YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2021 10:38   Güncelleme : 03-11-2021 10:38

“BİZ KÜLTÜR ELÇİSİ MİSYONUNU ÜSTLENDİK”

“BİZ KÜLTÜR ELÇİSİ MİSYONUNU ÜSTLENDİK”

Artvinli şair, yazar Ömer Yerlikaya ile üyesi olduğu AKSU Gurubu ve yazarlık üzerine röportaj gerçekleştirdik.

 Eleştirmenlikte yapan Ömer Yerlikaya eleştiri yazılarına başlama sürecini şu ifadelerle anlattı: “Ben yazılarım Türkiye'nin ücra köşelerine ulaşmaya başlayınca insanlar beni sosyal medyadan arayarak mesajlar gönderdiler, çalışmalarımı istediler, romanlarımı imzalayarak gönderdim. Daha çok yeni kitap yazan insanlar yazım konusunda yardımcı olmam için teklif sundular Ben gelen tekliflerin hepsini olumlu olarak değerlendirdim daha sonra yakın çevremin kitaplarını değerlendirmeye başladık. İnsanları kırmadan dökmeden yardımcı olmaya çalıştım ektiklerini göstermeye çalıştım kalite ve niteliği artırma adına adımlar atarak başladık. Kitapları değerlendirdim İnsanlar kendi bulundukları bölgelerde Ömer Yerlikaya isimli kullanmaya başladılar Bu sayede tanımaya başladım. Son 2 yıl içerisinde okuduğum kitapları da ortaya koyarsanız 300'e yakın kitap okuduğumu rahatlıkla söyleyebilirim çok yoğun çalışıyorum, okuyorum, Sürekli yazıyorum. Bir öykü ve Roman dosyam var ayrı ayrı, eleştirmenliği çok seviyorum insanlar beni Sevmeye başladı. İnsanlar mutlu olunca ben de mutlu oluyorum Çünkü zaten insanlara mutlu etmek için bu işi adadım kendimi faydalı olabiliyorsam bundan gurur duyuyorum.”

Diğer illerde nüfusa oranla Artvinde özellikle Şavşat ve Ardanuç civarında çok sayıda şair, yazar ve ozan bulunduğunu söyleyen Yerlikaya, insanların kitap çıkarma alışkanlığının oluşmaya başladığını söyleyerek, “Benim de bir kitabım olsun Sevdası bütün Anadolu'da yayılmaya başladı ve bu çok güzel bir şey. Bir insanın kitap çıkarabilmek için çok çaba sarf etmesi gerekir, emek vermesi gerekir, araştırması gerekir. Bizim aradığımız husus kitap yazarken altyapı ve donanım gerekmektedir. Neyi nasıl yazacağınız ı bilmek gerekir kaleminizin gücünü bilmek gerekir. Artvin'de öne çıkan çok önemli kişiler vardır Gürsel Balcı Artvin yetiştirdiği çok önemli kişilerden birisi çok iyi bir yazar güzel kalemi var. Faruk Alabay öyle çok gerilere giderek eski asırlardan tarihi olayları anlatabilen çok özel bir yazar. İstanbul'da yaşamını sürdüren Şavşatlı Üstadımız Salih Altun “geldiler” isimli bir romanı vardı çok severek okuduğum bir çalışmaydı. Mümtaz Temiz hocam anlatmadan geçemeyeceğim 12 Eylül sorgulaması ile alakalı onlarca Kitap okudum ama Mümtaz temizin” içilmemiş çayın hesabı” isimli çalışması o kadar güzel yazılmış bir eser ki Hocamı tebrik ediyorum. Ruhan Odabaş var “ben Artvin’im Dostlar” şiiri Artvin’e dair en iyi şiirdir. Yine serbestte yazan benim favorim bütün zamanların en iyisi Hikmet Kavasoğlu çok severek okuduğum bir şair. Bir şairin iyi olabilmesi için sosyoloji ve felsefeyi özümsemesi gerekir. Edebiyat insanı olarak şiir ve Roman yazıyorsanız altyapının sağlam olması gerekir çok okumak gerekir çok okumadan kaliteli bir şey üretemezsiniz. Ardanuçlu Ayla Yıldız hanımefendi var bu kadar güzel şiirleri nasıl yazabiliyor hala çözebilmiş değilim. Ayla Yıldız hanımefendi her şiirinde yeni sözcüklerle, yeni Hitaplarla İnsanların karşısına çıkıyor bu inanılmaz bir durum kutluyorum kendisini. AKSU Artvin kültür ve sanat damarını besleyen ve her gün sayısını artıran bir kurum haline gelmeye başladı. Ersin Yeni kardeşimizi kutlamak gerekiyor olağanüstü bir düşünce ve sosyal medyada böyle bir oluşumu oluşturmak ve kurumsal bir hale getirmek o güveni test etmek çok önemli” dedi.

Yerlikaya, yazar olmak için çok iyi araştırmaların yapılması ve çok kitap okunması gerektiğini vurgulayarak, “Artvin'de yazarçizer isimlerin çok olduğundan bahsettik ama nitelik olarak ülkemizin diğer illeri ile özellikle Batı bölgesi ile karşılaştırdığımızda aramızda nasıl bir ölçüt ve kıstaslar bunu görmek gerekiyor. Batıda İnsanlar 3 sene 5 sene edebiyat atölyelerine geziyorlar orada eğitimler alıyorlar, dersler alıyorlar, altyapıyı sağlamlaştırıyorlar. Çokça kitap okuyorlar anlatı ile alakalı bir kitap çıkaracağımız zaman anlatının özelliklerini bilmek gerekiyor hepsinin bir yazım kuralları vardır. Bunları bilmek için okumak gerekiyor veya batıda olduğu gibi Edebiyat atölyelerini gezmek gerekiyor. Batı ifadesini kullanırken ülkemizin batısından bahsediyoruz. O eserleri Bizimkiler ile kıyasladığımızda o eserler bizimkilerin çok önünde. Kuralları biliyorlar altyapı sağlam, o dokuyu çözmüş, sokak dilini çevirmesini öğrenmişler. Benim Bütün amacım Artvin'deki hemşerilerimin elinden geldiğince kalitesini ve niteliğini arttırmaya teşvik etmek özendirmek bu işe yeni başlayan insanların çalışmalarını bastırmadan önce bu işi bilen birisi ile göstermesi gerekiyor ön inceleme gerekiyor hatalarını görebilecek insanlardan ön rapor alması gerekiyor Bunu yaparlarsa karşılıklı istişare olursa çok da kıymetli kaliteli eserler ortaya çıkacaktır. Eksiklerim var ama okuduğun bir romanı iyi analiz edebiliyorum ölçüsünü, kurgusunu, estetiğini ortaya çıkarabiliyorum. 2 yıldır bu işle ilgileniyorum henüz bana olumsuz bir dönüş olmadı. Yeni başlayan arkadaşlarımıza da şunu söyleyebilirim ben Artvin çocuğuyum bana istedikleri eserleri gönderebilirler, yardımcı olmaya çalışırım” ifadelerini kullandı.

AKSU Gurubunun edebiyat atölyesi gibi çalıştığını söyleyen Ömer Yerlikaya, “Edebiyat atölyelerini kurmak kolay değil altyapısı olması gerekir, orada konuşup insanları yönlendirecek Edebiyatçılar gerekir, birden çok sayıda konuşmacı olacak insanlar gerekiyor. Batı düzeyinde insanlara doyurucu bilgiler ulaştırmanız gerekmektedir. Aksu bunu iyi başlattı Aksu'daki pek çok yazar, “gruba katıldıktan sonra heceyi ölçüyü kurguyu oradaki sulardan öğrenmeye başladık” diyor.

Çalışmalarıma devam ediyorum edebiyat benim metaforun ve yaşam tutkum edebiyatın içinde olunca hem kendimi mutlu hissediyorum hem insanlarla birlikte olmanın huzurunu tadıyorum elimde dosya iki var biri, “Uzak Dağın Rüzgarı” dosyanın uygun olduğuna karar verildi 1 ay içerisinde Romanım çıkacak. Bir de öyküm var onu da çıkarmayı düşünüyorum.

 Dilerim İlerleyen zamanlarda burada oluruz Artvin'i anlatırız Artvin'i duyururuz Biz burada birer Kültür elçisi olarak bu Misyonu üstlendik. Bizim Sevdamız Artvin, onurumuz, gururumuz Artvin Biz buranın çocuklarıyız Artvin'i tanıtmak bizim bir vazifemizdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.