YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 11:04   Güncelleme : 15-06-2022 11:51

Bir Öğretmenin Gururu

Bir Öğretmenin Gururu

Artvin merkeze bağlı Varlık Köyünde 1969-1975 yılları arasında öğretmenlik yapan Gülümser Yeşil, 47 yıl sonra öğrencileri ile bir araya geldi.

Öğretmenlik hayatının bir bölümünü varlık köyündeki ilkokulda geçiren Gülümser Yeşil Öğrencileri ile iletişimini hiç koparmadı. 47 yıl sonra bir zamanlar öğretmenlik yaptığı okulu ziyaret eden emekli eğitimci burada öğrencileri ile buluşarak anılarını tazeledi.

“23 Yaşımda Buraya Geldim”

Öğretmen Gülümser Yeşil, gençliğinin geçtiği okulun şimdiki halini görünce üzüldüğünü aktararak, “Okulumuz o dönem çok güzeldi şimdi burası kullanılmıyor kendi haline bırakılmış. Yaşlanmış, garip kalmış okul buna çok üzüldüm. En güzel anılarım bu okulda bu sınıfta geçti. 23 yaşından 29 yaşına kadar burada yaşadım gençliğimin en güzel zamanlarıydı. Burada okul müdürlüğü de yaptım. Velilerim ile de öğrencilerim ile de çok eğlenceli zamanlar geçirdik” dedi.

Her bir öğrencisi ile ayrı ayrı anısı olduğunu söyleyen Yeşil,unutamadığı bir anısını paylaşarak, “Burada Hasan ve Hüseyin adında ikiz kardeş vardı. Bunlar çok uzaktan geliyorlardı okula. Bir kış mevsimiydi çocuklar o soğukta yürüyerek gelmişlerdi yine ben derste okuma yaptırıyordum Hüseyin dersine çalışmadığı için korkmuş ve heyecandan bayılmıştı. Çalışmadıysan önemli değil dedim. Bunu hala unutamıyorum” diye konuştu.

Öğretmen Yeşil öğrencilerinin geldikleri konumlar ile gurur duyduğunu belirterek, “Öğrencilerimin her biriyle ayrı ayrı gurur duyuyorum. Her biri bir yerlere gelmişler. Şu da çok hoşuma gitti tüm öğrencilerim okulda nasıl kardeş gibiydilerse hala o bağları kuvvetli ve hepsi görüşüyor birbiri ile onların bu birlikteliğini ve huzur içinde olduklarını görünce çok mutlu oldum” ifadelerini kullandı.

Vefat eden bir öğrencisi için çok üzüldüğünü aktaran emekli öğretmen Gülümser Yeşil, “Necdet Aydemir diye bir öğrencim vardı o vefat etti. Onun vefatına çok üzüldüm. Hayatı hep mücadele ile geçti çok zoru şartlarda yaşadı. Vefatına çok ağladım hala acısı içimde. Her biri benim evladım onları çok seviyorum” şeklinde konuştu.

Yıllarca eğitim verdiği sınıfta eski öğrencileri ile 47 yıl sonra tekrar ders işleyen Gülümser Yeşil, Andımızı okutarak ve hala okulda duran yoklama defterindeki isimleri tek tek sayarak yoklama almayı da ihmal etmedi.

Yeşil, öğrencilik anılarından da bahsederek çok yaramaz bir öğrenci olduğu için öğrencilerinin hastayım gibi söylemlerine kolay kolay inanmadığını da sözlerine ekledi.

O dönem derste yaşanan bir hadisenin canlandırmasının da yapıldığı buluşmada öğrencilerin de gözleri doldu. Bir öğrencinin sınıfa geç gelmesi ile başlayan olayda öğrenci iki sınıf arkadaşının birbirini sevdiğini öğretmenine söyleyince sınıfta geçen konuşmalar tekrarlandı. Birbirine aşık olan o çocukların günümüzde evli olmaları ise yürekleri ısıttı.

Öğrencilerini yıllar sonra görmenin verdiği mutluluk ve heyecanını yaşayan Gülümser Yeşil öğrencileri ile hatıra fotoğrafı da çektirmeyi ihmal etmedi.

HATİCE DİLER