci desteği çok değerli ve kıymetli. Çünkü arkanı döndüğün zaman ya da gol atıldığında ya da yere düştüğünde türbinlerde tezahüratlar ve alkışlarla kulübün desteklenmesi ayriyeten psikolojik güç veriyor. Bu anlamda içeride oynadığımız maçlar tabii ki önemli bu hafta üniversitede okuyan çocuklarımızı da davet ettik tribünün yüzde sekseni üniversitedeki öğrencilerimizden oluşmaktaydı. Çocuklarımıza destek vermek için geldiler onlara da teşekkür ediyoruz. Tabii bu pandemi sürecinde kurallara uymak zorundayız türbinleri de tıklım tıklım doldurmak istemiyoruz. Şartlarımız iyileştikçe seyirci sayısını artırmayı düşünüyoruz. Artvinliler sporu seviyor dolduracaklardır burayı ama tabii ki önceliğimiz sağlık, sağlık yoksa sporda yoktur. Biz gerektiği zaman sosyal medyadan duyurularımızı yapıyoruz gerekirse servisle taşımada yaparız ama insanları bu konuda riski altında sokmak istemiyoruz ve biz de tedbirleri alarak bunları yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Spor lisesinin spor dallarındaki altyapı sorunlarına çözüm üretecektir diyen Demirkıran, spor lisesi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Artvin'de açılan Spor Lisesi ile birlikte diğer branşlarda da var olan altyapıdaki sorunlarımız yıllar geçtikçe dolaylı yoldan güreşen futbola kadar birçok branşta çocuklarımız bu altyapı ile birlikte kulüplerde oynayacaklar. Artvin'in kulüpteki oyuncu problemini çözmüş olacağız haliyle Üniversitede Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu var burada bununla birlikte de yine çocuklarınız Artvin'de spor lisesinden çıkıp üniversitedeki beden eğitimi bölümünde okurken yine kulüplerimizin altyapısına destek verecekler hem eğitim anlamda hem gönüllülük anlamı hem de antrenörlük anlamda daha da önemlisi sporculuk anlamında bizim için kıymetli olacaktır. Çünkü spor lisesinde beden eğitimi spor Yüksekokulu bu anlamda spor altyapısını tamamlamış olacağız. Bu tür sportif faaliyetleri izlemeye tüm halkımızı davet ediyorum ancak pandemi kurallarına uymak kaydı ile yüzde altmış kapasite ile seyirci almaya devam ediyoruz.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında Gençlik Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği turnuvalara da değinen Mustafa Demirkıran, 29 Ekimde yapılacak olan kutlamalardan şu ifadelerle bahsetti: “İlçelerimizde kurumlar arası futbol voleybol turnuvaları başlattık. Vatandaşlarımızın katıldığı turnuvalar başladı elemeleri yapıldı. Önümüzdeki birkaç gün süre içerisinde yarı finaller 28'inde de finalleri yapacağız. 29'unda da yine gençlerimizle birlikte bir Cumhuriyet Yürüyüşü yapacağız ibrikli de yapacağız sonra da Marina'ya gelip gençlerimizle birlikte vapurla gezilecek daha sonra da gençlerimize mini konserimiz olacak. Gençlerimizi zinde tutmak ve ilimize yeni gelen öğrencileri motive etmek, yanlarında olduğumuzu göstermek için ve dahi ilimizi tanıtmak için bir organizasyonumuz olmadan tamamlamak istiyoruz inşallah bir aksilik olmaz.”

HATİCE DİLER