YEREL
Giriş Tarihi : 15-04-2022 11:05   Güncelleme : 15-04-2022 11:05

Bir Zam Da Dolmuş Ücretlerine

Bir Zam Da Dolmuş Ücretlerine

Artvin Şehir içi dolmuş ücretlerine zam geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan SS. 33’Nolu Motorlu Taşıyıcılar ve Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız, akaryakıt ve yedek parça ürünlerine gelen zamların karşısında daha fazla duramayarak ücretleri arttırmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Kentte şehir içinde taşımacılık yapan dolmuş ücretlerine zam geldi. Buna göre 5 lira olan sivil ücretleri 6 lira 50 kuruş, Öğrenci 3 lira 50 kuruştan 4 lira 50 kuruşa Basın 4 liradan 5 liraya çıkarıldı.

Zam yapmaya piyasa şartlarının zorladığını söyleyen SS. 33’Nolu Motorlu Taşıyıcılar ve Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız, “Şehir içindeki toplu taşıma hizmetini vatandaşımıza en kaliteli şekilde sunabilmemiz için piyasada yapılan akaryakıt yedek parça ve gıda maddeleri üzerine yapılan yüzde 200-300 oranındaki zamlara karşı esnaf arkadaşlarımız ve bu kooperatif olarak ayakta durabilmek adına bu zamlar zorunlu bir şekilde yapılmıştır” dedi.

Geçmiş dönem piyasa fiyatlarına göre dolmuş ücretlerini karşılaştıran Remzi Yıldız, “son 2 yıl içerisinde Akaryakıtın 6 lira 45 kuruş olduğu zaman öğrenci 2.25 sivil 3 liraydı. Akaryakıt 7 lira 42 kuruş iken öğrenci 2,5 lira olmuş sivil 4 lira olmuş. Akaryakıt 11,80'e çıkmış öğrenci 3 lira sivil 5 lira olmuş en son ki zamda akaryakıt 21 lira 30 kuruş olmuş öğrenci dört buçuk lira sivil altı buçuk liraya çıkmıştır. Burada ilk aldığımız zamanlarda 1 litre yağ fiyatı 50 lira idi son aldığımızda 220 lira, aracın bir filtresi 60 liraymış son zamla birlikte 140 lira olmuş. Lastik 500 liraymış iltizam aldığımızda şu anda 2 bin 400 lira olmuş yüzde 400 zamlanmış. Asgari ücret 2 bin 820 liraymış şimdi brüt 5 bin 4 lira olmuş. Yani şunu söylemek istiyorum bizim esnafımız bizim arkadaşlarımız da ayakta durabilmek için bu faaliyeti Artvin halkına sunabilmek için bu zamları yapmamız elzem olduğu için sayın belediye başkanımız da gerekli incelemeleri yapıp son zamları zaruri halde bizlere verdiğini söylemek istiyorum” diye konuştu.

Ücretsiz taşımalarda devletin dolmuşçulara ödediği ücrete yüzde 200 oranında zam yapıldığını söyleyen Remzi Yıldız, bu zammın şoför esnafına can suyu olacağını belirterek, “Engelli ve 65 yaş üstüne 800 liradan 1900 liraya çıktı ücretsiz taşıma bizde bu kriterlere uymadığımız için bu hizmeti en güzel şekilde yapıyor ancak belediye kendi imkânları doğrultusunda bize cüzi bir miktar da 650 lira ödüyor. Bizim bugün taşımamız 3 bin 3 bin 500 lira oluyor kişi sayısına göre bu sebepten dolayı bu hizmetleri yapabilmemiz için esnafa bir can suyu verebilmemiz için bu zamlar yapılmıştır buradan tüm kamuoyuna duyurulur” ifadelerini kullandı.

Özellikle öğrencilerden bu konu hakkında duyarlı olmalarını isteyen Yıldız, “Öğrencilerimizde tabii ki bizim çocuklarımız zor durumdalar. Öğrenci okutmak bu devirde bu ortamda kolay bir şey değil onlara da hak veriyor ve en seri şekilde en asgari miktarda zam yaptığımızı fiyat artışları karşısında öğrencilerimizden de biraz sağduyulu olmalarını bekliyorum. Bu zamlar yapılmadığı takdirde bu hizmeti sunan olmayacağımızı bu hizmette zorluklar çekeceğimizin kanısındayım. Öğrencilerimiz düşünülerek piyasa şartlarına göre en düşük zamlar kooperatifimiz tarafından yapıldı bunu da buradan ilan etmek istiyorum öğrencilerimizin de bu konuda sağduyulu olmalarını istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin yurt giriş saatlerinde yaşanan yoğunluğa ekstra dolmuş eklediklerini aktaran Remzi Yıldız, öğrencilerden yoğunluk oluşmaması için zamanlamalarına dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Akşam 22-23 saatleri arasında oluşan yoğunluğa çözüm üretmek için dolmuşun yaktığı akaryakıtı karşılamasa da dakikayı düşürdük” dedi.

 

HATİCE DİLER