YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 10:58   Güncelleme : 03-06-2021 10:58

Birlik olalım

Gazi Ortaokulu İngilizce Öğretmeni İlknur Yıldız Süner, ırkçılık, zorbalık ve ayrımcılığa karşı birliktelik sağlamak amacıyla uluslararası bir proje başlattı.

Birlik olalım

Artvin Gazi Ortaokulu İngilizce Öğretmeni İlknur Yıldız Süner’ in ve öğrencilerinin ortağı olduğu “Let’s Be Together Against Racism, Discrimination and Bullying in Schools” (Okullarda Irkçılık, Ayrımcılık ve Akran Zorbalığına Karşı Birlik Olalım) adlı eTwinning projesi, 11 Şubat 2021 tarihinden itibaren güzel çalışmalar imza atmaya devam ediyor. Toplam 100 öğrencinin bulunduğu projede, Türkiye’den 10 okul, Avrupa’dan ise Bulgaristan, Romanya ve Polonya’dan birer okul olmak üzere 13 okul yer alıyor.

Projenin amacı

Projenin amacı, farklılıkları kabul eden ve farklılıkları kendi zenginliği olarak gören öğrenciler yetiştirmeyi; kültürümüze, cinsiyetimize veya etnik kökenimize ait olmayan birilerini kabul edebilmeyi hedeflemektedir. Ayrıca insan eşitliği, ırkçılık, ayrımcılık ve zorbalık konusunda farkındalık yaratarak insan haklarına, sosyal, kültürel ve tarihi miraslarına saygılı çocuklar yetiştirmek ve öğrencilerin mutlu bir okul hayatları olmasını projeden beklenen amaçlardır.

Projenin sağladığı fırsatlar

Projenin sağladığı fırsatlar; Öğrenciler, eğlenirken öğrenirler, farklı ülkelerden arkadaşlar edinip sosyalleşirler, yabancı dili kullanma fırsatı yakalarlar, bilgisayar becerilerini geliştirirler, takım ruhunu hisseder ve sorumluluk alırlar, kendini keşfeder, özgüveni artar, paylaşmanın ve birlikte çalışmanın tadına varırlar.

Çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor

Proje konusuna dikkat çekmek isteyen öğrenciler çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Proje kapsamındaki öğrenciler, Irkçılık, ayrımcılık ve zorbalıkla ilgili logo, afiş ve sloganlar tasarladılar. Hazırlanan sloganlar, yapılan ankette birinci olarak projenin sloganı seçildi. Öğrenciler kendi avatarlarını hazırlayıp proje konusu hakkında çeşitli videolar çektiler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yöresel kıyafetler giyerek klip hazırladılar ve proje konusuna dikkat çekmek için tişörtler tasarladılar. Farklı ırktan olan öğrencilere kendi yaptıkları oyuncakları hediye ettiler. İl, ilçe ve okul tanıtımlarını yaptılar

Proje ekibi

Ferda Öztürk uysal – Namık Kemal Ortaokulu – Kırıkkale - Türkiye

Alparslan Uysal – Gazi Ortaokulu – Kırıkkale - Türkiye

Yeşim Ulusoy – Bahşılı İmam Hatip Ortaokulu – Kırıkkale – Türkiye

Cannur Bakırtaş – Araklı Çankaya YBO – Trabzon - Türkiye

Bekir Somuncu – Çankırı Atatürk Ortaokulu – Çankırı – Türkiye

Elena Laura Radu – Grigore Moisil Ortaokulu – Plıjesti – Romanya

Gamze Acar Şimşek – Varsak Ruhi Göksoy Ortaokulu – Antalya – Türkiye

İlknur Yıldız Süner – Gazi Ortaokulu – Artvin – Türkiye

Joanna Slowinska – Spoleczna Szkola Podstawowa nr 1 “ Nasza Szkol” ZTSz – Zabrze – Poland

Aygün Çıtlak – Şehit Kader Sivri Ortaokulu – İstanbul – Türkiye

Aysun Erdemgil – Çağatay Uluçay Ortaokulu – Manisa – Türkiye

Tsvetoslay Penkyovski – Primay school “Hristo Botey” – Brenitsa – Bulgaria

Serap Eyüpoğlu – Bekir Sıtkı Özer Secondary School – Kocaeli - Türkiye