YEREL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 10:40   Güncelleme : 09-05-2022 10:40

“Borçka’mızı Kültür ve Sanat Kenti Yapma Yolunda Çalışıyoruz”

“Borçka’mızı Kültür ve Sanat Kenti Yapma Yolunda Çalışıyoruz”

Borçka’yı kültür ve sanat kenti yapma yolunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı.

Sosyal belediyeciliğin gerekliliğini icra etmek için her alanda çalıştıklarını vurgulayan Başkan Ercan Orhan, “Borçka’mızı kültür ve sanat kenti yapma yolunda başta milli bayramlarımız olmak üzere, birçok kez konser ve etkinlikler düzenledik.23 Nisan 2019’da Fener alayı ve Bayar Şahin konseri gerçekleştirildi.29 Ekim 2019’da Erdem Akın, ÜçKuşak Müzik Topluluğu, Rafet Özpehlevan ve Cem Şahin konseri gerçekleştirildi.30 Ağustos 2021’de Aydoğan Topal ve Borçka Belediyesi Kadın Korosu sahne aldı.29 Ekim 2021’de SAMİDA, Bayar Şahin ve Borçka Belediyesi Kadın Korosu sahne aldı.Online KonserPandemi sürecinde 20’ye yakın sanatçıyla instagram üzerinden online konserler düzenlendi. 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali Borçka’da 10 ülkeden 500 katılımcı ile gerçekleşti. İki gün süren etkinlik Salih Yılmaz’ın konseriyle son buldu. 4 Mevsim Borçka Fotoğraf yarışması düzenlendi. Yarışmaya 500 fotoğrafla katılım gerçekleşti, bu sayede kentimizin turizm ve tanıtımına katkı sağlandı. Belediyemizin desteğiyle Artvin Coğrafya, Kültür ve Tarih dergisi Karçal yayın hayatına başladı. 2000 adet basılan dergide 20 yazar yer alıyor. Borçka’mızın kültürel değerlerini taşıyan şair ve yazarlarımızın kitaplarını yayınlıyoruz. Çavuşlu köyümüzde bulunan çermiğin turizme kazandırılması amacıyla tesisleşme, tadilat ve onarım çalışmaları gerçekleştirildi. Çay sezonunda, köylerimizde bulunan çay alım yerlerinin temizliği belediye birimlerimiz tarafından sağlandı.

Belediyemizin öncülüğünde Kadın Korosu kuruldu. Borçka Belediyesi Kadın Korosu birçok etkinlik ve konserde sahne aldı.Belediyemizin ev sahipliğinde, kadınların kültür ve sanat alanına katılımlarını sağlamak amacıyla “kadın kadına drama” buluşmaları gerçekleştirildi. Kentimizde yaşayan kadınların, sorunların çözümüne ve yönetime bizzat katılımını sağlamak amacıyla mahalle toplantıları düzenlendi. 10 ayda 65 ailenin hayatlarındaki engelleri ortadan kaldırdık. 3 yılda yaşamını yitiren 735 hemşehrimize son görevimizi yerine getirdik. İsmet Acar Sosyal Tesisleri’nde proje dahilinde olup bitmemiş olan misafirhaneyi tamamlayarak konuk ağırlamaya başladık. Şantiyemizde kendi araçlarımızla şehir mobilyalarımızın önemli bir kısmını üretiyor ve kardeş belediyelerimizle paylaşıyoruz” diye konuştu.

“Yönetime Bizzat Katılımını Sağladık”

Gerçekleştirdikleri toplantılarla vatandaşların yönetime bizzat katılımını sağladıklarını söyleyen Başkan Orhan, “Kentimizde yaşayan kadınların, çeşitli işkollarında faaliyet yürüten esnafların sorunların çözümünü ve yönetime bizzat katılımını sağlamak amacıyla toplantılar düzenlendi. 31 Mart 2019’da görevi devraldığımızdan itibaren belediyenin kapıları asıl sahiplerine sonuna kadar açıldı. 1 yıllık pandemi kısıtlamasına rağmen 3 yılda 11.000 Borçkalıyla bire bir görüşme gerçekleştirdik.

İş insanımız Remzi Ozan tarafından bağışlanan arazi üzerinde bulunan 2 ton fındık, halkımızın imecesi ile toplandı. Fındık hasadından elde edilen gelirle 40 öğrenciye burs sağlandı. Her yıl 200 aileye ramazan kolisi, 200 aileye de market kartı desteğinde bulunduk. Her gün 40 kişiye 2 öğün sıcak yemek yapılmakta ve dağıtılmaktadır. Pandemi sürecinde uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerimize tablet dağıtımı gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde uzaktan eğitime geçen, ancak bilgisayar, tablet veya internete erişimde sıkıntılar yaşayan öğrencilerimizin faydalanması için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde EBA sınıfı kurduk. Pandemi döneminde EBA sınıfında 71 öğrencimizin eğitimine katkı sunduk. İkinci el ve kullanılabilir durumda olan kıyafetler, temizlenerek hijyenik bir biçimde ihtiyaç sahibi yurtlarımızın kullanımına sunulduğu dayanışma çarşısını kurduk. Bu çalışmayla onlarca yurttaşımızın giyim ihtiyacını karşıladık” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER