YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:01   Güncelleme : 10-06-2021 15:03

Biz Artvin’e hizmet için varız

Kafkasör mevkiinde 15 senedir restoran, konaklama üzerine işletmecilik yapan Yavuz İnce pandemi döneminde yaşadığı sorunları ve genel anlamda yaşadığı sorunları anlattı.

Biz Artvin’e hizmet için varız

15 yıldır işletmecilik yapan İnce; “ biz Artvin’e hizmet için varız” dedi.

İnce gazetemize yaptığı açıklamada; “Orman Dairesi kafkasör yürüyüş yollarını her sene temizlerdi. Çermiğe giden yolları temizlediler, su geçen yerlere köprüler yaptılar. Ama kaç senedir hiçbir düzenleme yapılmadı. O yürüyüş yolları kapandı. Temizlik yapılmadı, yürüyüş yolunda çıkan otlar, dikenler temizlenmedi, ağaçlar çürüdü, çermiğin orada otantik güzel bir köprü vardı. Ben burada 15 senedir işletmecilik yapıyorum. İnsanları o yürüyüş yollarına yönlendirip oradan yürümelerini doğa yürüyüşü yapmalarını sağlıyorduk. Geçen salıncakların yapılması için Orman Dairesini aradım. Onlar bizim himayemizde değil Belediyeyle iletişime geçin dendi. Belediyemizde sağ olsun geldi yaptı. Ancak benim anlatmak istediğim her adım da siyaset olmasın biz, siyasiler burada Artvin’e hizmet için varız.

2006 yılından beri kafkasörde hem restoran hem de dağ evlerimizle hizmet veriyoruz. 50 yatak kapasiteli 16 tane dağ evim var. Ancak 36 sene yapılmış evler. Bu evler belediyenin evleri, evlerin bulunduğu arazi ise orman dairesinindir. Buranın Osmanlı tapusu var, Türkiye Cumhuriyeti tapusu var. Bu tapular babama, dedeme ait tapulardır. Çermik yolunun ön tarafını geçmişte ailem ekip, biçermişler. Hatta ben çocuktum, oradan muhtar izniyle evimize odun götürdüğümüzü hatırlıyorum. Ancak devlet elimizden aldı. O sebeple evler belediyenin, arazi orman dairesinindir. Şuan kirayı da belediyeye ödüyorum.

Pandemi döneminde insanlar mekanlardan soğudular. İnsanları geri mekanlara çekmek zaman alacak. Ekonomik sıkıntı başta çok büyük bir sorun. Önceden insanlar buraya gelir etini alır, mangalını yapardı, sonra tavuğa dönmeye başladılar. Bir defa hiç unutmuyorum bir aile evinden hamur getirip bişi yapıp yedirdi. Şimdi o insanlar istemez mi et alıp mangal yapmayı ama insanlar da maddi olarak çok zorluklar çekiyor.

 Jandarma zaten pandemi döneminden beri belimizi büktü. Ben 2 defa alay komutanına 1 defa Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt ile gittik. Seçkin Bey güzel bir sunum yaptı kafkasör ile alakalı. Kafkasör’ün turizm alanı olduğunu, kafkasörün Artvin için önemini belirten bir sunum yaptı. 2 alay komutanına da şunu sorduk. Son 5-6 yıl içerisinde kafkasörde alkolden dolayı kaza olmuş mu? Olmamış. Peki kavga olmuş mu? Olmamış. Burası turizm alanı insanları biraz rahat bırakın. Alkol içmek bir kültür işidir. Artvin insanı içmesini bilir. Kafkasör bölgesinde alkol satışı yapan işletmeciler, İsmet abi eşiyle çalıştı, kuşçu Fikret rahmetli eşi Ayşe ablayla çalıştı, Erkan zaman zaman eşiyle çalışıyor. Bende aynı şekilde eşimle, çocuklarımla çalışıyorum. Ben çocuklarımı burada büyüttüm. Yani şunu söylemek istiyorum. Bu mekanlar ne kadar alkollü mekanlar olsa da bugüne kadar bu insanlar bu mekanların hiçbirinde olumsuz bir şey duymadım.

Kafkasör dendiğinde sakin, sessiz  güzel bir kafa dinleme alanıdır. Kafkasöre gelen biri sosyal etkinlik, eğlence beklemeyeceksin. Kuşların doğanın içinde sakin sessiz bir ortam da kafa dinlemeye gelmek isteyenler varsa hiç durmasın gelsin.

Ben et konusunda iddialıyım. Benim yaptığım eti beğenmeyen insandan ben para almam. Ama evlerimiz eskidir. Müşteri aradığında evlerimiz için ben gelin bakın beğenirseniz kalırsınız diyorum. Bende isterim evlerim yeni olsun, güzel olsun ben 1 günde 10 tane müşterinin gittiğini bilirim. Yani ben daha ne bekliyorum ki burada” dedi.