YEREL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 17:54   Güncelleme : 01-11-2021 17:54

“BİR VATAN OLACAK Kİ İNSANLAR İBADET EDEBİLSİN”

“BİR VATAN OLACAK Kİ İNSANLAR İBADET EDEBİLSİN”

Ardanuç İlçe Müftüsü Nuri İlkatmış, Vatan sevgisi ve iman konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Vatan sevgisinin, vatan korumasının İslamda ki önem ve değerine değinen Nuri İlkatmış, ayetlerde bile vatan için savaşmanın önemine dikkat çekildiğini belirtti.

Kişinin doğup büyüdüğü, üzerinde atalarının yaşadığı orada ibadetlerini rahat yapabildiği, kendini kültürel anlamda geliştirebildiği, hedefler koyduğu yerin vatan olduğunu vurgulayan Ardanuç İlçe Müftüsü Nuri İlkatmış, “Necip bir milletin torunları olma fırsatını bize sunan rabbimize şükürler olsun. Sevgili Peygamberimiz Mekke için diyor ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısısın Allah Katında en sevgili olansın senden çıkarılmasaydım kavmimi Mekke’den sürmemiş olsaydı buradan çıkmaz hayatımın sonuna kadar Mekke’de kalırdım. Muhacirler var onla birlikte hicret edenler, kalplerinde sürekli Mekke sevgisi var, bunun üzerine peygamberimiz dua ediyor “yarabbi Mekke’yi bize sevdirdiğinden daha fazla Medine’yi sevdir” şeklinde duası var. Dinimizde vatan sevgisinin yeri ayrıdır. Vatan sevgisi imandandır. Bir vatan olacak ki insanlar ibadet edebilsin. BizTürkler İslam dinin benimsemekle hem kimliklerini korumuşlardır hem de islam dinine faydalar sunmuşlardır” dedi.

“Dinimiz, Bir Yerde Zulme İşkenceye Uğrayanları Korumayı Kapsıyor”

 Vatan savunmasının Allah tarafından emredilmiş olduğunu da belirten Nuri İlkatmış, “Bakara Suresi 190’ıncı ayette “sizinle savaşanlara karşı siz de savaşın” deniliyor. Bu ayette vatanın savunulması Allah’ın tarafından emredilmiş olarak kabul edilir. Vatanı savunma konusunda bu ayet bize yol göstericidir. Savaşırken de bazı ilkeler koyulmuştur “haddi aşmayın” deniliyor. Çocuklara, kadınlara, güçsüzlere, zayıflara eziyet etmeden savaşmak gerekir. Bizim dinimizin amacı hiçbir insanın ezilmemesini sağlamaktır. Bir yerde zulme işkenceye uğrayanları korumayı kapsıyor dinimiz. Can tehlikemiz olduğu zaman sadece savaşın gereklerini yerine getirmeyi emrediyor. Kadınlara kurşun sıkmalar, hamile kadınlara eziyet etmeler yüce dinimizin tamamen yasakladığı, o barbar zihni ortadan kaldırmayı amaçlayan unsurlar barındırır. Peygamber efendimiz “yürürken karıncayı bile incitmeyin” diyor. Müslüman bırakın insana eziyet etmeyi, hayvana bile eziyet edemez” diye konuştu.

“Kişinin Nefsiyle Olan Mücadelesi De Cihattır”

Cihat denilince sadece savaş anlaşılmaması gerektiğini söyleyen Nuri İlkatmış, “kişinin nefsiyle olan mücadelesi de cihattır. Nefsimizi dizginleyebilmemiz çetin bir savaştır. Ama halk nezdinde cihat savaşmaktır. Bu savaş olayında yüce dinimiz İslam önem vermiştir. ” Müminlerden -özür sahibi olanlar dışında- oturup kalanlar, malları ve canlarıyla Allah yolunda cihat etmekte olanlara eşit olamazlar.” Engeli olmayan kişilerin gidip savaşmak yerine ticaretle uğraşması gibi bunlara örnektir. Memlektinde kalıp ticaretle uğraşanlardansa cihada gidenleri üstün tutuyor. Allah’ın cihat edenlere karşı mükafatıdır. İmandan sonra insanı Allah’a yaklaştıran amel nedir? diye soruyorlar Peygamber Efendimiz diyor ki, “Allah Yolunda Savaşmaktır.” “Kalemle yapılan cihat kılıçla yapılandan üstündür” derler. Kalemle yapılan cihatta peygamber efendimizi, İslamiyet’i, dini anlattığımızda kurtarıyoruz ama kılıçla yapılanda öldürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Cihadın sonunda şehitlik mertebesi var bu mertebe ulaşılması zor ama ulaşıldığı zaman mükafat nail olunan mertebe” diyen Nuri İlkatmış, “Cihat ibadetinde şehadet durumu var. 80 yaşında bile cihada koşanlar oldu Anadolu’muza bakıyoruz  çok fazla sahabe efendilerimiz Allah yolunda şehadet için her yere dağılmışlar. Cihadın sonunda şehitlik mertebesi var bu mertebe ulaşılması zor ama ulaşıldığı zaman mükafat nail olunan mertebe. “Müminlerden mallarını ve canlarını kendilerine verilecek cennet mertebesi karşılığında satın aldı” deniliyor ayette. Sen canını veriyorsun Yüce Allah cennet veriyor karşılığında. Cennete giren kimse dünyaya tekrar dönmeyi, istemez. Cennete giren kişiye dünyada mal, mülk verilecek olsa dünyaya dönmek istemezler. Sevgili peygamberimiz buyuruyor ki “Allah yolunda savaşıp öldürülmemi isterim, sonra diriltilmemi savaşıp tekrar öldürülmemi isterim” diyor. Demek ki şehitlik mertebesi öyle bir mertebe. Vatanı müdafaa etmekle mümkün olan bir durumdur şehitlik.

Sevgili Peygamber efendimiz buyuruyor ki kim Allah'tan şehitliği canı gönülden kim isterse yatağında ölse bile Şehitlik derecesine ulaşır.  Allah'tan afiyet isteyin ama düşmanla savaşmak durumunda da sabırlı olun. Bilin ki cennet kılıçların gölgesi altındadır. Sevgili peygamber efendimiz vatanın savunulması ile ilgili, iki göz var ki ona asla Ateş dokunmaz nedir bunlar, bir göz ki Allah için ağlıyor, Allah için ağlayan bir göz. Sevgili Peygamberimiz diyor ki yüce Rabbimiz bu göze cehennem ateşi değdirmez çünkü Allah için ağlamış bir göz. Diğeri de nedir Allah için nöbet tutan, nöbet için geceleyen kimseye Allah cehennem ateşini değdirmez. Şimdi bizim askerlerimiz bizim için nöbet tutuyorlar bunlar büyük bir iş yapıyorlar düşmanı gözlüyorlar sevgili peygamberimizin bu hadisi şerifine İnşallah nail oluyorlar. Bir gün düşmanı bekliyorsun vatanıma bir şey olmasın diye, Bir ay boyunca gece ibadet etmekten, gündüzleri de oruç tutmaktan daha fazla yüce Rabbimiz bizlere sevap bahşediyor. Şu cennet vatanı bizlere emanet eden dedelerimize layık olmamız lazım, vatanını kim korur vatanını seven vatanını korur” şeklinde konuştu.