YEREL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 01:11   Güncelleme : 19-06-2021 01:11

“Boğacılık vazgeçilmeyecek bir sevdadır”

20 yıldır boğacılık yapan Yasin Dinç, boğacılık mesleği hakkında açıklamalarda bulundu.

“Boğacılık vazgeçilmeyecek bir sevdadır”

Çok küçük yaştan beri boğacılık yaptığını belirten Dinç, “20 yıl boyunca bu işi yaparak boğalarla beraber büyüdüm. Boğacılık bizlere dede den geliyor. Birçok güreş festivaline gittim hem yendik hem yenildik ama hiçbir zaman içimdeki boğacılık sevgisini yitirmedim” dedi.

“Festivallere kavuşmayı çok istiyoruz”

5 yaşında ve yedi yüz kilo olan Timur isimli bir boğasının olduğunu söyleyen Dinç, “İşten paydos edip boğamın yanına giderek festival için spor yaptırmayı dört gözle bekliyorum. Yapılacak olan güreşler için boğamızın yemesinden içmesine, dışarıya çıkarılıp gezdirilmesine, spor yaptırmasına kadar birçok hazırlıklar yapıyoruz. İnsan evladına nasıl bakarsa bizde boğamıza aynı şekil de bakıyoruz ve ailemizin bir bireyi gibi ilgileniyoruz. Pandeminin bir an önce bitmesini ve eskisi gibi festivallere kavuşmayı tüm boğacılar olarak çok istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Vazgeçilmeyecek bir sevda”

Boğacılığın Murgul’da çok ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Dinç, “İlçemizin boğacılığa olan ilgisini ve sevgisini anlatmaya gerek yok. Murgul denilince akla zaten direkt boğacılık geliyor. Yalnızca Murgul değil Artvin’in genelinde de bu şekildedir. Bu meslek bizim vazgeçilmeyecek bir sevdamızdır” diye konuştu.

Ayşe ÖZDER