YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 11:14   Güncelleme : 12-07-2021 11:14

Birçok kitabın yazarı: Ülkü Önal

Ulvi Sinan Dişlinin sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Ulvi Değerler” programına Araştırmacı Yazar Ülkü Önal konuk oldu.

Birçok kitabın yazarı: Ülkü Önal

Önal, yazdığı kitaplardan bahsederek nereden esinlendiğini anlattı.

14 adet kitabın yazarı

14 adet kitabın yazarı olan Önal, “Birinci masal kitabımı otuz üç tane masalla derleyerek yayınladım. Sponsorum yoktu ama sağ olsunlar Ardanuçlular destek olarak kitaplarımı aldılar ve matbaa masrafım bu şekilde elden çıkmış oldu. Bursa’da Özbekistan’dan, Azerbaycan’dan gelen çok sayıda ahiska göçmeni var. Onlar da bizim birer parçamız diyerek derleyip “Ardanuç Ahiska Masalları Halk Hikayeleri” adlı ikinci kitabımı yayınladım. “Ardanuç Ahiska Mâni Türküleri” adlı kitabımın içinde geleneksel maniler var. Keşke daha eskiden derleseydim şimdi derledikçe kâğıt manileri çıkıyor eskiden orijinal maniler çıkardı. Köylerde kimse kalmadığı için sülale adları yok olmasın ve geçmişle bağlarımız kopmasın istedim ve Ardanuç’a bağlı köylerdeki vatandaşların tek tek soyadlarını yazarak bir kitap çıkardım. “Artvin Mühacirlik Hatıraları” adlı kitabımda ise mühacirliği yaşamış olan dedem ve çevremdeki insanlardan yola çıktım. 1914’te Anadolu’ya gitmişler aç ve susuz bir şekilde çoğu insan oralarda ölmüş bir kısmı köylerine geri dönmüş. Ben bu anıları dinleyerek büyüdüm” dedi.

“Bu anılarla büyüdüm”

“Artvin Yöresi Çocuk Oyunları” adlı kitabının diğer derleme kitaplarına göre biraz daha zor olduğunu belirten Önal, “Bazı şeylerin uygulamalı yapılması gerekiyordu fakat yapamadım, yazıya dökmek oldukça zordu. Bu kitabım sahasında bir ilkti ve kitabımı alıntılayan çok yazar oldu. “Ahiska Sürgün Hatıraları” adlı kitabımı sürgün anılarını birebir yaşayan insanlardan dinleyerek yazdım. Bu anıları dinlerken gerçekten çok üzüldüm. Mesela bir amca sürgün olurken geride sadece elmaları kalmış. Başka bir hikâyede ise eski zamanlarda vagonda bir vatandaşın çocuğu ölüyor kadın çocuğunu askere vermek istemiyor daha sonra asker çocuğu alıp atıyor. Daha bir sürü bunun gibi üzücü hikayeler var maalesef” diye konuştu.

"Geçmişteki anılardan esinlendim"

Çoğu kitabında geçmişe ait anlatılanları yazdığını ifade eden Önal, kitaplarının bazı kişiler tarafından istenildiğini belirterek, “Millî Eğitim Bakanlığının bir projesi vardı. Pr. Dr. Öcal Oğuz da bu projenin içerisindeydi ve Dr. Oğuz bir masal kitabımı almıştı daha sonra o masal kitabım tüm okullara gitti. Ayrıca Açık öğretim Fakültesi’nin Edebiyat Bölümü’nün ikinci sınıfında benim masal kitaplarım bulunuyor” dedi. “Ardanuçlu İrfani” adlı kitabı nereden esinlendiğini anlatan Önal, “İrfan Ardanuç’ta komşumuzdu ve güzel şiirler yazardı. Kendisi Bursa’ya gitti işsiz kaldı. Şiirlerini de bir yerde yayınlatamadı. Daha sonra psikolojik sorunlar yaşadı ve hapse düştü. İntihar etti dediler fakat tam olarak bilmiyoruz. Bende kendisinin yayınlayamadığı şiirleri yayınlamak istedim ve kitap çıkardım. Başka bir kitabım da ise Artvin’in yemeklerini anlattım. Yemekleri lokantalara gidip öğrenmek yerine işinde ustalaşmış yaşlı kadınlardan öğrenmeyi tercih ettim. Yemek konusunda ilçelere göre çok büyük farklılıkların olduğunu gördüm. Kars ve Ardahan’ında yemeklerini de derledim fakat o şehirlerde bu kadar fark yoktu. Artvin ilçelerindeki yemek kültürü ise çok farklı bir noktada” ifadelerine yer verdi.