YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2022 11:21   Güncelleme : 03-06-2022 11:21

Bölgenin Gündemi Yeniden Demiryolu Olacak

Bölgenin Gündemi Yeniden Demiryolu Olacak

Hızlı Demiryolu Yapım Daire eski Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Babal HOPAPORT’u ziyaret etti. Ziyarete Hopa-Batum ve Hopa-Rize-Trabzon Demiryolu projesi gündeme getirilerek Balbal’ın fikirleri alındı.

Hızlı Demiryolu Yapım Daire eski Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Babal HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’i ziyaret etti. Ziyaretin gündem maddesi ise Hopa-Batum ve Hopa-Rize-Trabzon Demiryolu projesi oldu. Demiryolu üzerine yapılan toplantıda Babal “Türkiye haritasına bakıldığı zaman Doğu Karadeniz’in Demiryolu konusunda ne kadar mağdur edildiğini göreceksiniz. Şimdi önceliğimiz Trabzon-Rize- Hopa arası Demiryolu projesinin yatırım programlarına acilen alınması” dedi.

Babal, Hopa’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Bu ziyaret belki de unutturulmaya çalışılan bir projenin raflardan indirilip fizibilite çalışmalarının başlatılmasına neden olabilir” diye konuştu.

Mustafa Babal ailenin işlerinden dolayı bölgeyi yakından tanıdığını, Trabzon –Rize-Hopa ve Hopa-Batum Demiryolu projesi ile ilgili çalışmalar yaptığını fakatçeşitli etkenlerden dolayı projenin değerlendirilemediğini ifade ederek “Projeyi ilgili olarak gerek TCDD ve Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü tarafından İTÜ ve gerekse Karadeniz Teknik Üniversitesine geniş kapsamlı Ön projeler ve ön fizibilite çalışmaları yaptırılmış ve raporlar hazırlattırılmıştır. Her ne hikmetse bu çalışmaların devamı getirilmemiş ve raporlar raflara kaldırılmıştır.Gerek Bölgedeki siyasiler ve gerekse iktidarlar bu projeyi sözde her fırsatta dile getirmiş ama konuşulanlar hep sözde kalmış, fiiliyatta somut bir adim (üzülerek söylüyorum) atılmamıştır. Hükümetimizin ortaya koyduğu Demiryolu Yük taşımacılığı hedefini yüzde 6’lardan yüzde 20’ye çıkartılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Demiryolu projesi gerek TSO’lar ve STÖ’ler ve gerekse limanlar ve OSB’ler tarafından yeniden gündeme getirilmelidir. Proje Hopa, Rize ve Trabzon iş dünyası ve siyasileri tarafından sahiplenilirse hayata geçirilmesi ve yatırım programlarına alınması daha da kolay olacaktır. Bugün burada belki de bunun ilk fitilini ateşlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, “Ülkemiz bu coğrafyadaki 100 milyar Euroluk pastadan pay almak istiyorsa, kendisine yük olmadan bulunacak dış kaynaklarla Hopa-Batum ve Hopa-Rize-Trabzon Demiryolu projesi için geç olmadan çalışmalara başlamalıdır.Babal’ı Hopa’da misafir etmekten ve engin bilgilerini paylaşmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bizler zaten Hopa TSO ile ilgili Hopa-Batum Demiryolu projesi ile ilgili çalışmalar ve girişimlerde bulunduk. Defalarca Ankara’ya gidip bakanlık ve TCDD nezdinde girişimlerde bulunduk. Projenin tozlu raflardan indirilip gündeme getirilmesi noktasında çabalar sarf ettik ama bir noktadan sonra fazla bir gelişme sağlayamadık. Aslında bu projenin hayata geçirilmesi ile devamında Rize Limanın ve Rize Lojistik merkeze bağlanması, Trabzon OSB ve Trabzon Limanı’na kadar uzaması ve daha da ilerisi Trabzon Erzincan hattında Orta koridor dediğimiz Ulusal Demiryolu ağına bağlanmasının Ülkemiz ekonomisine katkısı yeniden değerlendirilmelidir. Bu projenin hayata geçirilmesi demek bölge ekonomisini adeta uçuracak, yatırım ve istihdam sağlayacaktır.Mustafa Beyle bu konularda bilgiler paylaşmanın ve bölgenin yeniden ufkunu açmada ve Trabzon-Rize-Hopa ve Hopa-Batum Demiryolu projesinin yeniden masaya yatırılarak Kamuoyu gündemine taşınmasında önemsiyorum. Global düşünüldüğünde yük taşımacılığında maliyet hesapları önceliklidir.  Denizyolu, demiryoluna göre 3’te 1 daha ucuzdur. Hopa-Rize veya Trabzon limanına gelen bir yük buradan aktarmalı olarak Denizyolu ile Avrupa’ya daha az maliyetle ve daha kısa sürede ulaştırmak mümkündür.  Bundan dolayı Ülkemiz Çin’e kadar uzanan bu coğrafyada mutlaka bu projeyi öne çıkartmak durumdadır. Bundan da ötesi az önce dediğimiz gibi Devletimizin Doğu Karadeniz’e Demiryolu yatırımı anlamında bir borcu vardır ve bu borcu da bölgeye bu yatırımı hayata geçirerek ödemelidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mustafa Babalçalışmalarına devam edeceğini ifade ederek, kendisinden istenecek her türlü desteği seve seve vereceğini ifade ederek “Sayın Genel Müdürümüzün yaklaşımını çok önemsiyorum. Bölge olarak ben değil, biz söylemi önemlidir. Vakit geçirilmeden bu konuda adım atılmalıdır. Proje devlete ekonomik olarak yük olmadan da hayata geçirilebilir. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda olumlu yönde devam ediyor. Yeter ki adımlar atılabilsin. Genel Müdürümüze sıcak ve samimi karşılama için teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret Babal’ın konu üzerine yaptığı çalışmaları içeren bir sunum yapması ardından sona erdi.