YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 10:59   Güncelleme : 13-06-2022 11:07

"Biz üreticileri mağdur etmekteki asıl amaç nedir?"

Tarım İl Müdürlüğü tarafından yıllardır küçükbaş hayvancılığa kiralanan meraların 2022 yılında kiralamadan kaldırılması üreticiyi zor duruma soktu. Bu durum bir yandan Iğdır ve Ardahan tarafından gelen Küçükbaş hayvan üreticileri tarafından meraların otlatılması Artvinli yerli üreticinin sabrını taşırdı.

Yerli üreticinin en çok merak ettiği konu ise 2022 yılında meraların kiralamadan kaldırılma nedeni ve bu karara rağmen diğer bölgelerden gelen kaçak otlatmaların önüne geçilememesi.

Meraların 2022 yılında kiralanmamasının nedeni olarak öne sürülen bu yıl düzenlenen kapasite raporuna göre köyde ki hayvan sayılarının meralara anca yettiği ve bu nedenle kiralanmadığı. Bu kapasite raporu acaba bu yıl mı geçerli oldu? Bu rapor 2021 yılında, 2020 yılında veya daha öncelerinde neden yoktu? Vardıysa o zamanlar yerli üreticiye kiralanan meralar bu rapora göre neden bu yıl kiralanmaz oldu? Artvin il genelinde ki üretici neden bu yıl mağdur edildi?

Üreticinin diğer bir sorusu da gerekçe gösterilen meraların köy hayvanlarına yeteceği söylenmesine rağmen köy hayvanlarının meralara çıkmaması ve boş kalan meraların Ardahan ve Iğdır dan gelip sınır bölgesinde bulunan küçükbaş hayvan sürüleri tarafından özellikle gece otlatılması. Artvinli üretici kendi meralarını kiralayıp kullanamaması bir yana boş kalan meraların dışarıdan gelen sürüler tarafından otlatılması mağduriyetin büyümesine neden oluyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Artvin'de yıllardır hayvancılık yapan üretici Taner Köse, "Bize yasak olan meraları Iğdırlıların doldurmasında kimin ne menfaati vardır? Herkes elini vicdanına koysun bu işin muhasebesini yapsın ve bu konuda geç kalmadan adımımızı atalım" dedi.

"Yarın bu dağlarda bir tane Hemşin koyunu kalmazsa bu kime yarar?"

Artvinli küçükbaş üreticinin korunması ve üretimini artırması için destek verilmesi gerektiğine dikkat çeken Taner Köse, "Tarım İl Müdürlüğümüz 2022 yılında Yıllardır yerli üretici olarak kiraladığımız ve Devletin kasasına para yatırarak otlattığımız meralarımızı her ne hikmetse bu yıl kiralamaktan kaldırdı. Yıllardır boş olan meralar ancak köylünün hayvanına yetiyor kiralayamayız dedi. Bu meralara çıkan hayvan yok. Köylerde var olduğu denilen hayvanlar neden bu meralara çıkmıyor? Bunlar doğru araştırılmış mıdır? Yerli üreticiler olarak bizler günlerdir oradan oraya mera kiralayamadığımız için savruluyoruz. Lakin bize kiralanmayan kadimden beri kullanan köylülerin kullanacağı söylenen meralar Iğdırlıların işgali altındadır. Bizim otlatamadığımız yerler Ardahan Artvin sınırına yerleşen Iğdırlılar tarafından gece sabaha kadar otlatılıyor. On binlerce koyundan bahsediyoruz bu öyle yüz iki yüz üç yüz beş yüz değil. Herkesi bu konuda göreve davet ediyorum" Tarım İl Müdürlüğü çalışanları kara yolundan araçlarla gelen hayvanları yakalıyor şikâyet edilince ceza yazıyor sınır dışı ediyor. Gece gündüz kolluk kuvvetlerimiz jandarma görev yapıyor yakalayabildiklerini geri gönderiyor. Lakin karayolundan gelmeyenler ne oluyor? Şikâyet olmayan yerlerde ki işgalleri nasıl yapacağız? Biz yazın yaylada hayvanlarımızı otlatıyor kışın iseIğdır’danparamızla aldığımız otları yediriyoruz. Iğdırlılar ise yazın hayvanlarını bizim meralarımızda otlatıyor kendi meralarında ki otları da biçip kışın bize parayla satıyorlar bu adil midir? Diye konuştu.