YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:53   Güncelleme : 16-12-2021 17:53

“BİR YAS-TIKTA”

“BİR YAS-TIKTA”

Araştırmacı yazar Şeymanur Özküney’in “Bir Yas-Tıkta” isimli ilk kitabı çıktı.

Üzerine şarkılar, şiirler, sayfa sayfa satırlar yazılan aşkın, en saf ve masum yanını eskilerden örneklerle anlatan genç yazar ŞeymanurÖzküney’in “Bir Yas-Tıkta” isimli ilk kitabı piyasaya çıktı.

“Şehitlerin Şahitleri” ve “19 Eylül” isimli kitapların yazarı ŞeymanurÖzküney “Bir Yas-Tıkta” kitabıyla günümüzde anlamını yitirmeye yüz tutan aşkın, sevginin tarifini sade ve akıcı bir dille ortaya koyuyor. En büyük hayalinin insanlığa küçükte olsa bir fener olmak olduğunu vurgulayan araştırmacı yazar Şeyma NurÖzküney, günümüzde anlamını yitiren, basite indirgenip sıradanlaştırılıp ‘Aşkın’ eskilerden örneklerle en masum ve saf halini çağımız insanlarına özelliklede gençliğe hatırlatıp anlatmak için “Bir Yas-Tıkta” kitabını kaleme aldığını belirtti.

Özküney, “Ben bu kitabı, günümüzde çok basit ve kolay olarak görülmeye başlanan Aşkın aslında ne olduğunu insanlara özelliklede genç nesillere bu duygunun en saf halini hatırlatmak için kaleme aldım. Eskiler derki sevdiğinin gözlerine bakınca kirpiklerinin sayısını bile bilirsin. Sevda öyle tarifsiz bir duygudur ki yedi lisan bir araya gelse hissettiğini anlatmaya eksik görürsün. Onunla yok oluverir hayatındaki bütün keşkeler... O dertlendiğinde aynı yaraya talip olmak, onunla gelen derde bile elhamdülillah çekmekti adı aşk. Sahra sıcağında bir meltem rüzgârı estirmekti tek bakışıyla, renksiz hayatına bir yakamoz bırakmaktı. Ben eskilerden çok şey öğrendim bu çıktığım yolda, her kapıdan bir avuç tohum topladım ve ben de bu tohumları etrafa saçıyorum. Eğer topladığım tohumlardan biri senin de toprağına düştüyse ne mutlu bana” şeklinde konuştu.

Özküney, Türkiye’de yaşanan darbeler, 15 Temmuz ve kahraman gazilerin o gece yaşadıklarını birinci ağızdan anlatan “Şehitlerin Şahitleri” kitabını ve sonrasında da “19 Eylül” kitabıyla Artvin’de ki gazilerin yaşanmışlıklarının ve hayallerini kaleme almıştı.

1998 Erzurum doğumlu olan ŞeymanurÖzküney, ilk ve orta öğretimini Erzurum'da tamamladı. Lisans öğrenimini Artvin Çoruh Üniversitesinde tamamlayan Özküney, 14 yaşından beri çeşitli alanlarda şiir, hikâye, deneme çalışmaları yapıyor.

HATİCE DİLER